Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Příčina bolesti hlav a páteře se často skrývá v posteli, Češi ale na matracích šetří

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18966x )

Čeští pacienti řeší bolesti zad a hlavy nejčastěji pomocí prášků na bolest, návštěvou lékaře a rehabilitací.Že mohou bolest významně omezit například tím, že nebudou spát na staré proležené matraci, to si uvědomuje jen zhruba každý pátý. A kvalitu polštáře už neřeší vůbec. O nákupech matrací a polštářů se pacienti se svými lékaři neradí, protože se obávají, že by jim jejich lékař neporadil.

shutterstock.com
Praktičtí lékaři skutečně potvrzují, že většinou nechtějí pacientům konkrétně radit s nákupy, ale že špatný výběr matrace a polštáře hraje důležitou roli při rozvoji chronických vertebrogenních potíží. Všechna tato zjištění přinesl průzkum názorů mezi pacienty s bolestmi zad a páteře a praktickými lékaři, který na jaře letošního roku provedl portál pro pacienty Ordinace.cz ve spolupráci se společností Magniflex. V online průzkumu odpovídalo 270 pacientů s bolestmi zad a páteře a 53 praktických lékařů.

Češi s potížemi očekávají od svých matrací a polštářů anatomickou podporu páteře (45 %), každý třetí ale vybírá jen podle toho, zda je matrace prostě pohodlná. U polštářů už většina nemá vůbec žádná očekávání: 54 % respondentů uvedlo, že na polštáři jim nezáleží, protože si ho při spánku stejně shrnou pod hlavu podle potřeby. Celkem 43 % dotazovaných lékařů si ale myslí, že optimální matrace a polštář jsou zcela zásadní pro optimální spánek a hrají nezastupitelnou roli v primární i sekundární prevenci vertebrogenních potíží. Proto se absolutní většina z nich (68 %) občas pacientů ptá, na čem spí. Nejčastěji jsou podle nich příčinou chronických bolestí zad polohy a pohyby těla vynucené zaměstnáním (na tom se shodlo 76 % odpovídajících praktiků) za další příčiny ale považují právě návyky ve spaní včetně kvality matrací a polštářů, psychický stav, nedostatek vhodného pohybu, ale třeba i osteoporózu nebo nadváhu. Pokud se má příčina bolestí hlavy a páteře skrývat v posteli, pak lékaři nedoporučují mít tzv. vysoko pod hlavou, spát na drátěnkách nebo nekvalitních molitanech a proležených matracích, kdy je spáč dlouhou dobu v nepřirozené poloze. Ani spaní na břiše není pro tělesnou pohodu po probuzení optimální. Zároveň lékaři upozorňují, že matrace či polštář mohou být zdrojem i jiných zdravotních problémů než bolestí zad či hlavy vertebrogenního rázu, zejména alergií, ale také nesprávného zakřivení páteře ve spánku, které působí blokády, útlaku nervů, nespavosti, deprese či bolesti kyčlí. Proto se vyplatí vybírat je pečlivě včetně speciálního potahu, čistit je a také po čase vyměnit za nové.

Jak často pacienti mění matrace? Z průzkumu vyplývá, že každý třetí pacient má matraci starší deseti let! „Z dlouholeté zkušenosti proto jednoznačně podporujeme doporučení lékařů nejpozději po 8 – 10 letech matrace měnit. Vedle proležení a z toho plynoucí nesprávné opory páteře a kloubů je 10 let stará matrace z hygienického hlediska velmi nebezpečná. Během spánku vypotíme denně půl litru potu, při nemocích mnohem více. Pot odplavuje z těla zdraví škodlivé látky. Část potu se odpaří, část pronikne do matrace. Problém narůstá při různých poraněních a následném krvácení, kdy se krev dostane dovnitř matrace, při drobné inkontinenci a dalších znečištěních. Pružinové matrace jsou rájem pro roztoče a po několika letech váha matrace narůstá díky exkrementům, které roztoči produkují. Při ulehnutí a každém otočení vdechujeme alergeny. Vyprat pouze potah matrace nestačí. Znečištění je uvnitř matrace a naše tělo na něj reaguje. Latexové matrace zase na povrchu oxidují a uvolňují částečky prachu, které vdechujeme. Dovedete si představit, že 10 let den co den nosíme jedny šaty? Pozor na extrémy. Záruky 20 – 30 let na matraci považuji za neetické vůči spotřebitelům,“ vysvětluje František Hlaváč, který v ČR exkluzivně distribuuje italské kvalitní matrace Magniflex. Mají 50letou historii a uspěly i na nejnáročnějších trzích světa.

Co hlavně zajímá pacienty při výběru matrace?

45 % pacientů zajímá, zda je matrace kvalitní, zda zaručuje optimální anatomickou a ortopedickou podporu páteře a jaké mají garance kvality. Každý třetí se spokojí jen s tím, zda je matrace pohodlná, 17 % pacientů zajímá cena a pouze 5 % pacientů se zajímá o to, jak se matrace udržuje a z jakého je materiálu. „To je velmi pozitivní výsledek a ukazuje zdravý trend. Ještě před 5 lety Češi v mezinárodním srovnání investovali více do toho, co je vidět. Auto, televize i mobil za 15 tisíc symbolizovaly určité postavení, čekali jsme obdiv přátel a sousedů.

Ordinace doporučuje
Ordinace doporučuje
Ordinace doporučuje
Ordinace doporučuje
Další produkty Magniflex ZDE.
To, že tyto rádoby symboly bohatství používáme pár minut či hodin denně, nebylo důležité. Matrace je nezajímala, nebyla vidět a tak na ní šetřili. Portál Ordinace.cz navštěvují lidé, kteří se zajímají o své zdraví a proto je výsledné číslo lepší, než průměr populace,“ dodává Tomáš Kalousek, projektový manažer portálu o zdraví Ordinace.cz, která průzkum společně s Magniflex realizovala.

Pokud jde o cenu, pak je pro většinu Čechů finanční limit při nákupu nové matrace částka pět tisíc korun. Za tyto peníze chtějí matraci se zárukou kvality, optimální anatomickou a ortopedickou podporu páteře. František Hlaváč ale upozorňuje, že finanční limit 5.000 korun na matraci, na které denně trávíme 8 hodin a která nám pomůže zdravě regenerovat, je nízký. Kvalitní matrace s nejvyšší zdravotní certifikací, nejvyššími atesty a zárukou 8–10 let na neproležení stojí mezi 10–15 tisíci. Může se to zdát být vysoká částka, ale každá noc kvalitního spánku nás stojí něco kolem 5 korun. Doporučuje nakupujícím se vždy aktivně zajímat o konkrétní certifikáty vybrané matrace a nespokojovat se jen s obecnými tvrzeními. Podle jeho mínění začíná cena kvalitní matrace na 10 tisících korun právě proto, že užívají kvalitní materiály certifikované předními evropskými testovacími laboratořemi, stejně tak komponenty. Důležitá je i certifikace na základě zkoušky Öko-Tex, která zaručuje nepřítomnost alergenních látek a absenci škodlivých látek, které mohou ohrožovat zdraví.

Zajímají se čeští pacienti o atesty a certifikace matrací?

Za podmínku koupě je považuje 45 % pacientů, 36 % si je ale neprověřuje. 14 % pacientů se zajímá jen když je na to upozorní prodejce a 5 % pacientů dokonce tvrdí, že když je dobrá cena, tak jde všechno ostatní stranou.

Obecná doporučení praktiků pro zdraví spánek a prevenci bolesti zad a hlavy:

  • Omezit nápoje s kofeinem, alkohol, těžká jídla. Nekouřit, nespat přes den, uléhat ve stejnou dobu, neřešit večer důležitá témata.
  • Dbejte na to, na čem spíte. Měli byste spát na nové neproležené matraci vhodné tvrdosti (poradí vám ve specializovaných prodejnách), ve správné poloze, na polštáři optimální výše pro vyrovnanou C páteř. Kvalitní matrace není příliš tvrdá ani měkká, má zóny tvrdosti, dostatečnou nosnost, antibakteriální potah. Hlavu podkládejte anatomickým polštářem, ideálně z paměťové pěny.
  • Při obtížích s krční páteří užívejte speciálně upravený ortopedický polštář.
  • Lékaři doporučují z hygienických důvodů měnit matraci jednou za 8 let.
Průzkum vznikl ve spolupráci portálu o zdraví Ordinace.cz a elektronického zpravodaje PIPPL (Praktické informace pro praktické lékaře) společnosti Pears Health Cyber. Komentáře poskytl také Ing. František Hlaváč, dodavatel italských matrací špičkové kvality Magniflex.

Komerční sdělení
2022_Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti hlavy.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti hlavy
Partner rubriky Bolesti hlavy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Pomoc při migréně

Záchvaty migrény jsem úspěšně zvládala včasným užitím Ergofeinu, později v kombinaci s Alnagonem. Ergofein se nedodává a Alnagon je přísně dokladovaný receptem. Jakou pro mne můžete mít radu? Migrénu mívám v posledních letech velmi často (každý týden). Jitka

Dotaz na migrénu

Mám žaludeční neurózu spojenou s migrénou a potící se nohy. Poraďte! Vendula

Nadměrné pocení v oblasti hlavy

Syn se poslední dobou nadměrně potí.Nejvíce ale v oblasti hlavy. I když je chladné počasí, potí se tak,že má úplně mokré vlasy.Trápí ho to a společensky velmi znemožňuje.Je mu 19let,180/90,nepije,nekouří.Doporučeno mu bylo magnesium,ale žádný efekt nenastal.Děkuji předem za odpověď a radu,kam se obrátit a co může být příčinou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce