Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 45783x )

Záchvat febrilních křečí při vysoké horečce prodělají jednou za život přibližně čtyři procenta dětí. Objevuje se hlavně u malých dětí a je spjat s rychle rostoucí teplotou. Přestože se jedná o stav, který vypadá velice dramaticky, většinou jde o jednorázový jev bez vážných následků. Jak těmto potížím předcházet a jak postupovat, pokud se křeče objeví?

shutterstock.com

Febrilní křeče vznikají jako následek extrémně vysoké tělesné teploty organismu. Vysoká teplota dráždí mozkové tkáně a ty začnou vysílat nekoordinované impulsy nervům a svalům. Odpovědí na tyto impulsy jsou nervové a svalové záškuby, tedy křeče. Křeče se mohou objevit na končetinách, ale zasáhnout mohou i celé tělo včetně obličeje. Febrilními křečemi jsou ohroženy zejména malé děti. Nejčastěji se objevují u dětí od šesti měsíců do čtyř let, děti starší 5 let již febrilní křeče zpravidla nemívají. U některých dětí se náchylnost k febrilním křečím dědí. Pokud stejnými záchvaty trpěl v dětství někdo z rodičů, lze je předpokládat i u dětí.

Spouštěcím mechanismem je zvýšená teplota, průměrně nad 38°C, přičemž je nejdůležitější rychlost jejího nárůstu. Pokud křeče neprovázejí teploty, mohou mít souvislost s akutním poraněním lebky, různými metabolickými komplikacemi, dehydratací nebo jiným onemocněním. Podobné příznaky jako febrilní křeče mohou signalizovat i mnohem závažnější onemocnění, jako je například encefalitida. Rozhodující je i doba trvání křečí. Na pozoru byste měli být, pokud se komplikace objeví u dětí mladších půl roku nebo v případě, že se týkají jen určité části těla.

Příznaky febrilních křečí

Typickým projevem těchto zdravotních obtíží jsou generalizované tonicko-klonické křeče, které obvykle následují po prudkém zvýšení tělesné teploty. Pozorovat můžete hlavně ztuhlost svalů, třes a neovladatelné záškuby celého těla, což zpravidla doprovází také porucha vědomí. Po záchvatu navíc může být dítě zmatené a spavé.

Většina febrilních křečí jsou jednoduché, nekomplikované a krátkodobé křečové stavy, které většinou přestanou ještě dříve, než lékař může léčebně zasáhnout. 

Léčba febrilních křečí

Nejideálnější je zabránit vzniku křečí. To znamená, že byste se měli zaměřit na terapii horečky, která ve většině případů působí jako spouštěč křečí. 

Kdy je vhodné začít teplotu snižovat? Léčíme horečku při teplotě nad 38,5°C. U novorozenců a kojenců je nejpřesnější měření teploty v konečníku. Od této teploty odečítáme 0,5 °C, tzn. když v konečníku naměříme 37,5 °C, reálná tělesná teplota dítěte je 37 °C. U starších dětí se již preferuje měření teploty v podpaží.

Velký výběr teploměrů naleznete v internetovém obchodě Lékárna.cz.

Ke snižování horečky využíváme fyzikální metody - sprchování vlažnou vodou, omývání nebo zábaly. Zábaly dáváme na celé tělo od krku po kolena ve formě namočené vlažné osušky v teplotě min. 25 st. celsia na 15 min. Nebo můžeme použít zábaly pouze na ruce a nohy.

Dále lze použít k ochlazení tzv. octové ponožky, kdy namočíme ponožky do roztoku z 1 dílu octa a 5 dílů vody. Takto namočené ponožky navlékneme lehce vyždímané na nohy dítěte na 15 minut.

Snížit horečku je také možné pomocí léků, používáme tzv. antipyretika. U nás nejčastěji léky s účinnou látkou paracetamol - PARALEN, PANADOL. U dětí volíme dle věku čípky, sirup nebo tabletky. Pro rychlejší účinek jsou u malých dětí vhodnější čípky.

Dávka paracetamolu 15mg na 1kg tělesné hmotnosti a lze takto podávat opakovaně po 6 hodinách. Znamená to tedy maximálně 4x za 24 hodin.

Nebo léky s účinnou látkou ibuprofen - IBUPROFEN, NUROFEN. Opět ve formě čípků, sirupu nebo tablet.

Dávka je 10mg ibuprifenu na 1 kg tělesní hmotnosti. Takto je možné lék podávat opakovaně po 8 hodinách, tedy maximálně 3x za 24 hodin.

Vhodné léky je možné zakoupit z pohodlí domova na Lékárna.cz.

Dále je nutné zabezpečit malým pacientům dostatečné množství tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Pokud se záchvat i přes veškerou snahu skutečně objeví, důležité je umět si v dané situaci poradit.

Co dělat, když se objeví febrilní křeče?

Pokud se křeče objeví, zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. Pokud budete jednat s rozvahou, pomůže to uklidnit i vaše dítě. Dítě uložte do postýlky a snažte se vyvarovat poranění (můžete například obložit dítě měkkými přikrývkami), ale křečím fyzicky nebraňte.

Hlídejte, aby dýchalo a opatrně můžete polohovat na bok. Při zhoršení stavu volejte zdravotnickou záchrannou službu na telefonu 155. Pozor, nafialovělá barva rtů či obličeje by značila možné dušení, a to by vyžadovalo rychle zprůchodnit dýchací cesty blokované zapadlým jazykem či zvratkami. V takovém případě je nutné bleskově vyndat zapadlý jazyk přes látku, aby se jazyk neklouzal a odstranit z úst a krku všechny zvratky které brání dýchání. Takto je nutné zajišťovat dýchání do příjezdu záchranné služby.

Po skončení záchvatu pacienta pozorujte v poloze na boku, podejte léky na snížení teploty a zabezpečte dostatečný přísun tekutin.

Kromě toho dítěti zajistěte také lékařské vyšetření, které vyloučí jiné zdravotní problémy.

Kdy kontaktovat lékaře?

  • pokud se jedná o první ataku febrilních křečí,
  • dítě je mladší 6 měsíců nebo starší 5 let,
  • febrilní křeče se objevují pouze na jedné straně těla,
  • záchvaty trápí malého pacienta opakovaně,
  • k rozvoji obtíží došlo bez přítomnosti horečky.

V některých případech situace vyžaduje okamžitě řešení. Záchrannou službu byste měli zavolat v případě, že u pacienta došlo ke změně stavu vědomí nebo křeče trvají příliš dlouho, což by mohlo způsobit poškození mozku. Rozhodně nepodceňujte ani situaci, kdy dítě přestane dýchat nebo má velké dechové obtíže, a pomoc zavolejte i v případě, že křeče doprovází zvracení, těžké bolesti hlavy nebo apatie.

Prevence opakování febrilních křečí

  • snižovat teplotu již při prvních příznacích horečnatého onemocnění,
  • správný pitný režim a předcházení dehydrataci dítěte,
  • na doporučení lékaře je možné podávat v prvních dnech horečky tlumící léky (diazepam) jako prevenci křečí.

Lékárna.cz nabízí  na teplotu tyto produkty.

Doporučujeme:

V internetové lékárně nakoupíte vše, co potřebujete pro své dítě v případě nemoci potřebovat. Nabídku najdete zde. Na Lékárna.cz se také můžete poradit s odborníky z online poradny. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu. Poradna funguje ve všední dny i o víkendu. 

Zdroj: uszsmsk.cz, mayoclinic.org

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce