Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Domácí měření krevního tlaku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 26074x )

Každý člověk by měl vědět, jaký má krevní tlak. Vysoký krevní tlak je totiž onemocnění, které může probíhat zcela bez příznaků, a proto často zůstává dlouho nepoznané. Výhodou domácího měření krevního tlaku je to, že pacient je doma ve větší psychické pohodě než v ordinaci a naměřené hodnoty tak více odpovídají jeho skutečnému zdravotnímu stavu.

shutterstock.com

V ordinaci totiž často funguje fenomén bílého pláště a pacient má v důsledku úzkosti a stresu z lékařského prostředí nebo zdravotníků vyšší tlak než doma a může být tedy mylně považován za pacienta s vysokým krevním tlakem. Domácí měření může odhalit ale i jiné případy hypertenze, které nelze pouze při jednom měření v ordinaci zaznamenat, a bylo zjištěno i to, že pomáhá lépe odhadnout riziko budoucího srdečního infarktu, kterému jsou osoby s hypertenzí více vystaveny.

Jak doma správně měřit krevní tlak

  • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
  • Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
  • TK si měřte vsedě s opřenými zády, s podepřenou paží, která by měla být na úrovni srdce, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • TK měřte vždy na stejné paži.
  • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
  • V jednom sezení se doporučuje provést dvě měření s odstupem 2-3 minut.

Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

Jak často si měřit krevní tlak doma?

Vlastní měření se doporučuje provádět ráno a večer, vždy dvakrát po sobě a nejlépe sedm dní před plánovanou návštěvou lékaře. Podstatný je celkový průměr ze všech hodnot a nikoli jednotlivá měření. Krevní tlak kolísá, jeho hodnoty závisí nejen na aktuálním psychickém a fyzickém stavu, ale také na tom, kolik vypijete tekutin a na změnách počasí. Pro domácí měření krevního tlaku jsou proto nejdůležitější jeho průměrné hodnoty!

Pravidelné měření krevního tlaku v domácím prostředí se zaznamenáváním si hodnot může být velmi prospěšné. Tyto záznamy pomáhají Vašemu lékaři zjistit, jaké hodnoty krevního tlaku máte v domácím prostředí a tudíž, jak dobře jste léčeni.

Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku při domácím měření?

Za normální hodnoty považujeme TK < 135/85 mm Hg. Záchyt vyšší hodnoty tlaku v jednom měření většinou nepředstavuje žádné akutní nebezpečí, pokud velmi vysoké hodnoty nepřetrvávají i po dostatečném období klidu nebo nejsou‑li provázeny jinými příznaky (dušností, bolestí na hrudi, slabostí končetin, poruchami řeči). 

Výběr tlakoměru a velikosti manžety pro domácí měření

Zvolený přístroj (tonometr) by měl splňovat několik základních požadavků. V prvé řadě je to jednoduchá a intuitivní obsluha. Proto je vhodné vybrat plně automatický přístroj s možností uchovávání jednotlivých měřených hodnot včetně data a času v zabudované paměti. Některé tonometry umožňují propojení s počítačem a možnost stažení dat, což může lékaři usnadnit zhodnocení výsledků. Měl by se upřednostňovat přístroj s manžetou na paži a nikoli na předloktí nebo prstech, kde měření není zcela přesné, a v neposlední řadě by se nemělo zapomínat na přiměřenou velikost manžety, která se určuje podle obvodu paže. Rozlišujeme tři základní typy manžet pro dospělé: malé (šířka 17-24 cm), střední (24-32 cm) a velké (32-42 cm). Příliš malá manžeta může krevní tlak nadhodnocovat, a naopak příliš velká manžeta podhodnocovat.

Lékaři se shodují v tom, že řada pacientů hypertenzi podceňuje nebo nebere léky proto, že v počátečních stádiích hypertenze nebývá krevní tlak příliš zvýšen a lidé se cítí zdravě a bez obtíží a často o tom, že mají hypertenzi, ani nevědí. Prvními, neurčitými projevy hypertenze může být bolest hlavy, únava, porucha spánku. Druhé stadium je již charakterizováno aterosklerotickými změnami na tepnách. V třetím stadiu jsou jednotlivé orgány, např. srdce, ledviny nebo oko výrazně poškozeny a dochází k jejich zhoršené funkci, prohlubuje se poškození tepen aterosklerózou. Často se zhorší prokrvování nohou, hrozí také mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. Ještě větší riziko komplikací mají osoby, které současně trpí cukrovkou. Je však nutno podotknout, že pokud je hypertenze včas a dobře léčena, je možné riziko těchto závažných komplikací výrazně snížit či zcela eliminovat.

Přečtěte si také

Jedlíci, dejte si pozor na fibrilaci síní

Jak bolí srdce

Vysoký cholesterol může zkrátit život i dětem

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Samoměření krevního tlaku

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

Vysoký tlak - zvládnutelná hrozba

MUDr. Samuel Heller, II. interní klinika, 2. května 2002

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce