Inzerce

Lupénka - Psoriáza

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 507570x )

Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená, že jen v Česku jí trpí přes 200.000 lidí. Trpí je v tomto případě slovem na svém místě, protože lupénka razantně zasahuje do všech oblastí života: od prosté fyzické bolesti přes psychickou újmu až po ovlivnění pracovních i partnerských vztahů. Je to další z řady autoimunitních onemocnění, které neumíme vyléčit úplně, ale včasnou a vhodnou léčbou ho lze dostat pod kontrolu.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jaké jsou příznaky

Psoriáza má různé podoby. Jak ji poznáte? Nejčastější je forma ložisková - jsou to červená, ohraničená, šupící se ložiska ve kštici (hlavě), na loktech, kolenou, křížové krajině zad. Jsou to totiž místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické (např. po říznutí, škrábnutí, spálení, v jizvě, atp.). Protože je zprostředkována bílými krvinkami, může se objevit kdekoliv - včetně nehtů, obličeje, uší, genitálu, dlaní a chodidel.


Lupenka

Další formy jsou : kapkovitá, inverzní, pustulózní, erytrodermická a kloubní.


Kapkovitá (gutátní) lupénka vzniká hlavně u dětí a mladistvých a má malé projevy, někdy přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám. Inverznípsoriáza (tedy obrácená oproti typické formě) vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Jsou to silně červená suchá či mokvavá ložiska v kožních záhybech a místech vlhké zapářky, proto nemívají na povrchu, jinak typické, šupiny.

Pustulózní psoriáza je zcela odlišná od předchozích. Jedná se o puchýřky (=pustuly) na dlaních či ploskách. Při postižení celého těla bývá provázena horečkou a zimnicí. Jedná se o těžký stav vyžadující hospitalizaci. Generalizovaná a erytrodermická forma je rozšířená po celém těle, obvykle bolí a svědí. Současně bývají teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin, otoky. Jedná se o nejzávažnější formu vyžadující hospitalizaci.

Asi v 10-30 % se může objevit postižení kloubů, páteře či měkkých tkání, označované jako psoriatická artropatie; má podobné příznaky jako revmatoidní artritida (lidově revma). Kloubní psoriáza je zánět, postihující hlavně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé, hlavně po ránu ztuhlé. Může postihovat ale i velké klouby (rameno, koleno), páteř či měkké tkáně (šlachy, úpony svalů). Léčbu řídí revmatolog.

Dalšími chorobami, které častěji provází psoriázu, tzv. „komorbidity“ se ukazují být jiné imunologicky zprostředkované choroby, známa je Crohnova choroba čili ulcerózní kolitida postihující trávicí trakt, z nervových chorob pak i deprese a pravděpodobně i roztroušená skleróza. Díky intenzivnímu výzkum se zjistilo, že pacienti s psoriázou, zejména těžkou, mají také častější výskyt interních chorob sdružovaných pod název metabolický syndrom (vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy metabolismu tuků, jaterní steatohepatitida, dna). Mezi pacienty s psoriázou je také výrazně vyšší procento obézních a kuřáků než u ostatních lidí. To vše představuje rizikové faktory pro aterosklerózu a onemocnění srdce a cév jako jsou např. infarkt, mrtvice, bércové vředy arteriálního původu – tedy choroby zkracující dobu života! Tyto choroby mohou průběh psoriázy zhoršovat. Ale i naopak se zdá, že těžká nedostatečně zvládaná psoriáza může přes systémový zánět výše uvedené choroby zhoršovat. Čili pro zdárné zvládání psoriázy je nutná dostatečná prevence a léčba jak psoriázy, tak i přidružených chorob. Po nich je také třeba ve spolupráci s praktickým lékařem cíleně pátrat.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Barbora
7x

Dobrý den,je mi 24 let a s lupénkou se přátelím už devátým rokem.Vyskytuje se mi různě po celém těle,od kolen,lýtek,stehen, přes hýždě,břicho,záda a nejvíc dekolt, až do oblasti vlasů,uší,loktů.Používám mast Beloderm,občas koupel se solí z Mrtvého moře,ale nejvíc mě v poslední době pomohlo solárium.Moje puntíky už mě ale netrápí tolik,jako to,že během posledních 4 let se mi dala lupénka i do nehtů.Většina nehtů se mi deformuje,přes léto se stav zhoršuje a s každým rokem se obávám,že o ně příjdu ůplně,o nehtech na nohou ani nemluvě.Prosím tedy o radu,třeba konkrétní název přípravku či léku,který mohu zkusit aplikovat.Flíčky zamaskuju,ale nehty už pod tričko neschovám a to mě nejvíc trápí.Děkuji,Barbora

Honza
4x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Miroslav
1x

Vaše e mailová adresa nefunguje


Celkový počet příspěvků v diskusi: 316. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 268 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Slovníček nejrůznějších názvů pro projevy akné

Slovník projevů akné, které se na vás po ránu škodolibě smějí v zrcadle, vy jim říkáte pupínky, zatím co lékařská věda je odborně nazývá papulou a pustulou, jste si napsali sami.

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Co dělat s akné ve 40 letech?

Je mi 40 let a celý život bojuji s akné. Od svých 17 let jsem užívala hormony, nejprve ty primitivní, pak i moderní, nyní jsem však vše musela vysadit a akné je zde opět. Navíc trpím silným akné, které vytváří hnisavé vředy, které mám na obličeji i několik měsíců a během krátké doby jich mám na obličeji i několik desítek. Zůstávají mi velké jizvy. Tady v Havířově není moc možností (lasery apod.) a v mém věku mají lékaři obavy nasadit mi orální léčbu akné. Vše ztěžuje i fakt, že působím jako poradkyně v oblasti výživy a jsem majitelkou velkého centra pro ženy, kde máme kadeřnictví, kosmetiku a podobné služby, navíc saunu, solárium, bazén apod. Fakt, že jsem chodící antireklamou, působí navíc velmi nepříznivě na mou psychiku. Pokud čtu články o akné, nebo i tyto stránky, jsou zaměřeny především na mladé lidi, kteří se potýkají s akné v dospívání a jejich léčba je tedy, podle mě, laika, možná jednodušší. Co se mnou? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.