V některých případech cévní mozkové příhodě předchází nenápadnější verze. Mnoho lidí tomuto drobnému výpadku nevěnuje pozornost, protože příznaky většinou během několika minut odezní. Avšak za několik hodin, dní nebo týdnů může člověka postihnout cévní mozková příhoda s vážnými následky.
Co vás čeká před zákrokem?
To, že se chtějí lékaři podívat do vašeho srdce, vzbuzuje pocit, že musí jít o náročný zásah. Nemusíte se ale bát, nečeká vás operace, ani dlouhý pobyt v nemocnici. Nejčastěji musíte počítat s tím, že v nemocnici zůstanete tři dny. Někdy může být zákrok i ambulantní, tedy můžete odejít domů ten samý den.
Před katetrizací projdete běžnými vyšetřeními – při nástupu po vás lékař bude požadovat výsledky krevního obrazu, funkce ledvin, krevní minerály, krevní tuky, jaterní testy, hladinu krevního cukru a základní vyšetření krevní srážlivosti, případně vyšetření krevní skupiny. Důležité je mít také EKG, rentgen srdce a plic, ultrazvuk srdce. Výsledky už můžete přinést s sebou od lékaře, který vás na vyšetření objednal – neměla by být starší než 7 dní (vyjma rentgenů, ty nemají být starší než 3 měsíce). Někdy si lze domluvit vyšetření přímo před katetrizací v zařízení, kam nastupujete.
Před vyšetřením s vámi lékař ještě jednou probere podrobnosti vašich potíží a vyšetří vás. Je zásadní, abyste nahlásili jakoukoli alergii – hlavně na mořské ryby a korýše. Právě při tomto typu alergie můžete mít nežádoucí reakci i na kontrastní látky a jód. Vědět by měl i o alergii na lokální anestetika. Vždy nahlaste, pokud jste diabetik.
Před vyšetřením dostanete také žilní kanylu. Před katetrizací nesmíte pít, jíst a kouřit – většinou od půlnoci dne před vyšetřením. Před samotným zákrokem dostanete nitrožilně fyziologický roztok, který vás dostatečně zavodní. Bez něj by mohla kontrastní látka negativně působit na ledviny.