aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 34192x )

Záchvat febrilních křečí při vysoké horečce prodělají jednou za život přibližně čtyři procenta dětí. Objevuje se hlavně u malých dětí a je spjat s rychle rostoucí teplotou. Přestože se jedná o stav, který vypadá velice dramaticky, většinou jde o jednorázový jev bez vážných následků.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Febrilní křeče vznikají jako následek extrémně vysoké tělesné teploty organismu. Vysoká teplota dráždí mozkové tkáně a ty začnou vysílat nekoordinované impulsy nervům a svalům. Odpovědí na tyto impulsy jsou nervové a svalové záškuby, tedy křeče. Křeče se mohou objevit na končetinách, ale zasáhnout mohou i celé tělo včetně obličeje. Febrilními křečemi jsou ohroženy zejména malé děti. Nejčastěji se objevují u dětí od šesti měsíců do čtyř let, děti starší 5 let již febrilní křeče zpravidla nemívají.

Spouštěcím mechanismem je zvýšená teplota, průměrně nad 38°C, přičemž je nejdůležitější rychlost jejího nárůstu. Febrilní záchvat má pro rodiče velmi dramatický průběh. Většinou jde o neočekávanou příhodu, která schvátí dítě v průběhu jakékoliv činnosti.

Měření tělesné teploty u malých dětí

U dětí v předškolním věku je nejvhodnější způsob měření teploty v konečníku (tzv. rektální teplota). Teploměr potřeme neutrální mastí a zasuneme 1,5 – 2 cm do konečníku, měříme asi dvě minuty. Normální teplota v konečníku je o půl stupně Celsia vyšší oproti teplotě v podpaží. To znamená, že naměříme-li v konečníku teplotu 37,4° C, jedná se ještě o normální hodnotu.

Při vzestupu tělesné teploty nad 38,5° C dítě ochlazujeme vlažnými obklady (čelo, hrudník, končetiny...). Pokud teplota ani poté neklesá, bude nutné podat léky na sníženi teploty.

Rizikové faktory výskytu febrilních křečí

 • Nízký věk. Nejvíce febrilních křečí se objevuje u dětí mezi 6 měsícem a 5ti lety věku. U dětí mladších 6 měsíců je výskyt febrilních křečí velmi neobvyklý, a jen zřídka se pak objevují u dětí starších 3 let.
 • Rodinný výskyt. U některých dětí se náchylnost k febrilním křečím dědí. Pokud stejnými záchvaty trpěl v dětství někdo z rodičů, lze je předpokládat i u dětí.

Je vždy třeba mít na paměti, že febrilní křeče jsou spojené se zvýšenou teplotou. Pokud křeče neprovázejí teploty, mohou mít souvislost s akutním poraněním lebky, různými metabolickými komplikacemi, dehydratací nebo jiným onemocněním. Podobné příznaky jako febrilní křeče mohou signalizovat i mnohem závážnější onemocnění, jako je například encefalitida. Rozhodující je i doba trvání křečí. Na pozoru byste měli být, pokud se komplikace objeví u dětí mladších půl roku nebo v případě, že se týkají jen určité části těla.

Příznaky febrilních křečí

Záchvat febrilních křečí vypadá hrozivě, mnoho rodičů propadne panice a neví co má dělat. Ačkoliv celá událost trvá několik vteřin nebo minut, rodičům může tato doba připadat jako celá věčnost. Je však třeba si uvědomit, že pokud zajistíme dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, není při záchvatu ohroženo na životě.

Febrilní křeče se klasifikují jako nekomplikované (simplexní) a komplikované (komplexní):

 • Nekomplikované (simplexní) febrilní křeče. Tento častější typ febrilních křečí trvá od několika sekund až po patnáct minut. Nekomplikované febrilní křeče se neopakují během 24 hodinové periody a probíhají po celém těle.
 • Komplikované (komplexní) febrilní křeče. Tento typ febrilních křečí trvá více než patnáct minut, objevuje se častěji během 24 hodin nebo je přítomen pouze na jedné straně těla dítěte.

Febrilní křeče se nejčastěji objevují během 24 hodin od začátku horečku a mohou být první známkou toho, že je dítě nemocné.

Projevy febrilních křečí

 • V důsledku abnormální elektrické aktivity mozku celé tělo ztuhne, hlava se dostává do záklonu, pohled je upřený nebo jsou oči vytočené v sloup. Později se postupně přidají záškuby tváře, břišních svalů a končetin.
 • Dítě je schvácené, okamžitě nastává ztráta vědomí.
 • Časté je modré zabarvení okolo rtů a zvýšené slinění.
 • Dítě v průběhu záchvatu nic necítí, v období po záchvatu si nic nepamatuje.
 • Toto malé drama se odehrává během několika sekund nebo minut, záchvat zpravidla netrvá déle než 15 minut.

Většina křečí odezní do jedné minuty, ale mohou trvat déle (komplikované i 15 minut). Někdy mohou vést až k bezvědomí. Při takovém normálně probíhajícím záchvatu je riziko poškození mozku minimální. Pokud by však křeče trvaly více jak 25 minut, zvyšuje se riziko otoku mozku a vzniku pozdějších následků. Úprava stavu po febrilních křečích je postupná a probíhá v průběhu několika hodin.

Co dělat, když se objeví febrilní křeče?

 • Pokud se křeče objeví, je nutné nepropadat panice a rychle jednat.
 • Dítě je třeba zabezpečit tak, aby se během ataky křečí neporanilo, aby nespadlo na zem a podobně. Z toho důvodu se doporučuje ho položit na zem.
 • Ihned zavolejte záchrannou službu. 
 • Zároveň s tím by mělo začít pozvolné ochlazování dítěte, například zabalením do mokrého prostěradla nebo ručníku. Takto udělaný zábal by ale neměl být delší než dvě minuty, to proto, aby nedošlo k prochladnutí dítěte či k příliš rychlému poklesu teploty. Ta musí klesat postupně, pozvolna. Zábaly NEDÁVÁME, když má dítě studené končetiny a mramorovou kůži.
 • Odstraňte všechny předměty z jeho okolí, o které by se mohlo poranit. Mluvte na dítě klidným hlasem, dotýkejte se ho, ale netřeste jím. Tím křeče nezastavíte.
 • Uvolněte mu oblečení v okolí krku, aby se mu lépe dýchalo. Ve fázi akutního záchvatu v žádném případě nepodávejte léky.
 • Dále je důležité otočit mu hlavičku na stranu, aby mohly volně odtékat sliny, případně zvratky, a pozorně dítě sledovat.

Pokud se lékař dostaví ještě v době trvání křečí nebo bezvědomí, podá Diazepam, obvykle ve formě roztoku, který se aplikuje do konečníku a provede další opatření první pomoci. Pravděpodobně doporučí přijetí dítěte do nemocnice. Zde se provedou vyšetření, která objasní, zda se skutečně jednalo o febrilní křeče nebo o křeče z jiné příčiny (např. při zánětu mozku nebo mozkových blan, při dehydrataci, při náhlém nedostatku kyslíku po vdechnutí potravy či zvratků, při nedostatku nebo nadbytku cukru v krvi, při otravách nebo úrazech).
Jedná-li se o opakovaný záchvat, nebo pokud křeče trvaly déle než 10 minut, je třeba vyloučit epilepsii (padoucnici). Provádí se to EEG vyšetřením (elektroencefalogram), během kterého se pomocí čidel přiložených na hlavičku dítěte snímá mozková činnost.

Každé dítě, které prodělalo záchvat febrilních křečí, musí bezpodmínečně prohlédnout lékař, který posoudí, zda jsou třeba nějaká další vyšetření. Důležité je vědět, jak dlouho záchvat trval.

Následky febrilních křečí

Febrilní křeče jsou téměř vždy neškodné, nejedná se totiž o nemoc. Pokud však měly závažný průběh nebo se často opakovaly, zvyšuje se u dítěte riziko vzniku epilepsie, avšak to je podmíněno geneticky. Pravděpodobnost opakování febrilních křečí u dětí, které zažijí první záchvat ve věku do 1 roku, je zhruba 50 %. U záchvatů v pozdějším věku je to zhruba 30 %. Jen zřídka se však opakují v jeden den.

Komplikace mohou přijít až v případě, že záchvaty trvají 15 a více minut. Dobrou zprávou pro rodiče je, že febrilní křeče samy zmizí přibližně ve 4 až 6 letech dítěte. Mozek už totiž nebude tak citlivý k prudkému nárůstu nebo výkyvům tělesné teploty.

Opakující se febrilní křeče

Nejčastější komplikací je možnost návratu febrilních křečí. Riziko jejich opakování je vyšší pokud:

 • Vaše dítě mělo febrilní křeče navazující na nízkou horečku
 • Doba mezi začátkem horečky a záchvatem byla krátká
 • Febrilní křeče se vyskytly i u blízkého člena rodiny
 • Vaše dítě bylo v době prvního záchvatu mladší než 15 měsíců

Objeví-li se febrilní křeče opakovaně, avšak s nekomplikovaným průběhem, není lékařský zásah nutný.

V případě opakování záchvatu je vhodné aplikovat podle návodu Diazepam do konečníku dítěte. Velikost dávky určuje lékař přibližně podle věku dítěte; účinek se zpravidla dostaví do deseti minut.

Prevence opakování febrilních křečí

 • snižovat teplotu již při prvních příznacích horečnatého onemocnění
 • správný pitný režim a předcházení dehydrataci dítěte
 • na doporučení lékaře je možné podávat v prvních dnech horečky tlumící léky (diazepam) jako prevenci křečí

U dítěte, které prodělalo záchvat febrilních křečí, je vhodné také odložit případná očkování a konzultovat je s lékařem.

Zdroj: www.uszsmsk.cz, www.mayoclinic.org

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

reklama https://milusehorska.com/

Mohlo by vás zajímat

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce