Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Křečové žíly

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 273513x )

Křečové žíly - varixy, jsou nemocí civilizační a objevují se stále častěji. První zmínky o nich nacházíme už v egyptských papyrech.

shutterstock.com

Co neovlivníte

Pacienti většinou přicházejí k operaci s obavami, aby postupem času a při zhoršování onemocnění nedošlo ke vzniku bércového vředu. Pokud není příčinou varixů předcházející hluboká žilní trombóza (po které je riziko vzniku defektů bérce poměrně vysoké, asi 80%), nebo se u Vás nejedná o pokročilé stadium onemocnění, není nutno se příliš znepokojovat. Důvodem operace bývají spíše průvodní potíže nebo kosmetický efekt.

Problémem je dlouhotrvající (roky) neléčená chronická žilní nedostatečnost. Krev v rozšířených a vinutých žilách zpomaluje svůj průtok (stagnuje), vázne vstřebávání vody a metabolitů ze tkání, vzniká otok. Ten je zpočátku ještě odstraňován zvýšenou činností mízního systému ale i ten má svoji konečnou kapacitu. Důsledkem je nedostatečný přísun kyslíku a to je jen krůček ke vzniku vředu (ulcus cruris)!

Komplikací varixů může být povrchní zánět žil, projevující se bolestivým zduřením a zarudnutí v průběhu žíly (uzel až pruh), a může se rozšířit i na hluboký žilní systém. Léčí se elastickou bandáží, studenými obklady, a malými dávkami aspirinu. Výjimečně se nasazují antibiotika.

Další komplikací může být také krvácení!!!!! z poraněného žilního městku, které vypadá velmi dramaticky. Pokud se jedná o malé poranění (např. propíchnutí kůže a varixu) nepanikařte a přiložte tlakový obvaz. Ponecháte-li ho 24 až 48 hodin, krvácení se již neobnoví. Pokud je příčinou větší tržná rána tak tlakový obvaz přiložte také, ale poté navštivte lékaře.

Komplikací neléčeného onemocnění je také jeho progrese, vznik chronické žilní nedostatečnosti, porucha zásobení tkání kyslíkem a riziko vzniku kožního vředu. První známkou pokročilosti onemocnění bývá tmavá pigmentace kůže nad kotníky.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Gabina.
2x

Dlouhodobé užívání depotních kortikoidů muže vest k žilní nedostatečnosti...

Olga Chupíková
24x

Dobrý den, chci se zeptat jestli nějak souvisí s křečový mi žílami černání pod nehtem na palci u nohou,opuchání nártu levé nohy. Děkuji

Nikola
3x

Chtěla bych se zeptat co mám dělat, já jsem těhotná a mě nohy a prsty opuchávájí.Co mám dělat jestli to je vážné.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 25. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Varixy

Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce