Inzerce

Cytologické vyšetření

17. března 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 29415x

Cytologické vyšetření je mikroskopické vyšetření stěru buněk zevní a vnitřní části děložního hrdla. Představuje spolu s kolposkopií a gynekologickým vyšetřením základ gynekologické prevence. Cytologie je metoda gynekologického vyšetření, která dokáže odhalit rakovinu děložního hrdla. Právě karcinom děložního hrdla patří mezi dva nejčastější typy rakoviny, které každoročně připraví o život spoustu ženy.

foto: shutterstock.com

Cílem cytologického vyšetření je odhalit nepravidelnosti buněk, ve smyslu přednádorové či nádorové přeměny. Díky cytologickému vyšetření můžeme předejít velkým zdravotním problémům – karcinomu děložního hrdla, které je jedním z nejčastějších druhů rakoviny u žen. Cytologické vyšetření se provádí zároveň s kolposkopií a obě by měly být nedílnou součástí každé preventivní gynekologické prohlídky dívek, žen a budoucích maminek. Řadí se mezi základní vyšetření, která jsou součástí vstupní těhotenské prohlídky. Pokud se na první změny přijde včas, pak malý zákrok na děložním hrdle ženě zachrání život a v drtivé většině případů nijak neovlivňuje ani případné otěhotnění a donošení dítěte.

Čtěte také: Kolposkopie

Jak se cytologické vyšetření provádí?

Cytologické vyšetření se provádí stěrem ze zevní části děložního čípku a z vnitřního kanálu děložního hrdla jemným odběrovým kartáčkem. Odebraný vzorek se aplikuje na sklo a je zafixován, aby nedošlo k jeho přeměnám. Sklo je označeno identifikátorem pacientky a odesláno na testování do specializované laboratoře. Výsledky jsou k dispozici obvykle do 14 dní od prohlídky.

Odběry trvají několik sekund a jsou bezbolestné.

Před cytologickým vyšetřením je třeba dodržet několik zásad:

 • 5 dní před kontrolou neprovádějte výplachy pochvy ani nepoužívejte vaginální čípky
 • 48 hodin před kontrolou se vyhněte nechráněnému pohlavnímu styku
 • stěr by měl být proveden nejdříve 5 dní po menstruaci.

Nedodržení těchto pravidel může zkreslit výsledek.

Pokud je nález normální, tak se vyšetření provádí jednou za rok. Pokud výsledek vykazuje určité změny nebo je potvrzena přítomnost papilomavirů, lékař bude váš zdravotní stav nadále řešit a bude vás sledovat v intervalu čtvrt až půl roku, případně vás pošle ke specialistovi.

Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Klasické cytologické vyšetření tzv. na „sklíčko“ je 1x ročně plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Cytologie LBC

Pacientky si kromě tohoto vyšetření mají možnost vyžádat vyhodnocení cytologie v dnešní době nejmodernější metodou tzv. „Liquid Based Cytology“, která slouží k detekci rakovinných a prerakovinových buněk z děložního čípku. Při této metodě počítač najde všechny rakovinové buňky, takže přesnost odečtu u dobré laboratoře používající tuto metodu přesahuje 90 %. Nádobky s LBC se v laboratoři skladují 6 měsíců, takže když je třeba u pacientky provést dodatečné genetické vyšetření na průkaz HPV, je možné toto vyšetření provést z této uskladněné nádobky a pacientka nemusí chodit znova ke gynekologovi na vyšetření. Navíc je touto technikou možné dodatečně provést imunocytochemický průkaz p 16 onkogenu, který označí rakovinové buňky, což v klasickém stěru nelze.

Jak se provádí odběr?

Odběr buněk z povrchu děložního čípku provádí gynekolog stejně jako dosud, na rozdíl od běžné cytologie, kdy se buňky ručně nanášejí na sklíčko, se při metodě Liquid-Based Cytology odebrané buňky uchovají v nádobce ve speciálním konzervačním roztoku.

Vyšetření je bezbolestné, provádí se v ambulanci při běžném vyšetření. Odebraný materiál je ve speciální fixační tekutině transportovány do cytologické laboratoře, kde analýza LBC stěrů probíhá pomocí počítačové image.

Jaké jsou výhody Liquid Based Cytology?

Oproti konvenčnímu zpracování a barvení stěru (PAP test) lze z jednotlivého odběru mimo klasického cytologického vyšetření v případě potřeby provést i další vyšetření, např. přítomnost lidského papilomaviru (HPV).

Cena tohoto nadstandartního vyšetření je cca 500,- Kč a pokrývá veškeré výdaje spojené s vyšetřením (tekuté médium, odběrový materiál, transport, samotná počítačová diagnostika).

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.