Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Zánět ledvin: Proč jsou jim více ohroženy ženy?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1403x )

Zánět ledvin (pyelonefritida) způsobují bakterie, které se z oblasti konečníku dostanou přes močové cesty až do ledvin. Akutní zánět ledvin má řadu nepříjemných projevů. Obvykle mezi ně patří zvýšená únava, zvýšená teplota až horečka, obtíže při močení a nepříjemná tupá bolest ve spodní části zad. Zánět ledvin je nutné léčit včas, aby nepřešel do chronického stadia.

shutterstock.com

U zdravého člověka jsou ledviny dvě, jsou uloženy v bederní oblasti, svým tvarem připomínají fazole o velikosti 12 × 6 × 3 cm a hmotnosti 150 g a skládají se z kůry a dřeně, která je tvořena 8–18 pyramidami.

Jak fungují ledviny?

Funkční jednotkou ledviny je nefron,, který má dvě části – glomerulus a tubulus. V glomerulech se krev profiltruje a vzniká filtrát, který obsahuje vodu, ionty, močovinu, kreatinin, glukózu, aminokyseliny a jiné látky. Ve zdravých ledvinách se ho vytvoří za den 173 litrů a je dále v tubulech zpracováván. Znamená to, že buď vrací se zpět do organizmu důležité látky (ionty, voda, glukóza, aminokyselin aj.) anebo se vyloučí ty látky, kterých se organismus potřebuje zbavit (např. močoviny, aj.). Výsledkem této činnosti je vznik 1–2 l moči. Do organismu se tedy vrátí 99 % filtrátu. Tubulární buňky fungují jako »kontrola« a udržují stálost vnitřního prostředí.

V samotných ledvinách se tvoří i důležité látky např.erytropoetin, který řídí produkci červených krvinek (erytrocytů) v kostní dřeni nebo renin, který ovlivňuje výši krevního tlaku, vzniká v nich i účinná forma vitaminu D. V ledvinách jsou také receptory pro hormony, které řídí hospodaření s vodou a minerály.

Čtěte také: Onemocnění ledvin – mnohdy zbytečná a vážná

Zánět ledvin

Rozlišujeme akutní a chronický zánět ledvin. Akutní zánět ledvin má řadu nepříjemných projevů a je provázen často obtížně snesitelnou bolestí. Chronický zánět ledvin má mírnější projevy a může se stát, že si ho pacient či pacientka ani nevšimne. Věnujte proto pozornost už prvním obtížím při močení, nejlepší je podchytit onemocnění hned v počátku. Neléčený zánět ledvin může vést k selhání ledvin a je také jednou z hlavních příčin chronické ledvinové nedostatečnosti, která při postižení obou ledvin vede k nutnosti náhrady funkce ledvin dialýzou.

Jaké jsou příčiny zánětu ledvin

Nejčastějším původcem zánětu ledvin je bakterie E.coli, která se přirozeně se vyskytuje v tlustém střevě. Dostane-li se do močových cest a povede-li se jí zde rozmnožit, iniciuje zánětlivé procesy. Živnou půdou pro množení bakterií je nejčastěji moč, která kvůli nějakému omezení v močových cestách neopouští tělo. K poruchám odtoku moči a následným zánětům může docházet u močových kamenů, snížené vyprazdňovací funkce močového měchýře, nádorových onemocněních močových cest či u tzv. podkovovité ledviny, tedy stavu, kdy jsou obě ledviny od narození srostlé v jeden útvar.

Záněty ledvin jsou více ohroženy ženy, protože mají krátkou močovou trubici a pro bakterie je tedy snazší dostat se směrem nahoru až do ledvin. Zároveň se u žen ve vyústění močové trubice nachází v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, tedy míst s hojnou přítomností bakterií. U těhotných žen se k rizikovým faktorům vzniku infekce ledvin přidává městnání moči způsobené tlakem plodu na močový měchýř.

Častější záněty ledvin se objevují u diabetiků prvního i druhého typu. Cukrovka je obecně spojená se sníženou funkcí imunitního systému a náchylností k infekcím.

