Inzerce

Bílou rakovinu kůže vyléčí červené světlo

( Renata Vyšínová | přečteno: 36215x )

Bazaliom, nejčastější druh rakoviny kůže, lze vyléčit i za pomoci červeného světla. Metoda likviduje výhradně napadené buňky, je rychlá, spolehlivá a obejde se bez operace, tudíž i bez hospitalizace.

shutterstock.com

Když se řekne rakovina kůže, většině lidí se vybaví melanom. „Právě bazaliom, označovaný někdy jako "bílá" rakovina je ale nejčastějším typem zhoubného bujení na kůži. Vyskytuje se nejčastěji na hlavě a na krku, tedy na viditelných místech. Pacient špatně schová jizvy nebo defekty, které vznikají při odstranění postižené kůže – ať již po vyříznutí, kryoterapii, laseru i jinak. Jsme proto rádi, že kromě chemoterapie, imunoterapie a ozařování můžeme nabídnout další metodu. Moderní a v počátečních stádiích nádoru velmi účinnou. Jde o fotodynamickou léčbu, “ říká přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc.

Jak světlo léčí?

Léčba rakoviny kůže za pomoci červeného viditelného světla je založená na zkušenostech starých tři tisíce let. „Se světlem experimentovali již ve starověkém Egyptě a moderní medicína tuto metodu vlastně znovuobjevila. Asi před třiceti lety u nás fungoval tým specialistů, kteří testovali schopnost viditelného světla odstranit rakovinové buňky z tkání,“ vysvětluje profesor Arenberger.

Léčba světlem funguje hlavně v případě, že jde o povrchovou formu basaliomu. „Světlo proniká jen asi dva milimetry hluboko, pokud máme zvládnout větší vrstvu, pak ji musíme nějak ztenčit – třeba laserem. Na postižené místo naneseme speciální krém s látkou, která pronikne do tkáně, mnohem více do metabolicky aktivnějších, tedy nádorových buněk. V posledních letech se osvědčil methyl-aminolevulinát. Po zhruba třech hodinách, kdy pod fólií přípravek pronikne do buněk, následuje několikaminutové osvícení speciálním červeným světlem. To dodá energii metyl-aminolevulinátu, aby se z něj mohly uvolňovat toxické kyslíkové radikály, které buňky zlikvidují,“ popisuje profesor Arenberger. Léčba je rychlá, bez operace, pacient nepotřebuje hospitalizaci. Pro zdravou tkáň je metoda šetrná a tudíž se dá v případě potřeby opakovat.

Jaké má tato metody nedostatky? „Zatím to může být fakt, že ji pojišťovny platí pouze u mnohočetného bazaliomu a jen v šesti centrech po republice, jinde si ji musí pacient zaplatit sám. Fyzickou nepříjemností při samotné léčbě je to, že reakce v kůži vyvolává obvykle různě silný pocit pálení. Pacientovi bohužel v tomto případě nemůžeme nabídnout znecitlivění lokálním injekčním prostředkem, protože by to narušilo průběh likvidace nádorových buněk. Anestetika snižují účinnost celého procesu. Abych měl představu o tom, co pacienti zažívají, vyzkoušel jsem si to na vlastní kůži – dá se to bez problémů vydržet, ale uznávám, že každý má nastaven práh bolesti na jiné výši. Proto nabízíme pacientům možnost rozdělit dobu působení na „snesitelné“ části, také ochlazujeme pokožku speciálním ventilátorem, abychom nepříjemné pocity zmírnili,“ ujišťuje lékař.

Nebezpečný bazaliom

Tento druh nádoru kůže mají lidé tendenci podceňovat, protože patří mezi ty, které méně často metastazují do okolních tkání. Jak ho poznáte? Většinou jde o plochý útvar, který má barvu kůže a v okolí jsou rozšířené cévky, nebo může mít lem z drobných pupínků. Může to ale být i tuhý uzlík, může mít i pigmentové zabarvení. „Bazaliom může v pokročilejším stádiu napadat i svaly, chrupavku či kost, může se rozšířit do oka či dalších orgánů a zastavit ho pak není jednoduché (i když i tady se začínají rýsovat nové možnosti cílené léčby),“ varuje profesor Arenberger a dodává: „V případě, že máte na kůži útvar, který jakkoli mění svůj tvar, roste, mění barvy, pak by o něm měl co nejdříve vědět kožní lékař. Jen tak máte velkou šanci na uzdravení.“

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 208 lidí

Mohlo by vás zajímat

Histologické vyšetření

Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.

Co dělat, pokud jste na těle našli podezřelé znaménko či pihu

„Co to tady máš, zeptala se mne dcera, když mi mazala záda na dece u vody. Narazila totiž na divnou pihu, o které jsem neměla ani tušení. Byla v místech, kam nedosáhnu,“ vypráví Veronika, které tahle věta zřejmě zachránila život.

Nádory kůže

Tělo produkuje celou řadu různých typů buněk. Normální zdravé buňky rostou a dělí se na nové podle potřeb organismu, a tento proces udržuje tělo zdravé.

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.