Inzerce

Snídaně je základním kamenem správné životosprávy

( Redakce | přečteno: 9578x )

Málokdo z nás snídá pravidelně. Odborníci to považují za velmi vážnou chybu, která ovlivní celý den.

shutterstock.com

Rozsáhlý výzkum zaměřený na problematiku stravovacích zvyklostí obyvatel České republiky ukázal, že ranní doba je kritickou oblastí ve stravovacím režimu lidí.

Cílem představovaného kvalitativního výzkumu bylo pochopit vzorce stravovacích režimů a rozložení příjmu energie v průběhu dne. Protože k jedné z nejčastějších chyb ve stravovacích zvyklostech Čechů patří vynechávání snídaně, zvláštní pozornost byla tedy věnována dopolednímu jídelníčku. Další chybou ve stravovacím režimu je podceňování složení snídaně, proto byl důraz kladen i na toto téma. Správný dopolední jídelníček by měl dodat nejen potřebné množství energie (cca 25 % denního energetického příjmu) nutné pro nastartování organizmu, ale výhodné je také, když obsahuje všechny základní živiny (tuky, sacharidy, bílkoviny) v doporučovaném poměru. S ohledem na tento fakt bylo podrobněji sledováno také zastoupení rostlinných tuků, které ke správným, odborníky doporučovaným snídaním, bezpochyby patří.

Jak snídáme – když snídáme...?

Z výzkumu vyplynulo, že složení snídaně, tedy to, co respondenti většinou snídají, úzce souvisí s časem. Lidé, kteří ke snídani používají rostlinné tuky a další pomazánky, snídají častěji než ti, kteří zvolí jiný typ snídaně. Snídaně v pracovních dnech se také liší podle toho, v jaké životní fázi se člověk nachází, tedy zda snídá sám, nebo společně s rodinou či partnerem. Výzkum zároveň ukázal, že společné jídlo u nesezdaných párů či v nových vztazích nabývá i symbolického významu a je vyjádřením vzájemné náklonnosti. V případě rodin můžeme vysledovat dva modely chování. Prvním je společná snídaně všech jejích členů. Druhým pak matka připravující snídani dětem (která s nimi případně zároveň snídá) a otec či partner snídající sám. Používání rostlinných tuků a pomazánek přitom převládá v rodinách, které si najdou čas na společnou snídani. To pravděpodobně souvisí i se skutečností, že lidé používající rostlinné tuky a jiné pomazánky dbají na rozmanitost a vyváženost stravy a životního stylu – nejen pro sebe, ale i pro své blízké. /p>

Ráno se snídaní – nový začátek nebo jen nutnost?

Přístup ke snídani ovlivňuje několik faktorů. Z výzkumu vyplynulo, že jedním z nejdůležitějších z nich je symbolický význam rána, které představuje pro většinu z nás nový začátek. Pocit příjemného rána je velmi podobný pocitu malých dětí, pro které je každý nový den stvořen pro nová dobrodružství a splněná přání.

Zajímavý je rozdílný význam rána a snídaně v pracovní dny oproti dnům volna. Zatímco ve všední dny je snídaně dobrým začátkem a přípravou pro nadcházející den, o víkendu představuje pro většinu z nás rituál oslavující začátek do nového dne. Pokud odcházíme do práce, potřebujeme ráno nastartovat náš organizmus, abychom vše zvládli – a hledáme chvilku na rozjímání a duševní přípravu, což snídaně umožňuje. Mnoho z respondentů ale „ráno“ chápe jenom jako stres a shon, kdy na snídani nemá chuť, čas ani náladu. Na druhou stranu o víkendech se ukazuje naše potřeba začít výjimečný den již od rána něčím výjimečným. Nikam nepospícháme, máme dostatek času jak na přípravu, tak na vychutnání samotného jídla, a již od rána trávíme čas s rodinou.

Snídaně by měla být součástí ranního rituálu i každodenní událostí, přičemž velmi významný je zde vliv osoby pečující o domácnost.
Výsledky šetření ukázaly, že podle denních stravovacích návyků, tedy kdy a co lidé jedí, můžeme (nejen) respondenty rozdělit do 3 základních skupin. Každý z těchto typů přisuzuje různou váhu jednotlivým hlavním jídlům (snídaně, oběd, večeře) a jiná je u nich i spojitost mezi ranním
a večerním stravováním. Tyto skupiny je možné pro zjednodušení vyjádřit třemi grafickými symboly, a to pyramidou, diamantem a obrácenou pyramidou.

Pyramida

Pyramidou je možné znázornit stravování těch z nás, kteří na dopolední energii zapomínají a z hlediska jídelníčku vše dohánějí hlavně odpoledne a večer.Diamant (o které se snaží do velké míry pečovat). Právě proto sem patří mimo jiné ty ženy, které přijímají hlavní podíl doporučeného denního příjmu energie formou oběda, a kromě něj si dají několikrát za den „něco menšího“, přičemž příjem energie v pozdních hodinách je pro ně tabu. I když pro ně tedy snídaně představuje nastartování metabolizmu, není základem energie na celý den, jako je tomu u předchozí skupiny.

Obrácená pyramida

Obrácená pyramida symbolizuje ty z nás, kteří se řídí pravidlem „snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli“ - bez snídaně se ráno neobejdou. Obrácená pyramidawww.zdravykorinek.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 284 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Odborník radí: Ve zralém věku se dietám raději vyhněte

Po vánočním klidu a svátečním hodování volí mnoho lidí v prvních měsících nového roku raději půst s vidinou rychlého shození přebytečných kil. Těch se často zbavují nezdravou cestou bez ohledu na vlastní organismus.

Stárnutí je přirozený proces

Stárnutí je proces individuální, přirozený v pozdějších fázích průběhu lidského života, ale u každého probíhající různě rychle. Je důsledkem a projevem geneticky podmíněných procesů stárnutí všech systémů a tkání lidského těla, je spojeno také s řadou psychologických a sociálních změn. Stárnutí může ovlivnit životní styl, choroby a životní podmínky stárnoucího jedince, to znamená i sám senior nebo jeho blízcí.

Nedostatek zeleniny v dětské stravě znamená větší riziko nemocí v dospělosti

Jen dvacet procent českých kojenců a batolat jí dost zeleniny a ovoce. Ostatním maminky volbou špatné stravy zakládají na kardiovaskulární onemocnění, větší riziko nádorů, vředy nebo cukrovku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.