Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Hodgkinova choroba a non Hodgkinský lymfom

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 210434x )

Dříve smrtelné onemocnění nyní dokážeme s úspěchem ve vysokém procentu zcela vyléčit.

U lékaře

Lékař se Vás nejprve přeptá na okolnosti vzniku zvětšených uzlin, zda nepředcházel nebo není přítomen v okolí uzliny zánět, pak Vás celkově vyšetří a pokud je podezření na lymfom je nutné vyšetření zvětšené lymfatické uzliny. Uzlinu chirurg odebere v místním znecitlivění (anestézii), pokud není uzlina dobře přístupná (např. v břiše) je nutná celková narkóza. Mikroskopické, imunologické a další speciální vyšetření vzorku lymfatické tkáně provádí histopatolog, výsledek obdržíme obvykle do 10ti dní po provedeném odběru.

Jestliže histologické vyšetření uzliny prokáže, že se jedná o lymfom, jsou nutná další vyšetření cílem zjistit rozsah onemocnění (tzv. staging). Důležité je, kde jsou lymfatické uzliny postižené, zda jsou pouze na jedné či obou stranách bránice a zda jsou postižena místa i mimo lymfatický systém (játra, plíce, střevo, kosti atd.). Provádí se podrobné zobrazení uzlin a mízních cév speciálním rentgenovým vyšetřením (lymfografií) a počítačovou tomografií (CT) břicha i hrudníku, je nutné absolvovat rentgen hrudníku a ultrazvuk břicha, mikroskopicky se vyšetřuje kostní dřeň, někdy i jiné tkáně (např. játra, mozkomíšní mok).

Dále se provádí laboratorní rozbor krve, kde se sleduje krevní obraz a některé ukazatele aktivity onemocnění.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Petr Novák
24x

Dobrý den. Po prodělané chemoterapii a následném negativním nálezu jsem poslán do lázní. Chtěl jsem se zeptat jak je to s možností masáží? Rád bych na ně chodil,ale co vím nádorové onemocnění je kontraindikací masáží. Já jsem ale vyléčen. Nebo snad ne? Děkuji za informaci

Monika
5x

Dobrý den, mám takový dotaz. Jsem 16let po léčbě NHL, jelikož jsem léčbu(chemo, ozařování, transplantace kostní dřene) prodělala ještě před tím, než mi začala menstruace a od té doby jsem ji bez podpurných leku (hormony) nedostala. Chtěla bych zkusit tělo nastartovat aby začalo menstruovat samo, myslíte že je to možné, popřípadě můžete doporučit nějakou alternativní cestu? Chtěla bych otěhotnět, doktoři jsou skeptičtí, že bez darovaného vajíčka to možné nebude...chtěla bych znát názor ještě odjinud. Děkuji za odpověd.

Lenka
4x

Dobrý den, zkuste se obrátit na pacientské sdružení www.lymfomhelp.cz, třeba Vám poradí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

32%
68%
Zatím hlasovalo 38 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kombinovaná hormonální substituce zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu.

U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.

Přeceňujeme riziko pasivního kouření pro vznik rakoviny plic?

Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce