Inzerce

Hubnutí komplikuje léčbu rakoviny

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12104x )

Nádorová onemocnění jsou často provázena podvýživou, která způsobuje i celkovou slabost a snížení obranyschopnosti organismu. Ovlivňuje i kvalitu jejich života a účinnost léčby. Nepodléhejte tedy mýtům o výživě a pomozte zvýšit kondici onkologických pacientů.

shutterstock.com

Podvýživa velmi silně ovlivňuje i průběh a účinnost podstupované léčby a tím i celkovou prognózu a kvalitu života pacienta. Proto je velmi důležité sledovat pacientovu hmotnost a věnovat pozornost jeho nutričnímu stavu již od stanovení diagnózy. Onkologický pacient podstupuje náročnou dlouhodobou léčbu, jejíž nedílnou součástí je i dobrý nutriční stav. Na co si dávat pozor a čeho se vyvarovat především?

1. Rozpoznat podvýživu může pouze specialista na problematiku výživy a pacient musí podstoupit náročné vyšetření.

Není to pravda. To, že pacient hubne, lze rozpoznat na první pohled pouhým sledováním jeho hmotnosti po dobu několika týdnů. Je nezbytné vždy informovat o této skutečnosti ošetřujícího lékaře. Ten pak může provést doplňující vyšetření, objektivně zhodnotí vývoj nutričního stavu pacienta a především navrhne doplnění běžné stravy o speciální enterální výživu pro onkologické pacienty.

2. Prognóza onkologického pacienta není ovlivněna stavem výživy.

Není to pravda. Úbytek hmotnosti o více než 5 procent za měsíc (10 procent za 6 měsíců) znamená pro onkologického pacienta nejen zhoršení fyzické kondice, ale i obranyschopnosti organismu a snížení účinnosti léčby (radioterapie, chemoterapie) a tím i horší prognózu.

Čtěte také: Alternativní léčba rakoviny: pomůže česnek, zelený čaj nebo kombucha?

3. Pacient nehubne, nemá tedy nádorové onemocnění.

Není to pravda. Váhový úbytek se u různých typů nádorových onemocnění liší. Nejvýraznější bývá u nádorů plic, žaludku a jícnu. Oproti tomu při nádoru prsu hubne jen asi 40 procent žen.

4. Nádor je nutné nechat vyhladovět. Když nebude mít živiny, zmenší se.

Není to pravda. Neexistuje žádný důkaz přímé úměry mezi množstvím přijaté potravy a růstem nádoru. Vyhladoví pouze pacient, což mu přináší značné komplikace. Nádor však roste bez omezení.

Čtěte také: Léčbu rakoviny nemusí provázet drastické hubnutí

5. Tuky jsou pro onkologicky nemocného pacienta vždy nezdravé.

Není to pravda. I u onkologických pacientů jsou doporučovány potraviny bohaté na kvalitní základní živiny, včetně tuků. Doporučuje se maximálně respektovat chuťové preference onkologického pacienta a doplnit jeho jídelníček zařazením speciálních přípravků enterální výživy. Ta kromě kvalitních bílkovin a nízkého obsahu tuku obsahuje všechny vitamíny, minerální látky a stopové prvky v množství, které pomáhá krýt jejich zvýšenou spotřebu v období léčby. Studie navíc prokázaly, že omega 3 mastné kyseliny, které jsou součástí speciální enterální výživy pro onkologické pacienty, tlumí nádorem vyvolaný zánět a tím posilují imunitu, navíc napomáhají růstu svalové hmoty, zvyšují sílu a fyzickou aktivitu a tím i kvalitu života. 

Zdroj: www.vyzivapropacienty.cz

Máte zkušenosti s tímto tématem? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 308 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat

Rakovina postihuje muže a ženy, různých profesí i věku. Ročně na ni zemře tisíce lidí. Z velké části bohužel i proto, že mnozí z nich nevědí, jak rozpoznat prvotní příznaky nemoci, nebo je přehlížejí.

Za bolestí zad nemusí být jen stáří

Bolest zad je v pokročilém věku tak běžný jev, že si jen málokdo připustí její souvislost s vážnějším onemocněním. O to překvapivější bývá pro pacienta diagnóza „mnohočetný myelom“, která nepatří mezi běžně známá onemocnění. Jedná se přitom o druhé nejčetnější nádorové onemocnění krve.

Nádory ledvin - příčina vzniku není zcela známá

Zhoubné nádory ledvin představují 2-3 % všech zhoubných onemocnění člověka, kromě zhoubných krevních onemocnění. Česká republika drží nechvalné prvenství v incidenci, tedy v počtu nemocných na 100 tisíc obyvatel, rakoviny ledvin na světě. Zároveň je na 2. místě v počtu nově zachycených případů i v počtu úmrtí. Příčiny nemoci nejsou zcela známé, jisté ale je, že riziko vzniku zvyšuje například kouření, obezita nebo zvýšený krevní tlak. Nádor ledviny se navíc nemusí dlouhou dobu projevit, proto by lidé neměli podceňovat pravidelné návštěvy u urologa.

Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty

Celá řada lidí nebere bolesti zad zcela vážně, protože je považují za běžné. Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a setká se s nimi až 80 % lidí alespoň jednou v životě. Asi čtvrtina bolestí zad je však spojena se závažnými onemocněními. Jednu z těchto vážných příčin představují i metastázy v kostech, které jsou výrazně častější než samotná rakovina kostí. Lze těmto komplikacím včas zabránit?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.