Inzerce

KALENDÁRIUM - Červen

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 5466x )

Červen -- Měsíc cestovních nevolností.

Mojí kamarádce, která se provdala do Ameriky, se narodilo dítě. Protože je to má dobrá kamarádka, chtěla jsem jí poslat nějaký hezký dárek a vymyslela jsem, že českou kulturu bude v Americe nejlépe reprezentovat klasický Milerův krtek. Hračku jsem zakoupila v prvním hračkářství, horší už to bylo se zabalením. Poštovné za krabici, v níž by se krtek cítil opravdu pohodlně, by bylo dvakrát dražší, než dárek sám a tak nezbylo, než zmenšovat a zmenšovat. Nakonec zvítězil rozměr větší než malý, avšak krtek byl umístěn podle mého soudu velmi nepohodlně (hlavou dolů). Když jsem ho posílala na leteckou cestu přes oceán, napadlo mne, jestli mu nebude v letadle špatně. Je to samozřejmě projev určité profesionální deformace. Normální člověk si spojí letadlo s kufrem, atraktivní ženou, Sochou svobody nebo exotickou krajinou - lékárník s Kinedrylem. Na druhé straně nikdy nevíme, kdy a u koho se cestovní nevolnost, nebo-li kinetóza, projeví. Mému synovi nebylo nikdy v autě špatně. Pro svůj záchvat zvracení si však jednou vybral horký letní den a nový, ne zrovna levný, služební vůz mé kolegyně s plyšovými potahy a neuvěřitelným množstvím různých ozdobných prvků. Tato - v očích nás rodičů -- banální příhoda způsobila, že moje ambiciózní spolužačka ihned po té změnila místo a dodnes se mnou nemluví. Jistý si člověk nemůže být ani u zvířat. Z vlastní zkušenosti vím o psu newfoundlandském, který nesnášel jízdu na zadní plošině autobusu a o kokršpanělovi, který zvracel jenom se na auto podíval.

V červnu začínáme cestovat, vypravujeme děti na školní výlety, sami odlétáme na výhodnou dovolenou a kinotóza, nemoc z cestování, nás začíná strašit. Jsou lidé, kteří kinetózou trpí od narození a ti jsou, myslím si, proti ostatním ve výhodě. O své indispozici vědí, jsou vždy připraveni, správný prášek mají v kapse a navíc se nepouští do zbytečně riskantních dobrodružství, jako je cesta lodí nebo letadlem. Horší je to s těmi, kteří svoji náchylnost netuší. Okružní projížďka výletní lodí po mořských vlnách se pak snadno může změnit ve situaci společensky neúnosnou. Proto všichni odborníci na prázdniny a dovolené radí, mít vždy v lékárničce léky proti cestovní nevolnosti. Pokud je nepoužijete sami, možná vám umožní vykonat dobrý skutek.

PharmDr. Hana Šindelářová

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 411 lidí

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Vědci vytvářejí program, který z řeči rozpozná některé nemoci

Stačí promluvit a vědci zjistí, zda netrpíte některým z neurologických onemocnění - například Parkinsonem. Zatím to zní jako utopie, ale vědci z Vysokého učení technického v Brně už pracují na počítačovém programu, který to prostřednictvím analýzy řeči rozpozná. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

Hemofilový zánět plic

Onemocnění může být velice závažné zejména u předškolních dětí, kdy generalizovaná infekce může postihnout hrtanovou příklopku - epiglotis, hrtan, vyvolat sepsi i hnisavou meningitidu zároveň s...

Kouření zabije ročně víc lidí než virus HIV

Kouření se dá přirovnat k ruské ruletě. Podle statistik tabák zabíjí až polovinu těch, kteří jsou na něm závislí. Jen v České republice denně zemře padesát kuřáků na následky své „vášně“. Kdyby stejné množství lidí zemřelo na otravu nějakým jídlem, jistě by okamžitě zmizelo z pultů a všichni bychom si dali sakra pozor, aby se neocitlo v našem nákupním košíku. Ovšem cigarety si tam hodíme s klidem… Proč se kuřáci nebojí nemocí a zbytečné smrti – a proč se na to stát zatím relativně klidně dívá?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.