Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Co vás čeká při katetrizaci srdce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 164832x )

Budete vzhůru, až se lékař katétrem, tedy tenkou cévkou, bude „procházet“ ve vašem srdci. Při tomto vyšetření může posoudit například závažnost srdečních a chlopenních vad a určit nejlepší možnou léčbu vašich potíží.

Video
shutterstock.com

Je katetrizace bezpečná?

Nejčastější komplikací je krvácení či vznik hematomu – modřiny, podlitiny v místě vpichu a zavedení cévky. Krvácení je většinou nezávažné a hematom se spontánně vstřebá. Vzácně se vyskytuje pneumotorax – vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny poraněním plíce punkční jehlou při nadklíčkovém či krčním přístupu. Většinou se spontánně vstřebá během několika dní. Výjimečný je hemothorax – krvácení do pohrudniční dutiny. Vzácná je trombóza žíly v místě vpichu a zavedení katétru – tvorba krevních sraženin v žilním systému a jejich embolizace do plicních tepen. Vzduchová embolie - nasátí vzduchu do žíly punkční jehlou a jeho odplavení do plicních žil - je rovněž výjimečná. Perforace srdeční předsíně nebo komory koncem cévky je vzácná, ale může vést ke krvácení do osrdečníku s útlakem srdce a nutností i akutního operačního řešení.

„Závažné poruchy srdečního rytmu se vyskytují zřídka, vyžadují pak okamžité zrušení elektrickým výbojem. Nezávažné poruchy, vnímané někdy jako nepravidelnost nebo bušení srdce, jsou častější a přechodného rázu. Infekční komplikace v místě vpichu či tkáně okolo zavaděče a katétru s rizikem přenesení do cévního systému a srdce jsou při obvyklé (krátké) době zavedeného katétru zcela výjimečné,“ říká MUDr. Radim Kryza, vedoucí lékař Kardiocentra Městské nemocnice v Ostravě.

I přes to, že je výčet možných komplikací velký, vyskytují se jen asi půl procenta pacientů.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

71%
29%
Zatím hlasovalo 243 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potíže s plynatostí

Mám potíže s plynatostí. Co na to?

Nesouhlasím s navrhovanou léčbou. Můžu jí odmítnout?

Stejně, jako má pacient právo na léčbu, má právo ji odmítnout. A to i v případě, že mu jde o život. Lékař by měl rozhodnutí pacienta respektovat, ale seznámit ho s možnými následky.

Diabetik a alergie

Jsem diabetik a trápí mě jarní alergie. Vloni to nebylo tak hrozné, letos jsem mnohem citlivější. Obvyklé příznaky: častější kýchání, slzení a svědění očí a svědivá kůže. Plánuji návštěvu u alergologa, ale objednací lhůta je dlouhá. Můžete mi prozatím navrhnout antihistaminika vhodná pro diabetika? Děkuji. Preferuji tablety.

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce