Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
„Vzhledem k tomu, že dle hlášení Světové zdravotnické organizace se v posledních týdnech epidemiologická situace v zasažených zemích zklidnila, souhlasím s návrhem hlavního hygienika na odvolání ochranných opatření na letištích. Jsem velice rád, že všechny případy, u kterých kontroly zaznamenaly možné nebezpečí styku s virem Ebola, se následně nepotvrdily,“ konstatoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Hlavní hygienik ČR rozhodl opatření ukončit 30. dubna 2015 ve 24:00. „V praxi to znamená, že lidé, kteří v nejbližší době navštívili některou z postižených zemí, nebudou již na žádném letišti v České republice procházet vstupním screeningem. Od prvního května nenajdou lidé ani pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví na letišti Václava Havla v Praze,“ upřesňuje hlavní hygienik Vladimír Valenta. Zrušení opatření koresponduje se závěry jednání Výboru pro zdravotní bezpečnost Evropské komise, který konstatoval, že vzhledem ke zklidňující se situaci ohledně výskytu Eboly v zemích Západní Afriky řada evropských států nařízená ochranná opatření již ukončila.
Kontroly začaly 21. 10. 2014. Pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví zajišťovali službu 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Zachytili celkem 229 případů cestujících, u kterých bylo nutné vyvrátit možné riziko nákazy s ohledem na místo jejich pobytu. Celkem 14 lidem bylo nutné nařídit zdravotní dohled. To znamená, že tito vytipovaní cestující byli denně sledování, museli si například pravidelně měřit teplotu, hlásili svůj pobyt po dobu dvojnásobku inkubační doby Eboly, tedy po dobu 42 dnů a po stejnou dobu nesměli ani navštěvovat hromadné akce.
„Fakt, že screening splnil svůj účel, dokazují závěrečná čísla. Pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví bezpečně vyřešili více než dvě stovky případů, kdy lidé po návratu z cest neměli jistotu, zda nejsou ohroženi nákazou. Ta nejvážnější podezření pak řešili tak, aby nevzniklo zbytečné riziko šíření nákazy. Během této prevence zavlečení Eboly odsloužili odborníci celkem 392 dvanáctihodinových služeb. Za jejich práci jim patří můj velký dík,“ uzavřel Vladimír Valenta.