Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Domácí zdravotní péče je přínosná pro klienty i jejich rodiny

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1088x )

Domácí zdravotní péče je služba poskytovaná kvalifikovaným zdravotnickým personálem v přirozeném prostředí klienta. Cílem služby je zajistit maximální pohodlí, dostupnost a kvalitu poskytované zdravotní péče v domácím prostředí.

shutterstock.com

Jedním z jejích přínosů je i to, že se zkrátí doba hospitalizace a uvolňují se lůžka pro jiné akutní případy. Pro klienta je lepší být v domácím prostředí, kde dochází ke zlepšení psychického stavu a k rychlejšímu hojení. Domácí zdravotní péče je plně hrazena pojišťovnou.

Jaké úkony jsou v rámci domácí péče prováděny?

Domácí zdravotní péče je poskytovaná kvalifikovaným zdravotnickým personálem, který dochází přímo do bydliště klienta. Jedná se o zdravotní sestry s minimálně tříletou praxí, které klientům dokáží pomoct se širokým spektrem problémů: aplikují injekce, infuze, katetry, cévkují, starají se o prevenci proleženin, nacvičují s klientem chůzi s holí nebo chodítkem a mnoho dalšího. Kromě fyzické pomoci, podporují klienty i psychicky, radí jim v sociální oblasti a snaží se do péče o nemocného zapojit i rodinu, tím, že ji naučí správné techniky pomoci a asistence.

Kdo všechno může služby domácí péče využívat? 

Služby domácí zdravotnické péče využívají typicky lidé po operačních zákrocích, chronicky či nevyléčitelně nemocní, osoby po mozkových příhodách, s demencí, diabetem nebo i duševními nemocemi. Zkrátka se jedná o lidi, jejichž zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci, ale potřebují dlouhodobou domácí zdravotní péči kvalifikovaného zdravotnického personálu. Část klientů je zcela nebo do určité míry imobilní a potřebuje ošetření dekubitů či rehabilitaci. I o to se dokáží postarat sestřičky v rámci domácí zdravotní péče. Co domácí zdravotní péče nezahrnuje, jsou pečovatelské úkony, jako je pomoc s úklidem, nakupování nebo pomoc s osobní hygienou.

Domácí prostředí má při léčbě příznivý vliv na fyzický i duševní stav nemocného

Hlavním benefitem domácí zdravotní péče je zajištění maximálního pohodlí a dostupnosti péče bez nutnosti dojíždět do zdravotnického zařízení. Tím pádem se u klienta zkrátí doba hospitalizace, což kromě něj uleví i celému systému – lůžko se uvolní pro jiný akutní případ. V případě, že klient může zůstat v domácím prostředí, dochází u něho ke zlepšení psychického stavu, který má příznivý vliv na hojení, a ve výsledku i na celkový fyzický stav klienta. Do péče o něj se navíc dokáže zapojit i rodina, které sestřičky z domácí péče vysvětlí, jak o nemocného správně a bezpečně pečovat.

Domácí péče je dostupná všem, kdo ji potřebují

Domácí zdravotní péče je plně hrazena pojišťovnou, není tedy třeba se obávat žádných výdajů. Služba je poskytována všem věkovým kategoriím, přestože nejčastěji jsou jejími klienty senioři, výjimkou nejsou ani dětští pacienti. Domácí zdravotní péči indikuje lékař, který klienta propouští z nemocnice, případně praktický lékař. Je ale také možnost oslovit agenturu zajišťující domácí péči samostatně, v těchto případech je pak kontaktován praktický lékař klienta, který rozhodne o dalším postupu. Obliba domácí zdravotní péče roste, kapacita nemocničních lůžek je omezena a vliv na nárůst popularity této služby má i pozdnější odchod občanů do důchodu. Často se pak stává, že v domácnosti není přítomen nikdo, kdo by nemocnému mohl zajistit celodenní péči, a na řadu tedy přichází sestřičky z domácí péče. Ty za klientem dochází tak dlouho, jak je to potřeba, typicky několikrát týdně, výjimkou ale není i několik návštěv za 24 hodin, například v případě, kdy je potřeba kleintovi podávat tišící injekce.

Domácí zdravotní péče dokáže ulevit i rodinám pečujícím o své blízké

Situace, ve které se nachází člověk, který se stal pečovatelem o blízkého rodinného příslušníka, je velmi těžká. Kromě psychické zátěže a velké zodpovědnosti si mnoho pečujících klade otázku, zda vůbec zvládnou sami doma o nemocného správně pečovat. Úkonů, které je třeba zvládat na denní bázi, je celá řada. Zvedání a polohování nemocného, osobní hygiena, krmení, procvičování. Už toto je náročná práce, zejména pro lidi, kteří se kromě péče o nemocného musí věnovat svému zaměstnání a výchově dětí. Když se k tomuto přidá i nutnost aplikace injekcí nebo cévkování, je důležité nepřeceňovat své síly a v případě potřeby si obstarat pomoc.
„Sestřičky z domácí zdravotní péče jsou zkušené profesionálky, které si vědí rady se situacemi, se kterými si běžný člověk pečující o osobu blízkou nemusí umět poradit. Navíc díky svým zkušenostem dokáží i poradit, ať už jde o výběr a zapůjčení kompenzačních pomůcek, poradenství v oblasti sociální nebo psychologické, sestry z domácí péče dokáží rodinám říct, kam se mají obrátit. V případě, že klient rodinu nemá nebo od ní žije příliš daleko navíc sestry kromě zdravotních úkonů a aktivizace nemocného zajišťují velmi potřebný sociální kontakt,“ vysvětluje Mgr. Jitka Velichová, vrchní sestra a manažerka domácí zdravotní péče Nemocnice Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.

Práce sestry v domácí péči je velmi náročná, ale velmi potřebná

O tom, co znamená pracovat v domácí zdravotní péči, proč je to poslání spíš než práce a co ji na jejím povolání těší, nám vyprávěla vrchní sestra a manažerka domácí zdravotní péče z Nemocnice Mělník, paní magistra Jitka Velichová. 

Vykonávat domácí péči jako profesi je jistě náročné z mnoha důvodů. Dá se ale zároveň říct, že je to práce naplňující? Co vás na ní nejvíce těší?

Profese sestry je svým způsobem jedinečná, musíte v ní uplatnit nejen odborné znalosti, šikovnost, duchapřítomnost, rozum, vstřícnost a hodně psychologie, ale také mít srdce na správném místě a zvládat situace, které nelze předvídat. Práce ve zdravotnictví mě naplňovala celou dobu, už jako malá jsem chtěla být sestřička. Když jsem nastupovala na střední zdravotnickou školu, neměla jsem tušení, jak náročné je to povolání, po fyzické i psychické stránce. Ale vidět úsměvy spokojených klientů, kteří jsou vděčni, že jim pomůžete, že pro ně máte porozumění, dokážete s nimi promluvit a oni se vám otevřou, za to stojí. Není to ale jen práce pozitivní, občas se objeví negativní reakce ze strany klientů, kteří se neumí vyrovnat se svým onemocněním, jsou nepříjemní, sobečtí a někdy až zlí, vyčítaví k nám i ke své rodině. V těchto případech je nutné postupovat velmi opatrně a pomoci klientovi a rodině danou situaci zvládnout skrze individuální přístup a komunikaci.

Jitka VelichováJak byste popsala svou práci jako sestra poskytující domácí péči?

Práce sestry v domácí péči je velmi náročná, nevíte, do jakého prostředí přicházíte, neznáte klienta a jeho problémy, máte pouze naordinovány zdravotní úkony, které u něj musíte provést. Běžně se stávají i případy, že se ke klientovi nedostanete, protože je doma sám zamčený a vy nemáte klíče. Když vám nemůže otevřít, musíte zjistit situaci, zda se mu nepřitížilo. Sestra se musí správně rozhodnout, jak dál postupovat, informuje rodinu, praktického lékaře a při podezření na zhoršení zdravotního stavu volá záchranné složky. V každé situaci si musí pomoci sama.

Pokud vstup do bytu proběhne v pořádku, provede sestra u klienta ordinovaný úkon, promluví s ním, proberou jeho zdravotní problémy, edukuje rodinu a pokračuje za dalším klientem. Moje práce u klientů zahrnuje kromě fyzických úkonů i poradenskou činnost ve zdravotní i sociální oblasti, ohledně zapůjčení pomůcek, pomoci se sociální situací, plánování odborné péče. Dále zajišťuji konzultaci s lékaři o dalších postupech a péči u klientů.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Alzheimerova choroba

Výskyt Alzheimerovy choroby se uvádí u 6 % osob ve věku 60 let, 10 % u osob 75 až 85 let a 20 % u osob starších 85 let. Muži a ženy jsou postiženi stejnou měrou. Jde o chorobu progresivní, to znamená, že se jednotlivé příznaky pozvolna a stále zhoršují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce