Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Co vás čeká při katetrizaci srdce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 164832x )

Budete vzhůru, až se lékař katétrem, tedy tenkou cévkou, bude „procházet“ ve vašem srdci. Při tomto vyšetření může posoudit například závažnost srdečních a chlopenních vad a určit nejlepší možnou léčbu vašich potíží.

Video
shutterstock.com

Jak probíhá vlastní výkon?

Vlastní katetrizační vyšetření se provádí na katetrizačním sále. Ležíte na zádech na pohyblivém stole, jste zarouškováni. Lékař hned na začátku určí místo vstupu k tepně – je to buď pravé tříslo, nebo pravé zápěstí, může to být i krční tepna, někdy i nadklíčková oblast.

Místo vpichu lékař znecitliví anestetikem, poté do tepny vloží zavaděč, kterým se vsunují katétry  – tenké plastové hadičky. Nemusíte se bát – katétry v cévách neucítíte, vyšetření není bolestivé, i když jste při plném vědomí.

Katétr se zavede až do aorty, kde lékař vyšetří věnčité tepny. Do jejich ústí vstříkne kontrastní látku, díky které ji pak rentgen zobrazí a lékař může určit, zda je v pořádku. Součástí srdeční katetrizace bývá často i vyšetření funkce levé srdeční komory tzv. ventrikulografie. I při ní lékař vstříkne do levé komory srdeční větší množství kontrastní látky, což se může projevit krátkodobým pocitem tepla šířícím se od hrudníku dolů.

Katetrizace srdce pomůže lékařům zobrazit, překontrolovat, ale i operovat všechny prostory srdce. Pomocí katétru do srdce mohou vsunout chlopně, elektrody kardiostimulátoru, odebírat vzorky srdeční svaloviny, zprůchodnit ucpané koronární cévy i měřit krevní tlak v srdci. Vyšetření trvá většinou 20-30 minut.

Moderní metodou je dálkově počítačem řízená, čili robotická katetrizace.

O operacích srdce, při kterých není zapotřebí otevřít hrudník, se dočtěte v tomto článku.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

71%
29%
Zatím hlasovalo 242 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potíže s plynatostí

Mám potíže s plynatostí. Co na to?

Nesouhlasím s navrhovanou léčbou. Můžu jí odmítnout?

Stejně, jako má pacient právo na léčbu, má právo ji odmítnout. A to i v případě, že mu jde o život. Lékař by měl rozhodnutí pacienta respektovat, ale seznámit ho s možnými následky.

Diabetik a alergie

Jsem diabetik a trápí mě jarní alergie. Vloni to nebylo tak hrozné, letos jsem mnohem citlivější. Obvyklé příznaky: častější kýchání, slzení a svědění očí a svědivá kůže. Plánuji návštěvu u alergologa, ale objednací lhůta je dlouhá. Můžete mi prozatím navrhnout antihistaminika vhodná pro diabetika? Děkuji. Preferuji tablety.

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce