Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Co vás čeká při katetrizaci srdce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 178123x )

Budete vzhůru, až se lékař katétrem, tedy tenkou cévkou, bude „procházet“ ve vašem srdci. Při tomto vyšetření může posoudit například závažnost srdečních a chlopenních vad a určit nejlepší možnou léčbu vašich potíží.

Video
shutterstock.com

Co vás čeká před zákrokem?

To, že se chtějí lékaři podívat do vašeho srdce, vzbuzuje pocit, že musí jít o náročný zásah. Nemusíte se ale bát, nečeká vás operace, ani dlouhý pobyt v nemocnici. Nejčastěji musíte počítat s tím, že v nemocnici zůstanete tři dny. Někdy může být zákrok i ambulantní, tedy můžete odejít domů ten samý den.

Před katetrizací projdete běžnými vyšetřeními – při nástupu po vás lékař bude požadovat výsledky krevního obrazu, funkce ledvin, krevní minerály, krevní tuky, jaterní testy, hladinu krevního cukru a základní vyšetření krevní srážlivosti, případně vyšetření krevní skupiny. Důležité je mít také EKG, rentgen srdce a plic, ultrazvuk srdce. Výsledky už můžete přinést s sebou od lékaře, který vás na vyšetření objednal – neměla by být starší než 7 dní (vyjma rentgenů, ty nemají být starší než 3 měsíce). Někdy si lze domluvit vyšetření přímo před katetrizací v zařízení, kam nastupujete.

Před vyšetřením s vámi lékař ještě jednou probere podrobnosti vašich potíží a vyšetří vás. Je zásadní, abyste nahlásili jakoukoli alergii – hlavně na mořské ryby a korýše. Právě při tomto typu alergie můžete mít nežádoucí reakci i na kontrastní látky a jód. Vědět by měl i o alergii na lokální anestetika. Vždy nahlaste, pokud jste diabetik.

 Před vyšetřením dostanete také žilní kanylu. Před katetrizací nesmíte pít, jíst a kouřit – většinou od půlnoci dne před vyšetřením. Před samotným zákrokem dostanete nitrožilně fyziologický roztok, který vás dostatečně zavodní. Bez něj by mohla kontrastní látka negativně působit na ledviny.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Patní ostruha je poměrně běžným ortopedickým problémem

Jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce