Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Lupénka - Psoriáza

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 514955x )

Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená, že jen v Česku jí trpí přes 200.000 lidí. Trpí je v tomto případě slovem na svém místě, protože lupénka razantně zasahuje do všech oblastí života: od prosté fyzické bolesti přes psychickou újmu až po ovlivnění pracovních i partnerských vztahů. Je to další z řady autoimunitních onemocnění, které neumíme vyléčit úplně, ale včasnou a vhodnou léčbou ho lze dostat pod kontrolu.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

U lékaře

Ne každá vyrážka na kůži, která se šupí, je psoriáza. Proto se ke stanovení přesné diagnózy vypravte za odborným kožním lékařem - dermatologem. Pokud by nález nebyl jednoznačný, lze provést mikroskopické vyšetření vzorku kůže (histopatologické). Speciální laboratorní vyšetření typu krevních testů jako u vnitřních chorob, bohužel, pro lupénku neexistuje.

Lékař Vám léčbu stanoví individuálně - dle konkrétního stavu kůže. Dozvíte se informace o chorobě, léčbě, prevenci, dostanete instruktáž, který lék, na které partie, v jaké fázi, jak často, s čím lze kombinovat, s čím ne, budete upozorněni na nežádoucí účinky. A pokud ne, cíleně se lékaře zeptejte. Smyslem je naučit se s lupénkou zacházet a zvládat ji.

K léčbě můžete dle typu použitých léčiv dostat léky zevní = krémy, masti, mléka, roztoky, gely, nebo Vás lékař může poslat na ozařování = světloléčba především ultrafialovým světlem a nebo předepsat léky vnitřní = podávané ústy či injekčně.

Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.

Na začátek léčby Vám lékař pravděpodobně předepíše standardní zevní léky - místní kortikoidy. Jsou to léky odvozené od hormonu kůry nadledvin se silnými protizánětlivými účinky. Proto jsou vhodné zejména v akutních fázích. Mají i nežádoucí účinky, a proto se kombinují s dlouhodobě bezpečnějšími léky odvozenými od vitamínu D. Nebo se kombinují s cignolínem či dehty - ty však barví a mohou i dráždit, takže se používají hlavně v nemocnicích či stacionářích.

Světloléčba v současnosti využívá UVB spektrum ultrafialového záření, protože je nejúčinnější, na nejtěžší případy pak UVA spektrum ve formě tzv. fotochemoterapie PUVA. Lze je absolvovat buď ambulantně docházením do stacionáře (denní centrum, sanatorium) nebo při hospitalizaci v nemocnici či v lázních. Docházet můžete 3 - 5x týdně, to záleží na Vašem stavu a také na Vašich časových možnostech. A na druhé straně na vybavení, možnostech a vstřícnosti onoho pracoviště. Průměrně je ke zlepšení či zhojení zapotřebí 20 - 30 sezení, tedy obvykle 2 - 3 měsíce.

Jako celkové léky jsou v ČR povoleny tyto: acitretin, cyklosporin A a metotrexat. Mají ale i nežádoucí účinky, a proto se podávají jen u vysloveně těžkých případů, resp. tam, kde správně zvolená a pečlivě prováděna zevní léčba či světloléčba nevedou k dostatečnému efektu. Před zahájením Vám provedou laboratorní testy, zda tyto léky můžete užívat. Laboratorní kontroly se provádí v pravidelných intervalech i v průběhu léčby. Vést celkovou léčbu je pro lékaře náročné - odborně, časově i finančně, je třeba pátrat po nežádoucích a vedlejších účincích a řešit je atp. Ve vlastní zájmu tedy musíte docházet na pravidelné kontroly a řídit se pokyny lékaře. U jiných lékařů vždy hlaste, že tyto léky užíváte.

Zcela novou skupinou léčiv u lupénky jsou tzv. biologika: adalimumab, etanercept, infliximab a ustekinumab. Jsou to léky, vyráběné biotechnologickými metodami a odvozené od tělu vlastních bílkovin. Tyto léky cíleněji zasahují do imunologických procesů u psoriázy, které se díky intenzivnímu výzkumu stále více odhalují. Jsou lépe snášeny a jsou bezpečnější než léky stávající. Nicméně patří do skupiny imunosupresiv, tedy potenciální rizika zejména infekcí či nádorů zde existují. Podávají se pouze injekčně - některé podkožně, některé nitrožilně formou infúze. Dle současných pravidel lze tyto léky předepsat u pacientů s těžkou ložiskovou psoriázou, kde minimálně dva druhy stávající celkové léčby nejsou účinné nebo nejsou snášené či kde jsou přímo kontraindikované. Předepisování a obecně léčba biologiky jsou soustředěny do tzv. center, která jsou na většině kožních klinik či oddělení fakultních či krajských nemocnic.

A co je důležité? Ať se Vám to líbí či ne, je to pravidelnost a pečlivost léčby a samozřejmě prevence, vyžadující někdy dost radikální zásahy do Vašeho životního stylu. Samozřejmě je důležitá vzájemná spolupráce a důvěra mezi pacientem a lékařem. Tak lze dosáhnout solidních léčebných výsledků.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Barbora
8x

Dobrý den,je mi 24 let a s lupénkou se přátelím už devátým rokem.Vyskytuje se mi různě po celém těle,od kolen,lýtek,stehen, přes hýždě,břicho,záda a nejvíc dekolt, až do oblasti vlasů,uší,loktů.Používám mast Beloderm,občas koupel se solí z Mrtvého moře,ale nejvíc mě v poslední době pomohlo solárium.Moje puntíky už mě ale netrápí tolik,jako to,že během posledních 4 let se mi dala lupénka i do nehtů.Většina nehtů se mi deformuje,přes léto se stav zhoršuje a s každým rokem se obávám,že o ně příjdu ůplně,o nehtech na nohou ani nemluvě.Prosím tedy o radu,třeba konkrétní název přípravku či léku,který mohu zkusit aplikovat.Flíčky zamaskuju,ale nehty už pod tričko neschovám a to mě nejvíc trápí.Děkuji,Barbora

Honza
4x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Miroslav
1x

Vaše e mailová adresa nefunguje


Celkový počet příspěvků v diskusi: 339. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

27%
73%
Zatím hlasovalo 108 lidí

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce