Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Hodgkinova choroba a non Hodgkinský lymfom

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 214494x )

Dříve smrtelné onemocnění nyní dokážeme s úspěchem ve vysokém procentu zcela vyléčit.

Časté otázky

Onemocněl jsem lymfomem. Před léčbou mi lékař doporučil odebrat a uložit sperma. Proč?
Léčba chemoterapií a ozařováním ovlivňuje plodnost. U žen poměrně často dochází po určité době od ukončení léčby k obnovení plodnosti, u mužů je však tvorba životaschopných spermií často porušena nevratně. Je však možné ještě před zahájením léčby sperma odebrat a uložit ve sperma bance, u žen pak hormonální léčbou ochránit vaječníky.

Mám zvětšené mízní uzliny na krku. Bojím se lymfomu?
Zvětšení lymfatických uzlin je daleko častěji způsobeno jiným onemocněním, např. zánětem. Zánětlivé uzliny však bývají většinou bolestivé, někdy zarudlé. V okolí se zpravidla vyskytuje infekční ložisko (mandle, zuby atd.). Pokud bude zvětšení trvat déle než 14 dní, navštivte lékaře.

Jak se provádí transplantace vlastní kostní dřeně?
Kostní dřeň se předem odebere v celkové narkóze nejčastěji z lopaty kyčelní kosti a pak (např. po chemoterapii) je podána do těla formou transfuze.

Na základě rentgenového vyšetření hrudníku bylo vysloveno podezření na lymfom. Co budu muset absolvovat?
Především Vás lékař vyšetří, zjistí, zda jsou hmatné nějaké zvětšené uzliny, bude Vám odebrána krev. Případné další postižené uzliny budou hledány pomocí různých zobrazovacích (nebolestivých) metod- ultrazvuk, počítačová tomografie atd. K ověření diagnózy bude muset být uzlina z těla vyjmuta a pečlivě vyšetřena pod mikroskopem

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Petr Novák
24x

Dobrý den. Po prodělané chemoterapii a následném negativním nálezu jsem poslán do lázní. Chtěl jsem se zeptat jak je to s možností masáží? Rád bych na ně chodil,ale co vím nádorové onemocnění je kontraindikací masáží. Já jsem ale vyléčen. Nebo snad ne? Děkuji za informaci

Monika
5x

Dobrý den, mám takový dotaz. Jsem 16let po léčbě NHL, jelikož jsem léčbu(chemo, ozařování, transplantace kostní dřene) prodělala ještě před tím, než mi začala menstruace a od té doby jsem ji bez podpurných leku (hormony) nedostala. Chtěla bych zkusit tělo nastartovat aby začalo menstruovat samo, myslíte že je to možné, popřípadě můžete doporučit nějakou alternativní cestu? Chtěla bych otěhotnět, doktoři jsou skeptičtí, že bez darovaného vajíčka to možné nebude...chtěla bych znát názor ještě odjinud. Děkuji za odpověd.

Lenka
4x

Dobrý den, zkuste se obrátit na pacientské sdružení www.lymfomhelp.cz, třeba Vám poradí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Karcinom tlustého střeva

Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.

Kombinovaná hormonální substituce zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu.

U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce