Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená, že jen v Česku jí trpí přes 200.000 lidí. Trpí je v tomto případě slovem na svém místě, protože lupénka razantně zasahuje do všech oblastí života: od prosté fyzické bolesti přes psychickou újmu až po ovlivnění pracovních i partnerských vztahů. Je to další z řady autoimunitních onemocnění, které neumíme vyléčit úplně, ale včasnou a vhodnou léčbou ho lze dostat pod kontrolu.
Jaká je příčina
Příčinu dosud jednoznačně neznáme - v současnosti se považuje za tzv. autoimunitní chorobu. O co jde - Vaše vlastní bílé krvinky, tzv. T-lymfocyty se z důvodů dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí aktivují. Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovějí. Normální kožní buňka totiž vyzraje a na povrch kůže se dostane za cca 28 dnů, zatímco u psoriázy je to již za 4 dny, tedy 7x rychleji.
Dědičnost se dá zjistit, ale jen u 30 % pacientů je psoriázou postižen někdo z příbuzných. Nedědí se totiž choroba, ale sklon k chorobě. Tudíž nemusíte mít nikoho v příbuzenstvu zjevně postiženého. K viditelnému propuknutí choroby dojde tehdy, když na Vás budou působit tzv. provokační, vyvolávající faktory.
Jsou to vlivy, které nejsou vlastní příčinou choroby. Psoriázu však vyvolávají, zhoršují či jsou důvodem, proč se Vám i při správné léčbě lupénka nehojí. Mezi nejčastější patří stres, resp. psychosociální vlivy, infekce (hlavně dýchacích cest), poranění (fyzikální a chemické vlivy) a některé léky. Dále jsou to vlivy klimatu (zhoršení v období podzim, jaro a zlepšení v létě), životospráva, vnitřní choroby, hormonální vlivy, a jiné zánětlivé kožní choroby.
komerční sdělení
Přidat nový komentář