Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Bolest kloubů - chladné počasí ji stupňuje, pomoci může teplo a úprava jídelníčku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19744x )

Bolesti kloubů se zejména s příchodem chladného počasí zhoršují, ačkoliv lékařské výzkumy doposud neprokázaly, proč tomu tak je. Důvodem může být pravděpodobně nedostatek světla či pohybu. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem nebo úpravou jídelníčku, který by měl zahrnovat například lososa, kefír nebo pomeranče.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
186 Kč

Mezi revmatická onemocnění a potíže kosterní soustavy řadíme například revmatoidní artritidu, osteoartritidu nebo osteoporézu. Nejohroženější skupinou jsou lidé starší 80 let, ale není výjimkou, že postihují i mladší jedince. Revmatoidní artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů a svalů, nejčastěji ohrožuje jedince v produktivním věku mezi 20 a 40 lety. Dle statistik Světové zdravotnické organizace musí nejméně 50 % pacientů s tímto onemocněním do 10 let od první diagnózy kvůli svému zdravotnímu stavu opustit zaměstnání.

Čtěte také: Osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří.

Bolest kloubů se v chladnu zhoršuje

Bolesti kloubů čas od času potrápí i úplně zdravé jedince, nejčastěji pak při snížené venkovní teplotě. Výzkum lékařského časopisu Pain odhalil, že u dvou třetin zkoumaných osob se bolest kloubů v zimě zhoršuje. S odůvodněním, proč tomu tak je, si ale neví rady ani vědci a lékaři. Prozatím totiž nebyla zjištěna konkrétní příčina stupňované bolesti kloubů v zimním období. Existuje však několik teorií, které se experti snaží vědecky prokázat. Pro jednu z nich je důvodem úbytek slunečního světla, který je pro podzimní a zimní období typický.
Světlo působí příznivě na oběhový systém. V zimě proto může vlivem počasí docházet k špatné cirkulaci krve a tím pádem můžou klouby tuhnout a způsobovat bolest,” vysvětluje lékař Pavel Hanzelka, který působí jako odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty. Dalším možným vysvětlením je snížená chuť hýbat se, která v zimním období u některých jedinců převládá. Každý kilogram váhy navíc totiž představuje pro klouby, obzvláště pro kolena, zvýšenou zátěž.

Čtěte také: Aby klouby dlouho vydržely

Udržujte se v teple a dodržujte pitný režim

Ačkoliv doposud nebyla vědecky prokázána příčina zvýšené bolestivosti kloubů v zimních měsících, lékaři doporučují několik zásad, které pomáhají bolest tlumit. Ačkoliv je jednou z nich pravidelný pohyb, venkovní aktivity vyměňte za pohyb v teple. Místo procházky proto zvolte bazén a místo lyžování využijte například trenažér ve fitness centru. Zásadní je také dostatečný pitný režim. Voda pomáhá udržovat chrupavky mezi klouby dobře promazané a snižuje jejich tření, které způsobuje bolest. Při pobytu venku je důležité udržovat tělo v teple. Proto se přioblečte a vsaďte na kvalitní termoprádlo. Podle Žurnálu alternativní a komplementární medicíny (The Journal of Alternative and Complementary Medicine) pomáhá snižovat bolest kloubů i hodinová masáž jednou týdně v období alespoň dvou měsíců.

Čtěte také: Osteopenie

Nedostatek vitaminu D může způsobit osteoporózu

Při bolesti kloubů je vhodné upravit také jídelníček. Doporučují se jídla bohatá na vápník a vitaminy C, D a K. Do jídelníčku proto zařaďte špenát, zelí nebo lososa. „Vhodná je i konzumace aloe very a potravinových doplňků, zejména s obsahem vitaminu D. Studie publikovaná ve vědeckém časopise Pain Management totiž odhalila, že nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy,” radí Hanzelka. Při bolesti kloubů doporučují odborníci zařadit do jídelníčku také pomeranče, které obsahují vysoký podíl vitaminu C. Při jejich přípravě, však neodstraňujte bílou slupku, právě ta obsahuje spoustu důležitých vitaminů. Pro zmírnění bolestí kloubů pomáhá také konzumace extra panenského olivového oleje. Vědci z italské univerzity v Catánii prováděli pokusy na krysách a zjistili, že po 8 týdnech podávání olivového oleje se u krys prokázala vyšší míra lubricinu - proteinu, který pomáhá chránit chrupavky a klouby. Další potravina, která pomáhá zmírňovat bolesti kloubů, je kefír. V rámci experimentu se účastníkům podávala bakterie, která je v kefíru obsažená - L.casei. Po dvou měsících podávání této bakterie zaznamenali účastníci sníženou bolest kloubů.

Čtěte také: Známý neznámý vitamin K2 v boji s osteoporózou

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 19 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to dna?

V důsledku zvýšených hladin kyseliny močové, což je přirozený produkt látkové přeměny tzv. purinů (látek vyskytujících se v buněčných jádrech), dochází k ukládání solí...

Fakta a mýty o osteoporóze

Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Úponové bolesti

Manžel trpí bolestmi dol.končetin z důvodu tzv.ostruh na patách.Prodělal elektroléčby,obstřiky,leasery a úleva se nedostavila ani po ozáření cobaltem.Je ještě nějaká možnost,která by pomohla od bolesti?Manžel trpí i bolesmi lokte(tenisový).Má to nějakou spojitost?Děkuji předem.Ludmila.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce