Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18815x )

Rakovinu cervixu (děložního čípku) způsobují viry HPV. V průběhu svého života se jimi nakazí až 80 % žen. Ve většině případů se s HPV infekcí organismus ženy vypořádá sám. Nicméně pokud infekce vysocerizikovými HPV viry přetrvává, může vést až ke vzniku rakoviny cervixu. Vysocerizikové typy HPV se označují jako onkogenní a právě ony mají schopnost spustit proces vedoucí třeba až ke vzniku rakoviny.

shutterstock.com

Jak se tělo může setkat s HPV viry

Bylo popsáno již přes 100 typů lidských papilomavirů (HPV). Nejčastějšími vysoce rizikovými typy jsou HPV 16 a HPV 18. Ty jsou příčinou až 70 % případů rakoviny cervixu (děložního čípku). HPV viry se přenášejí sexuálním kontaktem, nejčastěji při pohlavním styku. Vstupní bránou HPV infekce jsou často drobná slizniční poškození (tzv. mikrotraumata), která vznikají právě během sexuálních aktivit. K přenosu viru však stačí pouze kontakt kůže v genitální oblasti s kůží nakaženého partnera. Ani kondom plně nechrání před přenosem HPV infekce.

Od přednádorových stavů k rakovině děložního čípku

Ve většině případů se s HPV infekcí organismus ženy vypořádá sám, dochází k přirozenému vyčištění, tzv. clearence. Pokud ale infekce HPV přetrvává, může dojít k poškození buněk děložního čípku a vzniku tzv. přednádorových změn či poškození děložního čípku. HPV infekce je často bezpříznaková, změny na čípku obvykle odhalí až gynekologické vyšetření. Pokud problém není odhalen včas, mohou se přednádorové změny vyvinout až v rakovinu cervixu (děložního čípku).

Změny na děložním čípku lehkého stupně se označují jako CIN I léze. CIN II a CIN III léze, karcinom in situ (CIS) a adenokarcinom in situ (AIS), patří mezi poškození děložního čípku závažného stupně. Lehké změny na děložním čípku je potřeba v pravidelných intervalech sledovat, těžké změny pak chirurgicky ošetřit. Přednádorové změny na děložním čípku se často řeší pomocí chirurgického zákroku, tzv. konizace. V České republice se každoročně provede zhruba 12 tisíc konizací.

Rozvoj rakoviny cervixu obvykle trvá mnoho let, v některých případech se ale může rozvinout i za rok nebo dva. Je to především u agresivní formy nádoru, tzv. adenokarcinomu. Adenokarcinom se vyvíjí uvnitř děložního hrdla a často je těžké ho včas odhalit.

HPV infekce je příčinou půl milionu případů rakoviny cervixu každý rok. Gynekologické vyšetření je v ČR dobrovolné, téměř polovina dívek a žen na pravidelné preventivní prohlídky vůbec nepřijde. Přes 18 000 českých žen žije s diagnózou rakoviny děložního čípku. 400 českých žen ročně na toto onemocnění umírá.

Ochrana proti rakovině děložního čípku

Vhodnou prevencí rakoviny cervixu je kombinace pravidelných gynekologických prohlídek, které napomáhají včasnému odhalení možných přednádorových změn, a očkování. Vakcíny proti lidským papilomavirům představují první očkování, které bylo cíleně vyvinuto proti onkologickému onemocnění. Nicméně podobně jako je tomu u všech vakcín, ani HPV vakcíny nemusí při běžném používání chránit všechny očkované jedince. Očkování nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění.

Přečtěte si také

Afty - nejčastější nemoc dutiny ústní

Zánět prsu může zkomplikovat kojení

Záněty močových cest - mezi riziková období patří začátek sexuálního života a menopauza

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce