Ledvinové kameny hrozí častěji úředníkům, kteří mají rádi maso

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 27972x )

Tupá bolest v zádech, časté nucení na močení, mírně zvýšená teplota a pocit únavy. To mohou být příznaky "ledvinových kamenů", neboli urolitiázy. Jestli vám způsobí zdravotní obtíže, nebo vás dokonce ohrozí na životě, záleží hlavně na tom, jak jsou velké a kde přesně je máte.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM
182 Kč

Jaké příznaky provázejí ledvinové kameny

 • pohyblivé menší kameny v ledvině a močovodu mohou způsobit typické kolikovité bolesti v zádech, s vyzařováním do břicha, podbřišku nebo genitálu, s nevolností nebo zvracením, mírně zvýšenou teplotou, může být patrná příměs krve v moči
 • nepohyblivé a větší kameny v ledvině, které neblokují odtok moči z ledviny, se nemusí dlouhou dobu nijak projevit. Ty, které blokují odtok moči z ledviny, se projevují dlouhodobými tupými bolestmi v zádech, mohou vést však až k „otravě krve“ s vysokými teplotami a vážným ohrožením pacienta na životě
 • při eventuálním zánětu v močových cestách se může změnit zbarvení a zápach moči
 • časté nucení na močení s minimálním množstvím moči je typické pro kameny sestouplé v močovodu nad močový měchýř a s možností spontánního odchodu

Vyšetření po prvních projevech ledvinové koliky

Při projevech první ledvinové koliky, tak i každých projevech recidiv močových kamenů by mělo následovat vyšetření. Možností je několik:

 • vyšetření moči – chemicky a močového sedimentu, je nutné vyšetřit i moč bakteriologicky na eventuální přítomnost zánětu
 • dobře dostupným a nebolestivým vyšetřením je ultrazvuk – je možné zobrazit jednotlivé konkrementy v ledvině a známky městnání moči v ledvinné pánvičce (tedy blokády odtoku moči) – toto vyšetření zobrazí však jen ledvinu, její okolí a část močovodu bezprostředně pod ledvinou, takže nepostihne celý močovod
 • přestože se stále používá běžný rentgenový snímek k ozřejmění velikosti a polohy kamenů, nahrazuje ho rychlé a nenáročné vyšetření pomocí CT – bez podání kontrastní látky, to zobrazí i tzv. nekontrastní kameny (bez příměsi vápníku), které RDG snímek nezobrazí
 • vylučovací urografie nebo CT - vylučovací urografie je vyšetření s podáním kontrastní látky do žíly a to může vyvolat alergickou reakci, přesto je třeba toto vyšetření provést tam, kde je nutno zobrazit dutý systém ledviny a močovodů a samozřejmě před operací běžná příprava pacienta však postačuje a alergická reakce s těžkou celkovou reakcí organismu se vyskytuje naštěstí vzácně
 • pro zjištění jakou funkční kapacitu mají ledviny, používají lékaři i scintigrafické vyšetření

Léčba kamenů

 • Musí být přizpůsobena stavu pacienta, velikosti konkrementu, jeho umístění a také přání pacienta. Je tedy velmi individuální.
 • Rozdílný je postup v situaci, kdy je pacient ohrožen na životě, pak se volí odlehčující operace – zavedením dočasné vnitřní drenáže tzv. stentem (hadička zavedená z ledviny močovodem do močového měchýře) nebo nefrostomií (tenký drén vyvedený přes kůži z ledviny). Po zvládnutí akutního stavu může následovat definitivní řešení.
 • Pokud vyšetření nesvědčí o závažném zánětu, mohou lékaři začít s léčbou rovnou. Pak volí postupy od nejméně zatěžujících – málo invazivních, až k variantě otevřeného operačního výkonu na ledvině nebo močovodu, ty ale už v současnosti nejsou běžné.
 • u malých kamenů – do 6 mm – a tam, kde nejsou močové cesty tímto kamenem blokovány, lze očekávat  spontánní odchod z močových cest, napomoci tomu mají léky se spasmolytickým účinkem (infuze, kapky, čípky)
 • v případě vhodného umístění v ledvině nebo hodní části močovodu a velikosti kamenu (1 - 1,5 cm) ho lze rozdrtit mimotělní rázovou vlnou (tzv. LERV) – většina drobných částí, na které se kamen rozpadne, odejde spontánně do 2–3 týdnů
 • pokud jsou kameny v dolní části močovodu, lze je při zákroku zachytit do tzv. košíčku a vytáhnout ven, další možností je rozdrcení laserem přímo v močovodu, na které lékař dohlíží endoskopickým nástrojem zvaným uretroskop (odtud výkon s názvem ureteroskopie)
 • při větší velikosti nebo nevhodném umístění, či pokud se kámen nepodařilo rozdrtit mimotělní rázovou vlnou, nastupuje operace, při které se pomocí endoskopického instrumentária pronikne přes kůži přímo do ledviny a tam se buď kamen rozdrtí, nebo v celku vytáhne
 • operací, kdy se kameny vyjímaly z močovodu či ledviny otevřenou cestou, je dnes opravdu minimum, zčásti je také nahrazuje laparoskopie.

Máte osobní zkušenost s ledvinovými kameny a jejich léčbou? Své příspěvky můžete směřovat do diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

kapitola
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
petr

Užitečné poznání zejména pokud máte problém s kameny.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 334 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Ledvinové kameny hrozí častěji úředníkům, kteří mají rádi maso

Tupá bolest v zádech, časté nucení na močení, mírně zvýšená teplota a pocit únavy. To mohou být příznaky "ledvinových kamenů", neboli urolitiázy. Jestli vám způsobí zdravotní obtíže, nebo vás dokonce ohrozí na životě, záleží hlavně na tom, jak jsou velké a kde přesně je máte.

Mýty a fakta o samoléčbě a fytopreparátech

Každý den na nás míří informace na internetu a reklamy na potravinové doplňky, které by nás jako mávnutím kouzelného proutku měly zbavit veškerých zdravotních potíží. Jak je to ale doopravdy? Lékaři z České urologické společnosti varují, že se v případě urologických potíží na volně dostupné preparáty nevyplácí spoléhat.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Zánět močového měchýře - potíže pomůže zmírnit homeopatie

Zánět močových cest je po chřipce a nachlazení nejtypičtějším onemocněním tohoto ročního období. Lze mu však účinně předcházet a také ho efektivně léčit, pokud se začne včas. Při léčbě infekcí močových cest a ledvin lze využít mnoho homeopatických léků, vybraných přesně podle symptomů každého pacienta. Pokud trpíte často těmito infekcemi, je na místě se obrátit na odborníka – homeopata, který individuálně zvolí správný homeopatický lék a jeho dávkování. Homeopatická léčba je efektivní a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.