Rizikovým faktorem vzniku infekce ledvin je i tzv. vezikouretální reflux, tedy porucha, při níž se určitá část moči, která je přítomna v močovém měchýři, občas vrací zpět do močovodů. Tato porucha se nejčastěji objevuje u dětí a může být příčinou opakovaných zánětů ledvin.

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

Příznaky zánětu ledvin

Zánět ledvin (pyelonefritida) se může ohlásit celou škálou zdravotních obtíží. Obvykle mezi ně patří:

  • zvýšená únava,
  • zvýšená teplota až horečka, 
  • obtíže při močení (časté močení, někdy provázené bolestí či pálením)
  • a nepříjemná tupá bolest ve spodní části zad.

Moč člověka postiženého zánětem ledvin mívá zakalený vzhled a často nepříjemně zapáchá. Může se v ní objevit krev či hnis.

Chronický zánět vzniká z akutní formy, která nebyla během tří měsíců vyléčena a recidivuje. Postupně dochází ke snižování funkce ledvin, vzniká hypertenze a rozvrat vnitřního prostředí. Projevy nejsou charakteristické – únava, bledost, nechutenství, bolesti hlavy, sklony k infekci, pomočování (nové pomočování po suché pauze). Akutní vzplanutí se projeví horečkou, zhoršením nálezů v moči, hypertenzí, rozvratem vnitřního prostředí, objeví se známky selhání ledvin (zvýšené močení a pití, snížená schopnost koncentrace).

Čtěte také: Trápí vás časté močení? Příčinou může být zánět, těhotenství nebo zvětšená prostata

Kdy vyhledat lékaře

Průběh akutního zánětu ledvin je tak nepříjemý, že přivede k lékaři asi každého, koho postihne. Lékaře je ale vhodné vyhledat i ve chvíli, kdy zažíváte v oblasti močových cest mírnější obtíže, například slabší bolest při močení. Návštěvu lékaře rozhodně neoddalujte v případě, že se v moči objeví krev nebo jiné složky, které do ní zjevně nepatří. Rozbor moči vám provede váš praktický lékař, u žen i gynekolog. Objednat se také můžete rovnou k urologovi.

Čtěte také: Onemocnění ledvin u dětí nemusí provázet žádné typické příznaky

Diagnostika zánětu ledvin a následná léčba

Při podezření na zánět ledvin se provádí rozbor vzorku moči. Zánět by se ve vzorku projevil přítomností bakterií, bílkoviny a bílých krvinek. Mikrobiologické vyšetření určí druh bakterie. Podle výsledku testu vám lékař předepíše vhodná antibiotika. V některých případech i lék na snížení teploty a léky na tlumení bolesti. Během léčby je důležité zvýšit příjem tekutin a dodržovat klidový režim. U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá někdy nutná hospitalizace.

Zánět ledvin v těhotenství

Akutní zánět ledvin bývá v těhotenství spíše výjimečný, častější je chronická forma. Ta má v těhotenství dobrou prognózu, pokud se projevuje jen jedním symptomem – bílkovinou v moči. Kombinuje-li se však s hypertenzí – vysokým krevním tlakem, zejména před 28. týdnem gravidity, je nepříznivá prognóza pro plod: značná část plodů odumře v děloze, přežívající se rodí předčasně a jsou hypotrofické. U 70 % těhotných s chronickým zánětem ledvin se vyvíjí pozdní gestóza. 

V těhotenství proto opravdu neriskujte a k lékaři vyrazte již při prvních potížích s močením. Záněty močového měchýře nejsou v těhotenství nijak neobvyklé, řešte je včas.

Čtěte také: Bílkovina v moči (proteinurie)

Prevence zánětu ledvin

Jako prevence proti onemocnění se doporučuje pravidelný pitný režim k zajištění pravidelného močení, a tedy k očišťování močových cest, důkladná hygiena v intimních partiích a posilování imunity. Dále se vyvarujte se prochladnutí, nepřecházejte infekce, ale snažte se je vždy doléčit. Při potížích s močením ihned vyhledejte lékaře, aby případná infekce mohla být okamžitě léčena.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce