KALENDÁRIUM - Květen

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 4051x )

Autobusové nádraží, horké květnové odpoledne. Páteční autobus je přeplněn k prasknutí.

Autobusové nádraží Praha-Florenc, horké květnové odpoledne. Autobus je přeplněn k prasknutí. Jak by řekl klasik, stojíme na jedné noze a ještě ne na své. Nemůžeme se dočkat odjezdu. Všem cestujícím stékají potůčky potu po čele. Z nám neznámých důvodů je autobus hermeticky izolován od okolí. 

Okna zavřena, kulaté větráky ve stropě otočeny tak, aby v nich nebyla ani škvírka. Po chvíli pán ve tvídovém saku a kravatě se zlatou sponou nenápadně otáčí větrákem. Větrák je ale plný zmuchlaných novin. Stránku po stránce, výtisk po výtisku, vytahuje muž Blesk, Metro a Večerní Prahu a ukládá je do prostoru pro zavazadla. Všichni ho vděčně sledujeme a držíme mu palce.

Dav lidí stojících v uličce se však pomalu, ale jistě, posunuje směrem dozadu, ovšem muž ještě není se svou prací hotov. Do plechového větráku se totiž vejde neuvěřitelné množství novin. Je však davem nesen k dalšímu větráku, tentokrát v zadní části vozu. Ke zvědavosti nás všech jím otáčí. A co myslíte, že je uvnitř? Samozřejmě další noviny a náš zachránce rozjíždí další akci.

Konečně odjezd. Pohyb po Praze není nijak rychlý, ale všichni s nadějí očekáváme změnu k lepšímu. Snad se vzduch uvnitř přeci jen trochu pohne. Zklamání je veliké. "Prosím vás", ozve se jedna starší paní, "nemůže někdo z vás otevřít okno?" Zkusí to několik mužů sedících o oken. "Je to zašroubovaný", dozvídáme se po chvíli. Na všechny z nás padá deprese. Copak si řidič nevšiml, že už je jaro s nezvykle vysokými teplotami? Proč svůj vůz nepřipravil na letní provoz?!? ,,Já bych si dovolil, třeba by to šlo...", ozve se nesmělý pán a z náprsní kapsy svého saka vytahuje multifunkční skládací nůž se šroubovákem. První šťastlivec uvolňuje zašroubované okno. Šroubovák putuje po autobuse , okna se postupně otevírají, lidé dýchají zhluboka, přestávají se potit a začínají se usmívat. Musíme si pomáhat.

Ve voze vládne pohoda. Všechno ovšem trvá jen malou chvíli. Je totiž květen, měsíc, kdy kvetou trávy, stromy a květiny. Kolem nás poletuje spousta pylových zrnek. Brzy se pyl dostává i do autobusu. Není divu, právě projíždíme kvetoucí alejí kdesi pod Pražským hradem. Téměř čtvrtina cestujících začne posmrkávat, mladíkovi se sluchátky na uších rudnou oči. Dostavila se senná rýma , průvodní znak pylové alergie. "Proboha, zavřete ta okna!", křičí nějaký zoufalec. "A větráky taky!", dodává další nešťastník. V autobusu je slyšet hlasité posmrkávání. Řidič se na nás otáčí s potutelným výrazem v obličeji. V jeho tváři můžeme číst: "Máte co jste chtěli." Je totiž alergik a svůj vůz na pylovou sezónu řádně připravil.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
53%
Zatím hlasovalo 341 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Zánět průdušek (bronchitis)

Chronický zánět průdušek je charakterizován chronickým nebo opakovaným kašlem s produkcí sputa po dobu 3 měsíců v roce po více než dva roky. Onemocnění postihuje hlavně dospělé, spíše vyššího věku...

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Hemofilový zánět plic

Onemocnění může být velice závažné zejména u předškolních dětí, kdy generalizovaná infekce může postihnout hrtanovou příklopku - epiglotis, hrtan, vyvolat sepsi i hnisavou meningitidu zároveň s...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.