Bolesti zad pomůže vyléčit správná matrace a polštář

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 32953x )

Každý osmý člověk zná důvěrně bolest zad. Příčinou jejího vzniku je špatný životní styl, přetěžování určitých svalových partií, stres, ale také spánek na lůžku, které nedovolí páteři regenerovat.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Nepomůžete si, pokud musíte v práci několik hodin sedět u počítače, za volantem, za pokladnou, nebo přepážkou na poště. Nedostatek pohybu a jednostrannou zátěž byste ale měli své páteři vynahradit pravidelným cvičením, ale také tím, že si dopřejete opravdu kvalitní matraci, která pomůže napravit vzniklé škody.

Správná pozice ve spánku je pro regeneraci páteře klíčová. Tělo se má dostat do uvolněné pozice, která nebude pohybový aparát blokovat. Je zapotřebí uvolnit pohybové ústrojí, ale neutlačovat některý z vnitřních orgánů. Jednotlivé obratle by se měly uvolnit, aby mohly regenerovat i meziobratlové ploténky. Uvolnit by se měly i klouby – chrupavka by neměla tlačit na kloubní jamku. V takové pozici může pohybové ústrojí relaxovat a napravit škody, které vznikají přes den.

Poradna Zdravý spánek zde

Pokud máte v posteli příliš měkkou matraci, prohýbá se páteř do oblouku, meziobratlové ploténky jsou nepřirozeně stlačeny. Stává se to hlavně v případě molitanových matrací, do kterých „zapadnete“. Následkem jsou bolesti zad.

Chybu ale dělají i ti, kteří spí na příliš tvrdé matraci. Páteř se opět dostává do nepřirozené polohy, ramenní a kyčelní klouby jsou nesprávně podepřeny a mohou také začít bolet – nepočítáme-li bolesti od otlačenin, které se také mohou objevit.  

Jaká matrace je pro vás ideální? Na to neexistuje jednoznačná odpověď, to prostě musíte vyzkoušet. I proto se vyplatí si pro novou zajít osobně do prodejny, kde si můžete na zvolený typ na chvíli lehnout. Odborníci často říkají, že ideální matrace je taková, na které se dobře vyspíte a odpočinete si.

Více informací vám poskytne toto video.

Jak řešit bolesti zad?

Jestliže může bolesti zad vyvolat, nebo podpořit špatně vybraná matrace a polštář, není divu, že mohou naopak i pomoci ji léčit.

Zajímalo nás, zda odborníci doporučují například i nějakou konkrétní pozici při spaní. „Paradoxně se říká, že by se nemělo spát na břiše – ale to není pravda. Využívejte tzv. úlevové polohy. Tedy najděte si takovou pozici, kdy bolest necítíte. Jaká to je – na to není žádný předpis, musíte to vyzkoušet. Bolest zmírní i zmíněná kvalitní matrace – rozhodně od výrobce, který má svůj výrobek certifikován. Akutní bolesti zad doporučuji řešit i s fyzioterapeutem, který mý příslušnou akreditaci,“ radí Eva Taušová, vedoucí fyzioterapeutka Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu Praha 2.

„Na bolesti zad doporučuji obecně suché teplo na záda, nepřetěžovat záda v předklonu, kvalitní matrace v posteli a pravidelné cvičení páteře po vymizení aktuálních bolestí,“ doplňuje MUDr. Marek Kalenda z ortopedické ambulance Polikliniky Chodov.

Bolesti zad pomůže řešit i polštář

Záleží i na výběru vhodného polštáře. Polštář by neměl být příliš vysoký, doporučuje se spíše méně objemný, nižší. Co se výšky polštáře týče, žádná jednoznačná doporučení nejsou. Výběr polštáře je třeba zvažovat zejména u lidí, kteří mají problémy s krční páteří – a od toho vás může samozřejmě začít bolet i hlava. „V takovém případě se naučte cviky, které posílí svaly kolem krční páteře, ale také vyzkoušejte změnit nebo zcela vyřadit polštář,“ uvádí MUDr. Olga Ulmanová, Neurologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze.

Přečtěte si také

Spánek na kvalitní matraci je zdravý i pro zdraví

Toužíte po spánku, který léčí?

Zkuste se znovu naučit správně spát

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 88 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty

Celá řada lidí nebere bolesti zad zcela vážně, protože je považují za běžné. Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a setká se s nimi až 80 % lidí alespoň jednou v životě. Asi čtvrtina bolestí zad je však spojena se závažnými onemocněními. Jednu z těchto vážných příčin představují i metastázy v kostech, které jsou výrazně častější než samotná rakovina kostí. Lze těmto komplikacím včas zabránit?

Co vás čeká na vyšetření CT

Na vyšetření CT se dostanete většinou po úrazech hlavy, kostí lebky nebo páteře. Díky němu může lékař nahlédnout i do dutiny břišní a všech orgánů v ní. Je vodítkem při ověřování nádorů, ale kromě onkologa vás na něj může poslat i ortoped, neurolog nebo chirurg. Co vás čeká, pokud na tohle vyšetření půjdete, to vám podrobně vysvětlíme.

Špatný výběr podprsenky může mít zdravotní rizika!

O tom, že nesprávně zvolená podprsenka může způsobit řadu zdravotních potíží, se píše v mnoha odborných článcích. Jak se tato skutečnost projevuje v praxi, komentuje Hanka Nekolová, odbornice-stylistka z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně klouby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.