Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Léčivé rostliny pomáhají léčit kašel

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 23215x )

Při onemocnění dýchacích cest, které téměř vždy provází nemoci z nachlazení, se velmi často používají léčivé rostliny. Jsou vhodným doplňkem léčby.

Dobrá rada
shutterstock.com

Řadu případů nachlazení můžeme zvládnou pouze pomocí čajových směsí, pokud se ale objeví bakteriální infekce, je většinou nutné užívat antibiotika. I tehdy se bylinný čaj uplatní, neboť pomáhá mírnit obtíže s nemocí spojené -především kašel.

Odkašlávání usnadňují expektorancia. Celou řadu jich nacházíme právě mezi léčivými rostlinami. Antitusika a expektorancia by neměla být používána současně. Expektorancia totiž zvyšují produkci hlenu a antitusika brání jeho odstraňování tím, že kašel tlumí.Tak by docházelo k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlání.

Expektorancia mohou působit několika mechanismy, záleží na obsahové látce.

Silice přímo dezinfikují dýchací cesty a mírně dráždí jejich sliznice. Tím se zvyšuje produkce sekrečních buněk, zrychluje se pohyb řasinek a tím je odchod hlenu z dýchacích cest rychlejší. Tento účinek je typický pro silice mateřídouškové, tymiánové, anýzové, fenyklové, eukalyptové aj.

Saponiny silně snižují povrchové napětí kapalin. Působí tak, že zvyšují sekreci hlenu průdušek a hlen v průduškách ztekucují . K léčbě kašle se nejčastěji používá diviznový květ, lékořicový kořen, prvosenkový květ, kořen mydlice lékařské aj.

Slizy mají schopnost vázat vodu a vytvářet viskózní koloidní roztoky. Obalují podrážděnou sliznici dýchacích cest a zmírňují mechanické i chemické dráždění sliznice. Do expektoračních čajových směsí se používá nejčastěji lišejník islandský, proskurníkový list a kořen, slezový list a květ, podbělový květ, lněné semeno, jitrocelový list, aj.

Flavonoidy mají protizánětlivý účinek. Znemožňují pronikání bakterií do buněk sliznice dýchacích cest a tím zabraňují šíření infekce. Zástupcem této skupiny je lipový květ a květ bezu černého.

Většinou je v rostlině několik obsahových látek a jejich účinky se prolínají. Expektorační drogy se nepoužívají samotné, upřednostňuje se pití expektoračních směsí, kde je z každé skupiny zastoupeno několik rostlin. Tato směs pak působí komplexně -zvyšuje tvorbu hlenu, který zároveň ztekucuje , podporuje jeho odstraňování a dezinfikuje dýchací cesty.

Obsahová látka

Rostlina

Používaná část rostliny

Silice

dezinfikují dýchací cesty
Mateřídouška úzkolistá
Tymián obecný
Dobromysl obecná
kvetoucí nať
kvetoucí nať
kvetoucí nať

Saponiny

ztekucují hlen
Divizna velkokvětá

Lékořice lysá
Prvosenka jarní (Petrklíč)
Mydlice lékařská

květ
kořen
květ a list
kořen

Slizy

ochraňují sliznici dýchacích cest
Jitrocel kopinatý
Proskurník lékařský (Ibišek)
Sléz přehlížený
Podběl lékařský
Len setý
Lišejník islandský (Pukléřka)
list
květ a kořen
květ a list
květ a list
semeno
stélka

Flavonoidy

mají protizánětlivý účinek
Bez černý
Lípa srdčitá
květ
květ
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce