Inzerce

Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

5. srpna 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 11112x

Rakovinu cervixu (děložního čípku) způsobují viry HPV. V průběhu svého života se jimi nakazí až 80 % žen. Ve většině případů se s HPV infekcí organismus ženy vypořádá sám. Nicméně pokud infekce vysocerizikovými HPV viry přetrvává, může vést až ke vzniku rakoviny cervixu. Vysocerizikové typy HPV se označují jako onkogenní a právě ony mají schopnost spustit proces vedoucí třeba až ke vzniku rakoviny.

foto: shutterstock.com

Jak se tělo může setkat s HPV viry

Bylo popsáno již přes 100 typů lidských papilomavirů (HPV). Nejčastějšími vysoce rizikovými typy jsou HPV 16 a HPV 18. Ty jsou příčinou až 70 % případů rakoviny cervixu (děložního čípku). HPV viry se přenášejí sexuálním kontaktem, nejčastěji při pohlavním styku. Vstupní bránou HPV infekce jsou často drobná slizniční poškození (tzv. mikrotraumata), která vznikají právě během sexuálních aktivit. K přenosu viru však stačí pouze kontakt kůže v genitální oblasti s kůží nakaženého partnera. Ani kondom plně nechrání před přenosem HPV infekce.

Od přednádorových stavů k rakovině děložního čípku

Ve většině případů se s HPV infekcí organismus ženy vypořádá sám, dochází k přirozenému vyčištění, tzv. clearence. Pokud ale infekce HPV přetrvává, může dojít k poškození buněk děložního čípku a vzniku tzv. přednádorových změn či poškození děložního čípku. HPV infekce je často bezpříznaková, změny na čípku obvykle odhalí až gynekologické vyšetření. Pokud problém není odhalen včas, mohou se přednádorové změny vyvinout až v rakovinu cervixu (děložního čípku).

Změny na děložním čípku lehkého stupně se označují jako CIN I léze. CIN II a CIN III léze, karcinom in situ (CIS) a adenokarcinom in situ (AIS), patří mezi poškození děložního čípku závažného stupně. Lehké změny na děložním čípku je potřeba v pravidelných intervalech sledovat, těžké změny pak chirurgicky ošetřit. Přednádorové změny na děložním čípku se často řeší pomocí chirurgického zákroku, tzv. konizace. V České republice se každoročně provede zhruba 12 tisíc konizací.

Rozvoj rakoviny cervixu obvykle trvá mnoho let, v některých případech se ale může rozvinout i za rok nebo dva. Je to především u agresivní formy nádoru, tzv. adenokarcinomu. Adenokarcinom se vyvíjí uvnitř děložního hrdla a často je těžké ho včas odhalit.

HPV infekce je příčinou půl milionu případů rakoviny cervixu každý rok. Gynekologické vyšetření je v ČR dobrovolné, téměř polovina dívek a žen na pravidelné preventivní prohlídky vůbec nepřijde. Přes 18 000 českých žen žije s diagnózou rakoviny děložního čípku. 400 českých žen ročně na toto onemocnění umírá.

Ochrana proti rakovině děložního čípku

Vhodnou prevencí rakoviny cervixu je kombinace pravidelných gynekologických prohlídek, které napomáhají včasnému odhalení možných přednádorových změn, a očkování. Vakcíny proti lidským papilomavirům představují první očkování, které bylo cíleně vyvinuto proti onkologickému onemocnění. Nicméně podobně jako je tomu u všech vakcín, ani HPV vakcíny nemusí při běžném používání chránit všechny očkované jedince. Očkování nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění.

Přečtěte si také

Afty - nejčastější nemoc dutiny ústní

Zánět prsu může zkomplikovat kojení

Záněty močových cest - mezi riziková období patří začátek sexuálního života a menopauza

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 703 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.