Inzerce

Léčbu rakoviny nemusí provázet drastické hubnutí

8. října 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10454x

Chemoterapie, radioterapie, operace – to jsou obvyklé postupy při léčbě rakoviny. Ani jedna nepřidá na chuti k jídlu, takže většina pacientů během léčby výrazně hubne. Ačkoli to považují za „normální“, měli by razantnímu úbytku váhy zabránit. Jak ale na to?

foto: shutterstock.com

Léčba rakoviny je celkově zásadním náporem pro organismus. Kromě závažnějších vedlejších účinků se pacient musí vyrovnat i s řadou „podružnějších“ - mezi nejčastější potíže patří zácpa nebo průjem, změna vnímání chutí, zvracení, nauzea, nesnášenlivost některých potravin, nechtěná ztráta tělesné váhy, suchost nebo bolest v dutině ústní či celkové nechutenství.

Při ozařování, kdy dochází k úbytku chuťových pohárků, bývá častá zase změna vnímání chutí. Objevuje se tzv. „kovová“ pachuť nebo hořkost v ústech. Pacienti z těchto důvodů odmítají jíst, protože vše, co dají do úst, má nepříjemnou pachuť. Po skončení léčby se vnímání chutí pomalu navrací. Nejdříve je to sladká chuť, potom hořká a nejpomaleji se vrací chuť slaná či kyselá. Někdy dochází rovněž k nesnášenlivosti některých potravin, např. masa a také sladké chuti. Všechny tyto potíže mohou mít za následek nechtěnou ztrátu tělesné hmotnosti, což ale není nic, co by měl pacient jen trpně pozorovat – naopak.

Pro pacienty s onkologickým onemocněním platí, že by měli jíst častěji menší porce. Většina z nich trpí nedostatkem v příjmu bílkovin a celkově nízkým obsahem energie ve stravě. Pokud pacient jí málo a zvýšení množství jídla nezvládne, může využít speciální potravinové doplňky (enterální výživu). Jsou v tekuté koncentrované formě a nemocný je může popíjet během celého dne.

Slovníček pojmů

 • Nádorová kachexie - Značná, až život ohrožující podvýživa, kterou nacházíme v pokročilém stádiu nádorového onemocnění. Kachexie je stav, kdy dochází ke ztrátě váhy, zásobám tuků a svaloviny. Pacienti jsou slabí, unavení. Je následkem vážných onemocnění, zejména zhoubných nádorů a těžkých infekcí.
 • Chemoterapie - Zabránění růstu nádorových buněk v organizmu použitím chemických preparátů. Termínu se většinou užívá speciálně pro cytostatickou chemoterapii, tzn. ničení nádorových buněk za použití léků zabraňujícím buněčnému dělení.

Pro výživu onkologických pacientů neexistuje jeden universální postup, který by byl vhodný pro všechny, i když většina onkologicky nemocných nechtěně ztrácí svalovou hmotu a hubne. I když jsou velké rozdíly – záleží na typu nádoru. Nejvýraznější to bývá u nádorů plic, žaludku a jícnu, na druhou stranu v případě rakoviny prsu zhubne jen asi čtyřicet procent žen.

Pokud je ale hubnutí v důsledku podstupované léčby a metabolických změn velké, může to končit vyčerpáním organizmu tzv. nádorovou kachexií. Proto je důležité, aby jeho lékař úbytek váhy soustavně pozoroval.

K úbytku váhy by ale měli být vnímají i rodinní příslušníci a podle potřeby zajistili pacientovi vhodnou formu nutriční podpory.

Máte zkušenosti s tímto tématem? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 34 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Roman (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 18. listopadu 2019, 10:09:09

  Chlape, je mi 26 let a mám to samé. Už jsem se naštěstí k Urologovi dostal a měl jsem vše… Diskutovat

 • Alena Bezděková (Nová mikrochirurgická metoda operace zeleného zákalu) 18. listopadu 2019, 10:26:25

  Ráda bych podstoupila operaci zeleného zákalu. Je mi 67 let a kapky na snížení NT nesnáším… Diskutovat

 • Franta (druhe zuby) 18. listopadu 2019, 10:32:45

  Dobrý den, jakou nakupujete zubní pastu? Mám problémy s parodontozou Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.