Inzerce

Jak se naučit odpouštět?

4. února 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1500x

Všechno špatné, co se stane, vás velmi zasáhne a křivdy ve vás zůstávají hluboce zakořeněné. Jak se naučit odpouštět těm, kteří vám ublížili? A co když jim vlastně odpustit nechcete? Podrazil vás někdo blízký a teď k sobě marně hledáte cestu? „Odpuštění je způsob, jak zabránit, aby nám minulost diktovala, jak má vypadat budoucnost“.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
122 Kč

Umění doopravdy odpouštět je dar, nikoliv projev slabosti.
Prvním krokem k nalezení daru odpuštění bývá poznání, že absencí odpuštění netrestáme „viníka“, ale především sami sebe.
Dalším pak je umění zasadit to, co bychom odpustit chtěli a měli, do nějakého širšího kontextu. Až v něm můžeme mnohdy plně porozumět skrytým motivům pro nás zraňujícího jednání druhých. Jinými slovy je dobré si ujasnit, do jaké míry vám dotyčný skutečně ublížil – nešlo náhodou o ránu do „citlivého místa“, o kterém však druhý nemá tušení?
Pro mnohé lidí platí tato věta: „Vždy těžko odpouští druhým, jakož i sobě samému.“ Často jde o spojité nádoby, kdy odpuštění sobě samému může být cestou k odpuštění druhým.

Na naši schopnost odpouštět má vliv řada faktorů:

 • výchova
 • sebepojetí
 • zkušenosti, kterými člověk prošel
 • fáze života, ve které se právě nachází

Tentýž člověk se s podobnou křivdou jinak vyrovnává ve dvaceti a jinak po čtyřicítce. Řadě lidí brání ve schopnosti odpouštět to, že si v sobě do dospělosti uchovávají ublížené vnitřní dítě – třeba pokud je rodiče hodně kritizovali. Jestliže se s vnitřním dítětem rozhodneme bojovat sami, pak pomáhá, pokud se nám podaří nahromaděné křivdy a zranění tzv. externalizovat: můžeme se z nich vypsat, namalovat nebo vysochat.

Odpuštění jsou nejsnáze schopni lidé osobnostně zralí s přiměřenou sebedůvěrou, protože dokážou akceptovat určité chyby druhých, aniž by to narušilo jejich sebeúctu. Lidé až přehnaně citlivý k osobním zraněním a kritice mívají s odpuštěním problém.

Říká se, že chybovat je lidské a odpouštět božské, nicméně jsou křivdy, například sexuální zneužívání v dětství, které lidé odpustit nedokážou, nebo třeba ani nechtějí. Cestou k jejich zvládnutí je pak tzv. zapouzdření, aby nás nerozežíraly zevnitř. To je však úkol, s nímž si jen málokdo umí poradit bez odborné pomoci.

Každopádně je důležité se o to pokusit, protože potlačování zlosti a pocitů může vést mimo jiné i k psychosomatickým problémům. A pokud se člověk snaží na událost pouze zapomenout, nelze to považovat za odpuštění ani za vyřešení situace.

Jak se naučit odpouštět

1. Přestaňte se ničit

Absencí odpuštění netrestáte viníka, jak se pravděpodobně domníváte, ale především sami sebe. Mějte na paměti, že odpuštění přináší úlevu.

2. Nenoste si křivdy v sobě

Dejte jim písemnou nebo třeba grafickou podobu, zkuste je pohřbít, někdy může pomoci i konfrontace s „viníkem“ a s ní spojená katarze.

3. Požádejte o pomoc

Nezpracované křivdy se samy od sebe nevypaří. Budou nás nadále ničit, často jsou zdrojem psychických potíží. Cestou ke změně může být psychoterapie.

Pokud máte pocit, že by vám pomohlo svěřit se někomu se svými trápeními, neváhejte. Internetové stránky poradny jsou: www.mojra.cz.
Při použití slevového kódu: ordinace, získáte slevu 5%.

Autorka článku: psycholog portálu Mojra.cz  PhDr. Josef Sýkora

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 255 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Daniel (Porucha erekce je i dámská záležitost) 20. ledna 2019, 10:58:11

  Poradíte mi prosím co na lepší erekci? je mi 28 a mám s tím problém, hlavně po požití… Diskutovat

 • Zdenda (Porucha erekce je i dámská záležitost) 20. ledna 2019, 02:14:36

  Mě vyhovuje Clerex 475mg Diskutovat

 • jiri (Lexaurin-pomooooc) 20. ledna 2019, 13:43:37

  ja jsem na 4 mg frontinu ted mamdepresy jinak 2mg denne uplne me tonici tresy fobie i do autobusu… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.