Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Každý z nás ho potřebuje, přesto ho moc neznáme - GLUTATHION

( Komerční prezentace | přečteno: 568x )

Nejdůležitějším antioxidantem (nazýván je také jako „master“ nebo „zlatý“ antioxidant) v lidském těle je glutathion. Jedná se o látku nezbytnou pro náš život, tripeptid tří aminokyselin. Dokáže nám tato látka pomoci i po prodělaném Covidu či po vakcinaci?

shutterstock.com

Lidský organizmus je na glutathionu závislý, bez něj by naše buňky podléhaly oxidačním reakcím, nedokázali bychom se bránit vůči bakteriím, virům, rakovinným buňkám a naše játra by přemohly toxiny. Nedostatek glutathionu má za následek větší sklon k onemocněním, především k nemocem spojeným se stářím, snadnější možnost nachlazení a dřívější nástup anemie, a to v důsledku nedostatku odolnosti vůči volným radikálům a snížení celkové funkčnosti organizmu. Je to takový ochránce našeho celkového zdraví.

Každá buňka našeho těla se neustále stará o to, aby měla dostatek glutathionu, aby byla připravena na stres, únavu i pohybovou aktivitu, protože tehdy se glutathion rychle spotřebovává. Jeho hladina také více klesá spolu se zvyšujícím se věkem. Glutathion má v lidském těle tři hlavní úlohy, působí jako nejsilnější antioxidant, posiluje naši imunitu a má zásadní vliv při detoxikačních procesech v organizmu, především v játrech. (Edukafarm 2014).

Glutathion dokáže pomoci každému, i slabším, starším a nemocným lidem, kteří se potýkají s chronickými problémy.

Hlavní účinky Glutathionu:

 • Dodává energii
 • Působí proti předčasnému stárnutí
 • Posiluje imunitu
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Udržuje enzymy v aktivní formě
 • Účastní se tvorby žluče
 • Snižuje toxicitu u protinádorové terapie
 • Posiluje jaterní funkce
 • Pomáhá zabránit nevolnosti a kocovině po pití alkoholu
 • Působí jako účinný antioxidant
 • Zlepšuje kvalitu pokožky

Snížené hladiny glutathionu po COVID-19

Nejnovější klinické studie (Baylor College of Medicine) poukazují na nízké hladiny glutathionu po prodělání onemocnění covid-19. Nedostatek glutathionu může vést k selhání imunitního systému a učinit koncové orgány zranitelnými vůči poškození oxidativním stresem (A Khanfar). Velmi často se setkáváme s příznaky postcovidového syndromu jako jsou zvýšená únava, opakující se nachlazení, dušnost a zadýchávání se, bolest hlavy, nespavost či padání vlasů. To jsou právě projevy oslabeného imunitního systému.

Výsledky studií jednoznačně doporučují suplementaci glutathionem nebo jeho prekurzory pro snížení oxidačního stresu a zlepšení zdravotních ukazatelů jako je např. zánět.

Zlatý antioxidant

Glutathion jako „zlatý“ antioxidant má zásadní roli při udržování dalších antioxidantů v aktivní formě. Platí to například i pro vitamin C. Při snížených hladinách vitaminu C je třeba, aby ve zvýšené míře byla recyklována oxidovaná neaktivní forma vitaminu C na formu aktivní. Při této recyklační reakci má zásadní roli právě glutathion. Stejnou funkci má glutathion např. i pro antioxidační působení vitaminu E nebo vitaminu D a selenu. Glutathion je však již sám o sobě tím nejdůležitějším antioxidantem, zásadní pro něj je, že dokáže i sám sebe recyklovat z oxidované formy (po reakcích s volnými kyslíkovými radikály) zpět na aktivní redukovanou formu.

Náš organizmus je zaplaven čím dál větším množstvím toxinů z vnějšího i vnitřního prostředí. Na to musí reagovat naše detoxikační aktivita, a to především játra, jakožto hlavní detoxikační orgán. Játra také oplývají největší zásobou glutathionu. Detoxikace v játrech probíhá ve dvou krocích a zásadní role glutathionu je jeho navázání na silně toxický metabolický meziprodukt a jeho následné vyloučení z těla ven. Využití a doplňování glutathionu je klíčové pro hladký průběh celkové detoxikace v játrech.

Velký pomocník pro naši imunitu

Hlavním úkolem imunitního systému je rozpoznat, přitahovat a likvidovat bakterie i viry. Když je v těle dostatek glutathionu, má imunita svou roli usnadněnou. Organizmus produkuje více bílých krvinek, které jsou první odezvou proti potencionální nákaze. Pokud má tedy naše tělo dostatek glutathionu, stoupá i imunitní aktivita buněk. Glutathion řídí náš imunitní systém a jeho reakce.

glutathionDostatečnou dávku glutathionu si můžete zajistit např. pomocí doplňku stravy Glutathion 1000 mg od společnosti Salutem Pharma. Jedná se o redukovanou formu glutathionu, jehož účinek je posílen o další silné antioxidační látky jako je Vitamin E, kys. alfa-lipoová a extrakt z brusnice borůvky.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Suchý kašel u dětí

Dobrý den. Co pomáhá na suchý kašel u dětí?

Cukrovku můžete přemoci pohybem - stačí denní procházky

Nejčastější formou cukrovky – diabetem 2. typu – trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Onemocnění většinou provázejí různé zdravotní komplikace, ty ale lze zvrátit vhodným pohybem. Zásadní je pravidelnost a přiměřená zátěž. Závažnost cukrovky připomíná Světový den diabetu 14. listopadu.

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Časté nemoci, poruchy spánku, neustálá únava, bolavé klouby – to vše ukazuje na oslabenou imunitu. Jak ji podpořit? Nestačí-li zdravý životní styl, může pomoci terapie vitamínem C nebo blahodárná lymfodrenáž.

Musíte se u praktického lékaře registrovat?

Registrace pacienta je administrativní úkon, který podle zákona č. 372/2011 Sb. (o zdravotních službách) musí následovat vždy po tom, co lékař registrujícího poskytovatele přijme pacienta do své pravidelné péče. Registrace se provádí u praktického lékaře, u zubního lékaře a ženy se registrují u ženského lékaře.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce