Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Křečové žíly

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 273504x )

Křečové žíly - varixy, jsou nemocí civilizační a objevují se stále častěji. První zmínky o nich nacházíme už v egyptských papyrech.

shutterstock.com

Co Vás čeká u lékaře?

Nečekejte nic hrozného. Lékaři popište podrobně svoje obtíže. Neměli by jste vynechat ani příznaky, o který si myslíte, že důležité nejsou. Důležité být totiž mohou. Při vlastním vyšetření potřebuje lékař vidět celé dolní končetiny bez punčoch či ponožek. Nestačí jen vyhrnout sukni nebo nohavice.

Lékař Vás bude vyšetřovat pohledem a pohmatem. Netvařte se také překvapeně, když Vám začne přikládat na dolní končetiny škrtidlo a nutit Vás ke stoji, lehu či k chůzi. Jedná se o funkční testy upřesňující míru postižení.

Z přístrojových metod Vás může potkat maximálně vyšetření ultrazvukem, které je schopné detailněji určit stupeň postižení. To může provést lékař i v ordinaci (pokud má k dispozici ultrazvukový přístroj), ale spíše Vám vystaví žádanku a odešle na jiné pracoviště, kde tato vyšetření provádějí. Vyšetření je nebolestivé, takže bát se nemusíte. Přinejhorším Vás upatlají gelem na ultrazvukové sondy, který je naštěstí čirý a nezanechává skvrny.

Léčba může být konzervativní nebo chirurgická. Konzervativní (neoperační) léčba je pouze podpůrná. Je vhodná v počátečních stadiích onemocnění. Tato léčba pouze zmírňuje obtíže, ale příčinu onemocnění neřeší, ani Vám neodstraní již přítomné křečové žíly. Je založena na režimových opatřeních (omezení pobytu vestoje během dne, vhodná je naopak chůze nebo plavání), stlačení (kompresi) postižené dolní končetiny elastickou punčochou a na užívání léků (venofarmaka).

Podpůrné punčochy, které si můžete běžně koupit, jsou jen pomocné. Mají sice většinou odstupňovanou kompresi, ale tlak není dostatečný. Nejvhodnější jsou klasické zdravotní elastické punčochy ve II.kompresní třídě. Používají se nejčastěji lýtkové (od prstů pod koleno, vhodné jako udržovací) a stehenní (od prstů po tříslo, nejlépe se samodržícím lemem, vhodné jako pooperační).

Obojí volitelně s otevřenou nebo uzavřenou (méně vhodná) špičkou. Punčochové návleky (od prstů do pasu, pro obě končetiny) se také vyrábějí, ale nejsou příliš komfortní. Pojišťovna hradí 1 pár punčoch na půl roku. Poukaz Vám vystaví lékař. U punčoch se samodržícím lemem nebo s krajkou očekávejte malý doplatek

Venofarmaka (venotonika) jsou látky přírodního nebo syntetického původu a působí různými způsoby (zvyšují napětí žilní stěny, zlepšují oběh krve ve vlásečnicích, mají protizánětlivý účinek, zvyšují „tekutost“ krve a zlepšují činnost mízního systému). Zmírňují nebo odstraňují subjektivní obtíže. Mezi nejčastěji používané látky patří Detralex, Cyclo 3 Fort, Ginkor Fort, Glyvenol, Anavenol, Venoruton a Cilkanol.

Operace se doporučuje v okamžiku, kdy Vás nohy výrazně bolí, pokud chcete preventivně předejít dalšímu zhoršování onemocnění a případným komplikacím (zánět, krvácení, porucha prokrvení dolních končetin, bércový vřed) a také pokud Vám vadí kosmeticky. Operace Vám však neodstraní metličky ani retikulární varixy. V posledních letech se začíná používat při operaci i laser. Dlouhodobé výsledky však zatím nejsou ověřeny.

Před vlastní operací Vám chirurg fixou na kůži označí varixy, aby se měl podle čeho orientovat. Nejčastěji prováděná operace má několik částí, ale ne vždy je nutno provést ji kompletně. Podrobný popis pro Vás není důležitý. Očekávejte, že budete mít jizvu v třísle cca 3-5cm a dle rozsahu onemocnění několik drobných jizev na bérci a stehně vel. cca 1-2cm. Postižené žíly se při operaci nijak „nečistí“, prostě se co nejšetrněji odstraní a jejich funkci převezmou ostatní nepostižené žíly.

Co se týče anestesie máte při operaci tři možnosti. Svodná anestesie, která se aplikuje kolem nebo do páteřního kanálu, je vzhledem k možným rizikům šetrnější. Při ní budete mít necitlivou pouze dolní polovinu těla. Během operace můžete být při vědomí, nebo dostanete od anestesiologa něco na spaní a celou operaci prospíte. Celkovou anestesii aplikovanou nitrožilně, prospíte od začátku do konce a probudíte se až po výkonu. U malého rozsahu lze výkon provést v místním umrtvení.

Po operaci budete mít na operované končetině elastickou bandáž nebo punčochu. Nečekejte velké bolesti. O lék proti bolesti si kdykoli můžete říci sestře. První převaz čekejte cca za 2 dny po operaci. V nemocnici si pobudete v průměru 1-5 dnů. Někdy je možno operaci provést ambulantně. Chůze v časném pooperačním období je vhodná. Průměrná doba pracovní neschopnosti je cca 4 týdny. Elastickou punčochu musíte nosit ještě 2-3 měsíce po operaci, což je v létě poměrně svízelné. Operace je hrazena zdravotními pojišťovnami.

K odstranění metliček nebo retikulárních varixů slouží tzv. sklerotizace. Nitrožilně přímo do varixu se vstříkne sklerotizační roztok, který podráždí vnitřní stěnu cévy. Ihned je nutno přiložit trvalý tlakový obvaz na 48 hodin a další 3 týdny je nutno nosit elastickou punčochu, aby se stěny cévy slepily a nedošlo již k obnovení průtoku. Efekt nemusí být trvalý, progresi onemocnění nezastaví, navíc sklerotizovaná metlička někdy může zůstat trvale viditelná. Sklerotisace je hrazena zdravotními pojišťovnami.

V posledních letech lze na jemné metličky užít laser. Jedná se o určitý druh tzv. barvivového laseru, který zajistí uzavření cévek bez poručení kůže. Výkon není bolestivý, provádí se ambulantně. Čím tenčí cévy, tím lepší efekt. Výkon nehradí zdravotní pojišťovny, je nutné ho platit, bývá také nutno laser aplikovat vícekrát.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Gabina.
2x

Dlouhodobé užívání depotních kortikoidů muže vest k žilní nedostatečnosti...

Olga Chupíková
24x

Dobrý den, chci se zeptat jestli nějak souvisí s křečový mi žílami černání pod nehtem na palci u nohou,opuchání nártu levé nohy. Děkuji

Nikola
3x

Chtěla bych se zeptat co mám dělat, já jsem těhotná a mě nohy a prsty opuchávájí.Co mám dělat jestli to je vážné.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 25. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Varixy

Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce