Křečové žíly - varixy, jsou nemocí civilizační a objevují se stále častěji. První zmínky o nich nacházíme už v egyptských papyrech.
Jaké jsou příznaky
Varixy jsou většinou patrné na první pohled. Na dolních končetinách najdeme nejčastěji prosvítající, modré až fialové, rozšířené, vinuté žíly, o průměru asi 2 a více milimetrů (obr.4 a 5). Mohou být na dotek bolestivé. Najdeme-li rozšířené drobounké žilky různých tvarů, jsou to tzv. metličky (flebektazie) (obr.2). Vidíme-li podkožní síť žilek 1-4mm bez zjevných uzlů, jedná se tzv. retikulární varixy (obr. 1). Metličky a retikulární varixy obtěžují spíše kosmeticky i když mohou být někdy bolestivé.
Typickým příznakem je bolest dolních končetin, mohou se objevit i křeče. Končetiny jsou snadno únavné, charakteristický je pocit těžkých nohou. Potíže se zhoršují během dne, po delším stání či sezení, maxima dosahují navečer a v letních měsících, u žen může při menstruaci docházet ke zhoršování obtíží. Zvýšená poloha dolních končetin vede k úlevě.
Později se mohou přidat otoky kolem kotníků, u pokročilých stadií nacházíme vymizení původně přítomného ochlupení bérců, tmavé zbarvení (pigmentace) kůže a její zatvrdnutí (obr. 3), až vznik obávaných vředových defektů (ulcus cruris, trofické ulcerace). Velikost subjektivních obtíží však nemusí být přímo úměrná velikosti klinickému nálezu. Někdy mohou mít pacienti výrazné obtíže, ale na dolních končetinách nenalezneme téměř nic.
Obr. 4 |
Obr. 5 |
|
Přidat nový komentář