Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Kontaktní čočky v zimě? Na tyto věci si dejte pozor!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 564x )

Kontaktní čočky skýtají alternativu k brýlím pro ty, kdo trpí dioptrickou vadou, zvláště v situacích, kde skla na nose představují problém. Mnoho uživatelů kontaktních čoček se ale potýká s potížemi různého charakteru. V zimě může být tento problém ještě palčivější. Na jaká rizika si dát během nadcházejících měsíců pozor?

Dobrá rada
shutterstock.com

1. Chladný vzduch a vítr dráždí oči

Zimní měsíce vystavují i zdravé oči zkoušce – ledový vítr a mráz pro náš zrakový orgán nejsou právě ideálním klimatem.
Zvyšují odpařování ochranného slzného filmu z povrchu oka a v extrémních případech mohou způsobit narušení povrchu oka – rohovky. Nehledě na nepříjemné subjektivní potíže, jako je pálení a řezání, také zvyšují sklon k vzniku zánětu spojivek i rohovky, protože nefunguje desinfekční funkce slz, které necirkulují,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky DuoVize Praha. Kdo má navíc nasazené kontaktní čočky, může mít oči ještě více podrážděné a komfort se tak výrazně snižuje. Zvláště pokud klesne teplota pod bod mrazu nebo při přechodu ze zimy do tepla a naopak, se objevují nepříjemné pocity způsobené nedostatečným zvlhčením oka. Ulevit si můžete zvlhčujícími kapkami a také střídáním kontaktních čoček s brýlemi.

Čtěte také: Brýle nebo kontaktní čočky? Proč je ideální je kombinovat?

2. Roztok na čočky nevystavujte mrazu

Nemusíte mít obavy, že by vám kontaktní čočka v oku zamrzla. Pokud se ovšem vypravíte na delší dobu poznávat krásy paní Zimy a berete si s sebou pouzdro s kontaktními čočkami včetně roztoku, anebo jej například zanecháte v autě na mrazu, musíte počítat s tím, že nízké teploty mohou roztok poškodit. Když rtuť teploměru klesne na hodnotu okolo -10 až -15°C, roztok dokonce zamrzá, ale i teploty kolem nuly mohou snížit jeho dezinfekční účinky a tím jej znehodnotit. Právě špatné skladování čoček způsobuje potíže při jejich následném nošení a možnou infekci.

Čtěte také: Syndrom suchého oka - nepleťte si ho s alergií

3. Zimní sportování může znepříjemnit vypadnutá čočka

Z průzkumu oční kliniky DuoVize vyplynulo, že jeden ze šesti lidí kvůli oční vadě nesportuje a třetina pokládá některé sporty kvůli brýlím za nedostupné. Nošení brýlí při sportování se odborníky kvůli bezpečnosti nedoporučuje, nehledíc na to, že i pro samotného sportovce je tato varianta krajně nepohodlná. Při jízdě na lyžích či snowboardu je navíc zapotřebí mít kvalitní sportovní brýle, které ochraňují zrak. Proto lidé s dioptrickou vadou během zimních sportů často stahají po kontaktních čočkách... Má to ovšem svá úskalí.
Čočka může při pohybu vypadnout nebo ji můžete vyjmout při otírání potu,“ varuje MUDr. Jerhotová.
„Pot jednak dráždí oči sám o sobě, za druhé funguje jako nosič případné mastnoty z krémů a samozřejmě i mechanických nečistot. Může tak způsobovat dráždění až ekzematózní změny víček,“ varuje oftalmoložka. Abyste problém minimalizovali, používejte sportovní členku nebo savou čepici či kuklu pod helmu. Anebo si alespoň do kapsy bundy dejte bavlněný kapesník, kterým si můžete případně pot otřít a zabránit mu, aby stekl do očí a způsobil v nich neplechu.

Čtěte také: Oční migréna

4. Pozor na vyšší riziko očních infekcí

Obtíže s kontaktními čočkami jsou podle studie Oční kliniky NeoVize Brno druhým nejčastějším důvodem, proč lidé podstupují laserovou operaci očí – tuto motivaci uvedlo 16,42 % respondentů.
 „Operace je rychlá a dnes velmi bezpečná. Při nošení kontaktních čoček je největší problém možnost infikace čoček i čistícího roztoku. Oproti operačnímu řešení je tedy u nositelů kontaktních čoček významně vyšší riziko závažných očních infekcí. Taková infekce může skončit v nejhorším i oslepnutím na dané oko, v nejlepším případě dokáže pěkně znepříjemnit život. Navíc v konečném důsledku operace vyjde levněji než celoživotní nošení kontaktních čoček,“ uvádí primářka brněnské Oční kliniky NeoVize doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc. Současné možnosti laserových refrakčních operací jsou široké a vyřeší trvale krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Navíc i návrat do běžného života je díky moderní medicíně rychlý – už za týden po zákroku lze vyrazit na zasněžené svahy.

Čtěte také: Nejmodernější preventivní kroky, které můžete udělat pro zdraví svých očí

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 582 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce