Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Co vás čeká při katetrizaci srdce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 178699x )

Budete vzhůru, až se lékař katétrem, tedy tenkou cévkou, bude „procházet“ ve vašem srdci. Při tomto vyšetření může posoudit například závažnost srdečních a chlopenních vad a určit nejlepší možnou léčbu vašich potíží.

Video
shutterstock.com

Je katetrizace bezpečná?

Nejčastější komplikací je krvácení či vznik hematomu – modřiny, podlitiny v místě vpichu a zavedení cévky. Krvácení je většinou nezávažné a hematom se spontánně vstřebá. Vzácně se vyskytuje pneumotorax – vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny poraněním plíce punkční jehlou při nadklíčkovém či krčním přístupu. Většinou se spontánně vstřebá během několika dní. Výjimečný je hemothorax – krvácení do pohrudniční dutiny. Vzácná je trombóza žíly v místě vpichu a zavedení katétru – tvorba krevních sraženin v žilním systému a jejich embolizace do plicních tepen. Vzduchová embolie - nasátí vzduchu do žíly punkční jehlou a jeho odplavení do plicních žil - je rovněž výjimečná. Perforace srdeční předsíně nebo komory koncem cévky je vzácná, ale může vést ke krvácení do osrdečníku s útlakem srdce a nutností i akutního operačního řešení.

„Závažné poruchy srdečního rytmu se vyskytují zřídka, vyžadují pak okamžité zrušení elektrickým výbojem. Nezávažné poruchy, vnímané někdy jako nepravidelnost nebo bušení srdce, jsou častější a přechodného rázu. Infekční komplikace v místě vpichu či tkáně okolo zavaděče a katétru s rizikem přenesení do cévního systému a srdce jsou při obvyklé (krátké) době zavedeného katétru zcela výjimečné,“ říká MUDr. Radim Kryza, vedoucí lékař Kardiocentra Městské nemocnice v Ostravě.

I přes to, že je výčet možných komplikací velký, vyskytují se jen asi půl procenta pacientů.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.

Antibiotika versus sluneční záření

Léčba antibiotiky s sebou nese několik omezení. Od dodržování klidového režimu, abstinenci až po ochranu před sluncem. Některé typy zvyšují citlivost kůže na slunce, proto je třeba před pobytem na slunci dbát zvýšené opatrnosti. Při užívání určitých typů léků dochází ke změnám na kůži, která se stává citlivější k působení UV paprsků.

Zasažení bleskem a jak se správně chovat za bouřky?

I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně.

Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce