Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně syna. Je mu 11 let a poslední měsíc si stěžuje na bolest hlavy. Po preventivní prohlídce byl odeslán na oční. Můj dotaz zní, zda může být bolest hlavy spojena s očima? Tedy pokud má zhoršený zrak, může ho od toho bolet hlava? Moc děkuji
Co je to kuperóza a jaké má příčiny?
Kuperóza se projevuje zarudnutím obličeje, a to konkrétně v oblasti tváří a nosu. Zarudnutí je způsobeno oslabením cév a zpočátku může tento stav trvat jen několik hodin nebo nanejvýš den. V dalším stadiu se již jedná o zarudnutí trvalé, kdy na pleti můžete pozorovat viditelně prosvítající žilky. Vůbec nejzávažnějším stupněm je tzv. rosacea, v jejímž případě je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Ačkoliv vědci kuperózu neustále zkoumají, doposud nebyla její příčina vědecky zcela objasněna. Roli může hrát např. krevní tlak a s ním spojené prokrvení jemných žilek, ale nevylučuje se ani genetická dispozice. Dále mohou ke zhoršení stavu kuperózy přispívat hormonální změny, tedy těhotenství a dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. Nejvíce rizikovou skupinou jsou ženy 50+. Objevit se ale tento specifický kožní projev může u všech bez rozdílu věku a pohlaví. Nejsou tedy výjimkou ani mladí muži s kuperózou.Jaká je nejefektivnější obrana? Důsledné dodržování preventivních opatření, správná péče a ochrana pokožky.
Kuperóza: Která pravidla prevence dodržovat?
Abyste dokázali předejít přechodu ze začínající kuperózy k vážnějším projevům, je důležité dodržovat několik preventivních opatření:
- Správná životospráva – tedy absolutní vyřazení alkoholu a nikotinu a dostatečné omezení konzumace ostře kořeněných jídel. Kávu a čaj se doporučuje pít pouze v malém množství.
- Kvalitní péče o pleť – pokožku chraňte před vnějšími vlivy, jako je zejména přímé slunce, extrémní teplotní rozdíly, pobyty v sauně, horké koupele nebo masáže obličeje kartáčem.
- Maximálně obezřetný výběr kosmetických – špatný výběr nevhodné kosmetiky a chybná péče o pleť může mít fatální následky.
Péče o pleť s kuperózou
Péče o kuperózní pleť s sebou nese několik podstatných podmínek, které není dobré porušovat. Co se týče čištění, je důležité, aby bylo důkladné, a přesto šetrné. I když jste možná slyšeli něco jiného, k čištění kuperózní pleti není vhodné používat micelární vody. Tou vůbec nejosvědčenější metodou čištění pleti s kuperózou zůstává klasická varianta v podobě čisticího mléka a tonika. Chybu neuděláte ani s čisticí pěnou nebo gelem. Mléko ideálně nanášejte rovnou na pleť pomocí navlhčených dlaní, promněte a opláchněte vodou. Lze ho nanést na vatový tampon, ale pouze v případě odličování očí. Pokud byste pomocí něj odličovali celou pleť, mohlo by zbytečně docházet k podráždění již tak začervenalé pleti. Tampon může skvěle sloužit pouze pro dočištění za pomoci pleťového tonika, které vyrovnává pH pleti, rozjasňuje a sjednocuje pokožku. Nejvíce doporučovaná je v rámci péče o pleť s kuperózou dermokosmetika. Právě ta totiž nezpůsobí další zhoršení příznaků ani podráždění. Pokožka s kuperózou je velmi citlivá, a tak veškerá použitá pečující i dekorativní kosmetika musí být maximálně šetrná a nedráždivá. Hojně doporučované bývají krémy a séra s vitaminem E působící jako antioxidant.
Kuperóza a líčení
Jelikož pleť s kuperózou zpravidla nemá ráda žádné změny, nebojte se zůstat věrní dosud osvědčené kosmetické značce, jestliže vám nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky. Vhodnou alternativou bývá pro mnoho osob s kuperózou minerální kosmetika, jež je vyrobena na přírodní bázi, a tak pleť zbytečně nezatěžuje. Minerály navíc neucpávají póry a nedochází ke vzniku černých teček ani akné. Líčení minerální kosmetikou je velmi jemné a přirozené a zároveň chrání pokožku před škodlivým UV zářením díky přirozeným ochranným vlastnostem minerálů.