Inzerce

Bolest kloubů - chladné počasí ji stupňuje, pomoci může teplo a úprava jídelníčku

6. listopadu 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 14749x

Bolesti kloubů se zejména s příchodem chladného počasí zhoršují, ačkoliv lékařské výzkumy doposud neprokázaly, proč tomu tak je. Důvodem může být pravděpodobně nedostatek světla či pohybu. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem nebo úpravou jídelníčku, který by měl zahrnovat například lososa, kefír nebo pomeranče.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Mezi revmatická onemocnění a potíže kosterní soustavy řadíme například revmatoidní artritidu, osteoartritidu nebo osteoporézu. Nejohroženější skupinou jsou lidé starší 80 let, ale není výjimkou, že postihují i mladší jedince. Revmatoidní artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů a svalů, nejčastěji ohrožuje jedince v produktivním věku mezi 20 a 40 lety. Dle statistik Světové zdravotnické organizace musí nejméně 50 % pacientů s tímto onemocněním do 10 let od první diagnózy kvůli svému zdravotnímu stavu opustit zaměstnání.

Čtěte také: Osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří.

Bolest kloubů se v chladnu zhoršuje

Bolesti kloubů čas od času potrápí i úplně zdravé jedince, nejčastěji pak při snížené venkovní teplotě. Výzkum lékařského časopisu Pain odhalil, že u dvou třetin zkoumaných osob se bolest kloubů v zimě zhoršuje. S odůvodněním, proč tomu tak je, si ale neví rady ani vědci a lékaři. Prozatím totiž nebyla zjištěna konkrétní příčina stupňované bolesti kloubů v zimním období. Existuje však několik teorií, které se experti snaží vědecky prokázat. Pro jednu z nich je důvodem úbytek slunečního světla, který je pro podzimní a zimní období typický.
Světlo působí příznivě na oběhový systém. V zimě proto může vlivem počasí docházet k špatné cirkulaci krve a tím pádem můžou klouby tuhnout a způsobovat bolest,” vysvětluje lékař Pavel Hanzelka, který působí jako odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty. Dalším možným vysvětlením je snížená chuť hýbat se, která v zimním období u některých jedinců převládá. Každý kilogram váhy navíc totiž představuje pro klouby, obzvláště pro kolena, zvýšenou zátěž.

Čtěte také: Aby klouby dlouho vydržely

Udržujte se v teple a dodržujte pitný režim

Ačkoliv doposud nebyla vědecky prokázána příčina zvýšené bolestivosti kloubů v zimních měsících, lékaři doporučují několik zásad, které pomáhají bolest tlumit. Ačkoliv je jednou z nich pravidelný pohyb, venkovní aktivity vyměňte za pohyb v teple. Místo procházky proto zvolte bazén a místo lyžování využijte například trenažér ve fitness centru. Zásadní je také dostatečný pitný režim. Voda pomáhá udržovat chrupavky mezi klouby dobře promazané a snižuje jejich tření, které způsobuje bolest. Při pobytu venku je důležité udržovat tělo v teple. Proto se přioblečte a vsaďte na kvalitní termoprádlo. Podle Žurnálu alternativní a komplementární medicíny (The Journal of Alternative and Complementary Medicine) pomáhá snižovat bolest kloubů i hodinová masáž jednou týdně v období alespoň dvou měsíců.

Čtěte také: Osteopenie

Nedostatek vitaminu D může způsobit osteoporózu

Při bolesti kloubů je vhodné upravit také jídelníček. Doporučují se jídla bohatá na vápník a vitaminy C, D a K. Do jídelníčku proto zařaďte špenát, zelí nebo lososa. „Vhodná je i konzumace aloe very a potravinových doplňků, zejména s obsahem vitaminu D. Studie publikovaná ve vědeckém časopise Pain Management totiž odhalila, že nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy,” radí Hanzelka. Při bolesti kloubů doporučují odborníci zařadit do jídelníčku také pomeranče, které obsahují vysoký podíl vitaminu C. Při jejich přípravě, však neodstraňujte bílou slupku, právě ta obsahuje spoustu důležitých vitaminů. Pro zmírnění bolestí kloubů pomáhá také konzumace extra panenského olivového oleje. Vědci z italské univerzity v Catánii prováděli pokusy na krysách a zjistili, že po 8 týdnech podávání olivového oleje se u krys prokázala vyšší míra lubricinu - proteinu, který pomáhá chránit chrupavky a klouby. Další potravina, která pomáhá zmírňovat bolesti kloubů, je kefír. V rámci experimentu se účastníkům podávala bakterie, která je v kefíru obsažená - L.casei. Po dvou měsících podávání této bakterie zaznamenali účastníci sníženou bolest kloubů.

Čtěte také: Známý neznámý vitamin K2 v boji s osteoporózou

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 722 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.