Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Chronická obstrukční plicní choroba

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 141418x )

Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Čím vyšší je spotřeba cigaret, tím hůře.

shutterstock.com

U lékaře

Lékař s vámi probere nejprve anamnézu (předchorobí). Budou ho zajímat onemocnění, se kterými se léčíte, jaké léky užíváte, zda kouříte, jaké nemoci se vyskytly v rodině. Ze současných obtíží je důležité, jak dlouho a jak často kašlete, zda něco vykašláváte, jestli jste je dušnost přítomna při námaze nebo dokonce v klidu, zda máte otoky nohou.

Dále vás lékař podrobně a komplexně vyšetří, změří vám krevní tlak, počet pulsů a teplotu. Velmi pozorně si fonendoskopem poslechne zvuky vyvolané dýcháním - na zádech i vepředu na hrudníku, hrudník dále vyšetří poklepem.

Při podezření na CHOPN je důležité zhotovení rentgenového snímku hrudníku . Je na něm prokazatelný emfyzém a lze zjistit, kdy CHB, při které na snímku nejsou patrné odchylky od normálu, přechází do CHOPN.

Velmi cenným vyšetřením je spirometrie Touto metodou je měřena rychlost proudění vzduchu při nádechu a výdechu, hodnotí se dechové objemy a další důležité parametry. Umožňuje posoudit závažnost a pravděpodobnou úspěšnost léčby (bronchodilatační test). Dále se provádí se mikrobiologický rozbor sputa, aby se zjistilo, zda je nebo není přítomna bakteriální infekce průdušek. V krvi se vyšetřuje množství kyslíku a oxidu uhličitého (Astrup), aby se včas zjistila dechová nedostatečnost.

Základním předpokladem úspěchu léčby CHOPN je nekouření! V případě, že je CHB důsledkem škodlivého pracovního prostředí, tak bývá nutné změnit práci. Po konzultaci s lékařem začněte cvičit a zvyšujte svou fyzickou aktivitu některým z aerobních cvičení (rychlá chůze, běh, plavání, cyklistika, aerobik).

Na dechové obtíže jsou podávány léky, nejčastěji ve formě aerosolů, které jsou vdechovány a způsobují roztažení průdušek - bronchodilatační léčba). Používá se několik typů látek- anticholinergika, beta2-mimetika, metylxantiny (theofylin). Chronický zánět ovlivňují kortikoidy, také podávány ve formě vdechovaných aerosolů. Mají tak výrazně méně nežádoucích účinků než v tabletové formě. Dále se užívají léky, které usnadňují odkašlávání (mukolytika, expektorancia). K prevenci vzniku srdečního selhání je velmi důležité dlouhodobé podávání kyslíku, který je vytvářen ze vzduchu v domácích koncentrátorech (domácí oxygenoterapie). Nemocný musí přidechovat kyslík alespoň 15 hodin denně, jinak není dosaženo žádoucího efektu- zlepšení subjektivních i objektivních obtíží. Ve speciálních případech může pomoci i intenzivní léčba v lázních.
Bakteriální superinfekce, která může být zodpovědná za akutní zhoršení obtíží, se musí léčit antibiotiky.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lukas
20x

Dobry den, chtel bych se zeptat..Je mi 20let a pred dvema mesici jsem prestal kourit.. a to sem kouril 7let.. posledni 3roky pravidelne.. Asi pred rokem sem zacal pocitovat obcasne boleni na plicich, vetsinou v rannich hodinach.. k veceru.. a v klidnem stavu tela.. tedka nekourim a jednou do tydne me zacnou jako tlacit, na plicich(horni cast hrudniku).. a citim jemne vybrovani v krku(opravdu nepatrne) chtel sem se zeptaj jestli bych si stim mel zajit k lekari..nebo se to vycisti,taky mi nedela dobre smog a jine latky.. Dekuji s pozdravem Nekurak NAVZDY!

ante
2x

Helet měl jsem to samé, nakonec zjistili plicní chlamydie, přenáší se kýcháním apod....bral jsem 21 dní antibiotika a ted už rok OK,

Simona Bartečková
17x

Je mi třicet let,jsem silná kuřačka a užívám pravidelně RIVOTRIL.Zhruba dvakrát do roka se setkávám s náhlým špatným dýcháním,zejména v noci,či časně k ránu. Někdy i se stavem,že se nemohu vůbec nadechnout a musím zavolat sanitku,kde mi píchnou injekci na uklidnění,což posléze pomáhá.Bývá mi v tomto stavu také velmi horko a někdy do zvracení.Někdy mám pocit.že už opravu umřu,snažím se nadechnout,ale jako by vzduch nemohl proniknout do plic.Prosimvás kdo víte, o co se jedná, poradte mi.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

27%
73%
Zatím hlasovalo 107 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chronická plicní nemoc bere lidem dech

Sedm až osm set tisíc lidí v zemi trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, která může člověk úplně ochromit.

Nemocí způsobených kouřením přibývá

Na jedenáctém místě v žebříčku příčin úmrtí je nyní chronická obstrukční plicní nemoc, kterou trpí zejména kuřáci. V roce 2030 bude zřejmě na první místě.

Nemoci plic a dýchacích cest

Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví.

Bronchitida

Bronchitida je zánětlivé onemocnění průdušek. Průdušky tvoří systém trubic, které rozvádějí vdechovaný vzduch z průdušnice k plicním sklípkům. Příčinou zánětu je nejčastěji virová či bakteriální infekce...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce