Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Hodgkinova choroba a non Hodgkinský lymfom

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 210434x )

Dříve smrtelné onemocnění nyní dokážeme s úspěchem ve vysokém procentu zcela vyléčit.

Jak se lymfom léčí?

Lymfomy patří díky současným postupům většinou k dobře léčitelným i vyléčitelným nádorovým onemocněním. Léčba spočívá v kombinaci protinádorové chemoterapie a v některých případech radioterapie. Volba léků a intenzity léčby závisí na typu lymfomu, na klinickém stadiu nemoci, na celkovém tělesném stavu a na věku pacienta.

V určitých situacích je vhodné použít vyšší dávky chemoterapie, takzvanou vysokodávkovanou chemoterapii. Vyšší protinádorový účinek je spojen se závažnějším negativním dopadem na krvetvorbu. Proto se po vysokodávkované chemoterapii provádí transplantace krvetvorných buněk. Vlastní transplantace se podobá krevní transfúzi, probíhá ve formě nitrožilního podání krvetvorných buněk odebraných před léčbou.

Cytostatika užívaná pro léčbu lymfomů jsou vysoce účinná, ale jejich podání je spojeno s výskytem některých nežádoucích účinků. Používané léky poškozují hlavně rychle se dělící buňky, což jsou především nádorové buňky, ale i krvetvorné buňky kostní dřeně, buňky sliznice zažívacího traktu, mužské pohlavní buňky nebo buňky vlasových kořínků. Poškození kostní dřeně má za následek úbytek bílých krvinek následnou poruchou imunity a vyšší náchylností k infekcím, úbytek červených krvinek (anemie) způsobuje únavu, bledost, dušnost, nevýkonnost, úbytek krevních destiček je spojen rizikem krvácení. Poškození sliznice zažívacího traktu se projevuje bolestivými afty v ústech, poruchami polykání, nevolností, zvracením (to může být způsobeno i přímým vlivem na mozek), průjmy a nadýmáním. Po chemoterapii většinou dojde k vypadávání vlasů a ochlupení. Postižení rychle se množících normálních buněk cytostatiky je dočasné a po ukončení terapie se vše vrací do normálu.

Při radioterapii se ozařuje oblast postižených uzlin, preventivně se mohou ozařovat i dosud nepostižené uzliny. Nežádoucí účinky radioterapie jsou obdobné jako u chemoterapie- únava, nevolnost a ztráta chuti k jídlu, podráždění sliznic dutiny ústní, jícnu, postižení střev, poradiační ožehnutí kůže a ztráta ochlupení (při použití vysokých dávek záření i trvalá).
Někdy je součástí léčby i takzvaná imunoterapie, při které používáme léky, které stimulují vlastní imunitní systém.

Podpůrná léčba odstraňuje potíže, které nemoc a její léčba způsobuje. Podávají se léky proti bolesti, proti zvracení, když je třeba tak krevní transfuze nebo růstové faktory, které povzbuzují vlastní krvetvorbu. Při infekci se podávají antibiotika dříve a silnější než u jinak zdravých lidí, často se kombinuje více ATB, používají se i léky proti plísňovým zánětům a virovým infekcím, ve zvláštních případech i infúze protilátek od dárců krve

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Petr Novák
24x

Dobrý den. Po prodělané chemoterapii a následném negativním nálezu jsem poslán do lázní. Chtěl jsem se zeptat jak je to s možností masáží? Rád bych na ně chodil,ale co vím nádorové onemocnění je kontraindikací masáží. Já jsem ale vyléčen. Nebo snad ne? Děkuji za informaci

Monika
5x

Dobrý den, mám takový dotaz. Jsem 16let po léčbě NHL, jelikož jsem léčbu(chemo, ozařování, transplantace kostní dřene) prodělala ještě před tím, než mi začala menstruace a od té doby jsem ji bez podpurných leku (hormony) nedostala. Chtěla bych zkusit tělo nastartovat aby začalo menstruovat samo, myslíte že je to možné, popřípadě můžete doporučit nějakou alternativní cestu? Chtěla bych otěhotnět, doktoři jsou skeptičtí, že bez darovaného vajíčka to možné nebude...chtěla bych znát názor ještě odjinud. Děkuji za odpověd.

Lenka
4x

Dobrý den, zkuste se obrátit na pacientské sdružení www.lymfomhelp.cz, třeba Vám poradí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

32%
68%
Zatím hlasovalo 38 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kombinovaná hormonální substituce zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu.

U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.

Přeceňujeme riziko pasivního kouření pro vznik rakoviny plic?

Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...

Hodgkinova choroba

Jde o relativně časté nádorové onemocnění, které postihuje mladé lidi mezi 25 - 35 lety a pak lidi po 55 roce. Naštěstí ho lze ve vysokém procentu zcela vyléčit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce