Inzerce

Jak to bude letos na podzim s úhradami očkování proti chřipce?

11. října 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3671x

Pro ochranu před chřipkou je třeba absolvovat očkování každoročně, nejlépe už na podzim ještě před začátkem chřipkové sezóny. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazené senioři nad 65 let a další zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců (viz dále).

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

U lékaře tito pojištěnci neplatí vůbec nic, pokud si nechají aplikovat vakcínu, kterou pojišťovny – jako ekonomicky nejméně náročnou variantu – plně hradí. Která konkrétní vakcína je tou ekonomicky nejméně náročnou, se může měnit. Vychází to totiž z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V sezóně 2017–2018 je plně hrazená vakcína VAXIGRIP, jejíž cenu pokryje (v případě balení 20x0,5ML) stanovená úhrada z veřejného zdravotního pojištění ve výši 150,12 Kč za 1 dávku. Pokud si pojištěnec vybere jinou vakcínu, musí cenový rozdíl lékaři na místě doplatit. Nejdražší je nová čtyřvalentní vakcína VAXIGRIP TETRA; v lékárně může stát maximálně 486 Kč, takže u ní by rozdíl mohl být až 336 Kč. Aplikaci ale pojišťovna hradí i u dražších vakcín.

Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?

Zákonem stanovené skupiny pojištěnců, kterým zdravotní pojišťovny hradí vakcínu (léčivý přípravek obsahující očkovací látku v provedení nejméně ekonomicky náročném) a aplikaci vakcíny proti chřipce, jsou celkem čtyři:

 1. Všichni pojištěnci nad 65 let věku.
 2. Pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk.
 3. Třetí skupinou jsou pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem. Nikoli tedy např. každý diabetik, ale jen ti se závažným onemocněním, kteří mají nasazené léky.
 4. Čtvrtou skupinou jsou osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Čtěte také: Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet

Ostatní zájemci, kteří nepatří do vyjmenovaných rizikových skupin, si očkování proti chřipce musí zaplatit. Mohou na něj ale získat příspěvek od své zdravotní pojišťovny v rámci nejrůznějších preventivních programů či balíčků.

Jaký příspěvek nabízí vaše zdravotní pojišťovna čtěte zde: Příspěvky pojišťoven na očkování proti chřipce 2017

Pojištěnci nad 65 let mohou mít hrazené i očkování proti pneumokokovým infekcím

Připomínáme ještě, že pojištěnci nad 65 let mohou mít hrazené i očkování proti pneumokokovým infekcím, pokud se pro ně rozhodnou. Tyto infekce patří k nejnebezpečnějším komplikacím chřipky a ohrožují hlavně seniory a malé děti. Novinkou od 1. září 2017 je, že pro nepovinné očkování seniorů proti pneumokokům je stanovena jako ekonomicky nejméně náročná varianta vakcína Prevenar 13 (místo vakcíny Pneumo 23, která již není v ČR na trhu). Pojištěnci ve věku nad 65 let tedy mohou získat očkování vakcínou Prevenar 13 zcela zdarma. Děti mohou mít očkování proti pneumokokům hrazené, pokud jim jsou všechny dávky vakcíny aplikovány do 7. měsíce věku. Plně hrazenou variantou je pro ně očkování vakcínou Synflorix.

Čtěte také: Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 228 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Brenda (vlasy) 19. ledna 2019, 13:47:51

  JIřino já za sebe můžu clip in jenom doporučit, sama si touto metodou prodlužuju a sem… Diskutovat

 • Martina (Online konzultace s kožním lékařem: akné, mateřská znaménka i padání vlasů) 19. ledna 2019, 14:47:45

  Dobrý den, jsem starší osoba. Občas (tak 1x za 2 měsíce) se mi udělá na hřbetu dlaně… Diskutovat

 • Tomáš (Operace hemoroidů) 19. ledna 2019, 17:11:15

  Pohlavní nemoc? Ty seš blázen. Asi čteš spoustu konspiračních teorií Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.