Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Krvácení po sexu nepodceňujte. Může se jednat o závažné onemocnění.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8657x )

Jakékoliv změny ve vašem cyklu není radno podceňovat. Výjimkou není ani krvácení po sexu, které sice nemusí mít vážnou příčinu, na druhou stranu ale může ukazovat na závažné onemocnění. Proto byste měla i při mírném krvácení neprodleně navštívit gynekologa, který nejlépe dokáže definovat váš problém.

shutterstock.com

Krvácení po sexu, nepočítáme-li vůbec první sexuální styk v životě, může být známkou prostého povrchového poškození tkáně nebo zvýšené citlivosti povrchu dělohy. Pokud jste byla těhotná, může vás tento problém provázet i pár měsíců po porodu. Abyste měla klid v duši, navštivte gynekologa, a to i přes to, že váš problém vypadá jako naprostá banalita. Krvácení po sexu totiž může znamenat i mnohem vážnější problémy!

Co se s vaším tělem děje?

Krvácení po sexu může být příznakem poševní infekce. Bakterie napadají tkáň uvnitř dělohy, která je o to citlivější, a proto dochází ke krvácení. Tento problém nemusí být až tak závažný a lékař vám na něj předepíše protizánětlivé léky. V případě vážnějších zánětů se ale pravděpodobně bude muset léčit i váš partner, proto ho na tuto skutečnost připravte. Na infekci může upozornit kromě krvácení i mnoho jiných faktorů jako jsou silné bolesti v podbřišku mimo vaši periodu, řezavé pálení v pochvě nebo nadměrný či neobvykle zabarvený výtok.

Krvácet mezi jednotlivými cykly můžete také v době ovulace, tedy zhruba v polovině období mezi poslední a následující menstruací. Toto krvácení mohou provázet i další problémy, jakými jsou opět bolest v podbřišku či zvýšená teplota.

Čtěte také: Menstruační migréna trápí nejednu ženu

A zase ta menopauza…

Ženy, které prochází menopauzou, mohou trápit i jiné příčiny krvácení, a to nejen z dělohy nebo děložního čípku, ale také z močové trubice nebo stydkých pysků. Důvodů může být několik – záněty močových cest, drsnější pohlavní styk nebo opět různé infekce. V důsledku menopauzy se také snižuje elasticita celé vagíny a její stěny se ztenčují, proto je náchylnější k poškození. Pozor si dejte na takzvané polypy neboli nezhoubné výrůstky v pochvě, které se mohou objevit na výstelce děložního čípku nebo dělohy. Vlivem sexu může pohyb polypů podráždit okolní prostředí a způsobit krvácení.

Obecně jsou ke krvácení po sexu náchylnější ženy právě během menopauzy nebo po ní, dále ženy, které zrovna porodily nebo kojí i ty, které mají několik sexuálních partnerů, se kterými nepoužívají kondom. Rizikovou skupinou jsou i ženy s anémií, které mohou zažívat nadměrné krvácení při své periodě i mimo ni. Problém mají často také ženy, které je těžké před sexem nažhavit předehrou nebo ty, jež zanedbávají intimní hygienu včetně výplachů pochvy. Takže dámy, hlavně zodpovědně!

Čtěte také: Přechod z pohledu gynekologa

Špatná diagnóza? Nezoufejte

Nejhorší diagnóza při krvácení po sexu může být přednádorové stádium či samotná rakovina děložního čípku. Pokud se u vás toto onemocnění po cytologickém vyšetření nebo HPV DNA testu potvrdí, nepanikařte. Dnešní medicína si často umí poradit i s horší prognózou. Záleží na tom, v jakém stádiu se vaše onemocnění projeví. Samozřejmě čím dříve, tím větší máte šanci na rychlé uzdravení. I díky pravidelným preventivním prohlídkám se většina těchto problémů odhalí už v přednádorovém stádiu, při kterém můžete v nemocnici podstoupit drobný chirurgický zákrok, tzv. konizaci. Té se ale není třeba bát. Pokud nenastanou problémy, můžete ještě ten samý den odejít domů.

Pokud se potýkáte s podstatně závažnější diagnózou a bojíte se následků po léčbě, opět se pokuste zachovat klid. V horších stádiích už se rakovina děložního hrdla nemusí léčit pouze chemoterapií nebo radioterapií, které jsou známé zdravotními komplikacemi. Současným trendem je také méně invazívní, a přitom účinná, biologická léčba.

Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Prevence je základ

Abyste předešla podobným problémům, je zásadní především prevence.
„Primární prevence onemocnění spočívá v očkování proti lidským papillomavirům. Sekundární prevencí je včasný záchyt onemocnění během gynekologického vyšetření. Moderním trendem je ale náhrada cytologického vyšetření testem HPV DNA, který stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce, a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn. Až 30 % žen s HPV infekcí má normální cytologický nález,“ upozorňuje profesor MUDr. David Cibula z Gynekologicko porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

Čtěte také: Cytologické vyšetření

Vůbec nejdůležitější je tedy pravidelně navštěvovat gynekologa. Na prohlídku u něj máte ze zákona nárok minimálně jednou ročně, proto tuto možnost využívejte!

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 220 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Histologické vyšetření

Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce