Inzerce

Duhringova choroba - kožní projev intolerance lepku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19367x )

Duhringova dermatitida je kožní projev nesnášenlivosti lepku, kdy se na kůži objevují silně svědící puchýřky různé velikosti, podobné oparové vyrážce. Mohou se vyskytnout jednotlivě nebo ve skupinách nejčastěji v oblasti loktů, kolen, hýždí, zad či pokožky hlavy, přičemž dermatitida postihuje přibližně 5-10 % pacientů s celiakií.

shutterstock.com

Nejde přitom o komplikaci celiakie, ale o její rovnocenný projev, se shodnou patogenezou, léčbou, prognozou i možnostmi komplikací. Choroba popsaná L. A. Duhringem v roce 1884 byla dlouho považována za čistě kožní onemocnění, a to až do r. 1966, kdy bylo zjištěno, že sliznice tenkého střeva až u ¾ nemocných vykazuje stejné změny jako u celiakie. Obě formy nemoci, jak střevní celiakie (celiakální sprue), tak dermatitis herpetiformis Duhring, se mohou vyskytnout současně i nezávisle na sobě.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Duhringova choroba se objevuje většinou v období puberty, adolescence až dospělosti, ale jsou známy případy výskytu i u tříletých dětí. Vzhledem k tomu, že povědomost o této chorobě je poměrně nízká, pacienti bývají léčeni na zcela jinou diagnózu, většinou na kožním nebo alergologickém oddělení. Statisticky se toto onemocnění vyskytuje více u mužů.

Příčinou vzniku kožních projevů bývá často konzumace potravy s obsahem jodu (mořské ryby) nebo aplikace některých jodových preparátů (kontrastní látky při rtg vyšetřeních). Podstata této přecitlivělosti na jod není dosud jednoznačně objasněná.

Příznaky Duhringovy choroby

Na kůži se objevují silně svědící puchýřky různé velikosti, podobné oparové vyrážce. Jejich rozložení bývá symetrické, především na loktech, kolenou a hýždích, ale mohou se vyskytovat i ve kštici, podpaží a na zádech. Vzácně dochází k postižení sliznic (postižení spojivek), a také mohou být přítomny symptomy týkající se gastrointestinálního traktu, jako jsou průjmy, nechutenství, dyspepsie nebo úbytek váhy.

Zdravotní obtíže ovšem kromě výsevu puchýřků nemusí být nijak výrazné a ani specifické pro celiakii, stejně jako u střevní formy tohoto onemocnění.

Pacient mívá rovněž zvýšenou citlivost na jód, potíže se mohou projevovat ve větší míře i po požití pouze některého druhu jídla, např. ryb.

Diagnostika Duhringovy choroby

Pokud je vysloveno podezření na tuto chorobu, projde si pacient téměř stejným procesem jako u diagnostiky „klasické“ celiakie. Je mu odebrána krev na stanovení protilátek proti gliadinu, endomysiu (pojivový, tkáňový protein hladkého svalu) a tkáňové transglutamináze (enzym štěpící bílkovinu gliadin).

Čtěte také: Bez dvoustupňového vyšetření se diagnostika celiakie neobejde

Dalším diagnostickým faktorem je biopsie kůže, kdy se odebere část kůže s puchýřkem, a odešle k diagnostice do laboratoře,  kde jsou pod mikroskopem patrná ložiska protilátek.

V některých publikacích je uváděn i jodový test, kdy se pacientovi, pod lékařským dohledem, podá zvýšená dávka jodu, a vyhodnotí se reakce organismu pacienta.

Pokud je diagnóza Duhringovy choroby potvrzena, je pacient odeslán na gastroenterologii k posouzení možných změn na sliznici tenkého střeva. Nález však nemusí být u všech pacientů pozitivní, protože změny na sliznici tenkého střeva jsou vyjádřeny ostrůvkovitě, a proto nemusí být při biopsii zastiženy.

Léčba Duhringovy choroby

Léčba je založena na bezlepkové dietě.  Při jejím striktním dodržování se vyrážka zpravidla do tří měsíců zlepší. Dermatolog doporučí užívání mastí, ty však řeší jenom následek, ale ne příčinu nemoci, proto jejich efekt není trvalý. Nemocnému je dále doporučeno omezit příjem jódu, který nemoc podporuje.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

Zdroj: www.potravinova-alergie.cz, zdravi.euro.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Vyskytuje se na celém světě a může se projevit kdykoliv v průběhu života – od dětství až po vysoký seniorský věk. Jedná se přitom o nevyléčitelnou chorobu, jejíž jediná léčba spočívá v přísné bezlepkové dietě.

Kulinářský rádce pro nemocné

Konečně je na internetu místo, které vychází vstříc potřebám těm, jejichž chutě omezuje nemoc. Nový portál Recept na zdraví.cz obsahuje názory odborníků na téma životosprávy, recepty rozdělené podle diagnóz i praktické rady. Tento ucelený zdroj informací připravuje zdravotnický portál Ordinace.cz s cílem usnadnit pacientům i jejich blízkým každodenní rozhodování, co a jak uvařit, aby si pochutnali a zároveň neriskovali zdravotní potíže.

Celiakie: nemoc, která vás naučí číst obaly potravin

Časté bolení břicha, hubnutí, průjem a suchá a popraskaná kůže na rukách. To byly problémy, které řešila paní Monika několik let. „Hodně se to projevilo po porodu. Byla jsem slabá, unavená a nemohla se pomalu ani postavit. Až v nemocnici se ukázalo, že příčinou je celiakie. Nenapadlo by mne to, nikdo z rodiny nic takového nemá,“ vypráví Monika.

Jste často unavení? Možná za to může lepek

Když se řekne nesnášenlivost lepku neboli celiakie, většinou si představíme problémy s trávicím traktem – průjmy, zvracení či opoždění vzrůstu u dětí. Onemocnění může vzniknout v každém věku a u dospělých existují i další příznaky, které bychom si běžně s celiakií nespojili, a právě tyto atypické formy celiakie jsou dokonce v dospělosti častější. Může se jednat například o únavu, deprese, poruchy menstruace, neplodnost, potraty a další komplikace. Jen málokoho v takových případech napadne hledat problém právě v nesnášenlivosti lepku, a proto většina případů nebývá spolehlivě rozpoznána. Celiakie není tak vzácná choroba, jak se soudilo dříve, její výskyt se v České republice odhaduje na 0,5 %.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.