Lze ošálit své tělo?

( | přečteno: 5189x )

Tato otázka napadá čas od času řadu těch, kteří svádí svou denní bitvu s kily navíc. Jeden příklad za všechny. Tomu, že se po cukru tloustne, a je lepší ho tedy nahradit umělým sladidlem, věří spousta lidí.

shutterstock.com

Není to však úplná pravda. Tělo se tak lehce ošidit nedá. Umělé sladidlo sice obsahuje mnohem méně energie než cukr, ale na druhou stranu povzbuzuje chuť k jídlu.

Když chuťové buňky na jazyku zaregistrují něco sladkého,obratem vyšlou tuto informaci do mozku. Spustí se kaskáda tělesných procesů a obratem se v krvi objeví inzulín. Ten pomáhá přeměně cukru v energii. Jenže zpráva byla mylná, jazyk cítil jen sladidlo, a insulin vlastně „nemá co na práci“. Zpracuje tudíž cukr, který najde v krvi z předchozích jídel, a vyšle signál zpět do mozku, že by bylo dobře doplnit zásoby – objeví se pocit hladu. Tělo nelze tak lehce obelhat, nedostatku cukru si vždy všimne a nekompromisně vyžaduje kompenzaci.

Ve snaze zhubnout nemá tedy význam vyhýbat se všemu, co obsahuje cukr a konzumovat jen umělá sladidla.  Ta jistě mají své místo, ale nic se nemá přehánět. Denně by člověk měl zkonzumovat v potravě asi 500 mg cukru. Jinak se brzy dostaví únava a mrzutost.  Navíc je na něm do značné míry závislá i "výroba" tzv. hormonu štěstí, serotoninu, který souvisí s naší dobrou náladou. Cukr tedy není absolutní tabu, ani při hubnutí. Váha se zvyšuje pouze tehdy, když ho konzumujeme příliš mnoho, nebo paradoxně naopak příliš málo. Tělo ke své správné funkci a tím k našemu dobrému pocitu potřebuje svoji dávku  „zdravého“ cukru z ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a obilovin či třeba luštěnin. Naopak vyhýbat bychom se měli tzv. prázdným kaloriím v cukru z bílého pečiva, koláčů, sladkostí, slazených limonád nebo kávy. Tato energie není-li obratem využita se většinou ukládá přímo do tukových zásob.

A i umělé sladidlo si musíme umět dobře vybrat. Je mezi nimi velký rozdíl. Některá mohou "jít" pěkně na tloušťku, a to i při nízkém příjmu. Např. sorbit, spolafam nebo vivahelp patří podle nutriční terapeutky brněnského dietologického centra Nikoly Chudobové k těm, která mají mnoho energie a člověk toužící po štíhlé postavě by na ně měl raději zapomenout. Mnohem vhodnější je např. nízkoenergetický irbis, vitar sweet či diachrom nebo zcela nekalorický sacharin, diafan, dianer, sucrazit, kandisin, sular nebo sunnet. Avšak pozor! Hodně dietních sladidel obsahuje aspartam. A právě o něm koluje řada dost nelichotivých zvěstí. Aspartam byl objeven náhodou při výrobě léku na žaludeční vředy. V přírodě se vůbec nevyskytuje, a možná právě to podstatné. Organismu není vlastní. Jeho zastánci sice tvrdí, že jde o jednu z nejpečlivěji kontrolovaných potravinářských přísad, která v doporučených dávkách nemůže škodit, ale... Aspartam bývá čím dál tím častěji spojován s rakovinou mozku. Také se ukazuje, že se na něm člověk může stát závislý. Navíc ho nesmějí lidé nemocní poměrně častou fenylketonurií. To je dědičná choroba, při níž se hromadí v organismu látka fenylalanin a způsobuje těžkou poruchu mozku. Protože je běžnou součástí bílkovin v potravinách a člověk se s ní setkává doslova na každém kroku, provedli vám lékaři hned po narození na tuto chorobu testy. Patříte-li tedy k osobám postiženým  fenylketonurií, umělým sladidlům s aspartamem se vyhýbejte.

Co z toho všeho plyne? Cukr není strašák po kterém se kazí zuby, působí tvorbu akné, vyvolává hyperaktivitu, a dokonce sám o sobě není ani zodpovědný za obezitu či cukrovku. Všechny tyto kolující mýty byly už dávno vyvráceny. Tukové polštáře se objeví i když nebudete jíst vůbec sladké, ale zato salámové chlebíčky, tučné sýry, řízky a pít čaj a limonády slazené umělým sladidlem.

Co znamená označení "bez cukru"?

Znamená to, že výrobek neobsahuje sacharózu, tj. řepný cukr, ale fruktózu, složené "zdravé" cukry nebo náhradní sladidla. Skrývají se většinou pod písmenem E s číslem. Tady jsou ta nejčastější.

  • E 950 * acesulfam: syntetické sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je dvěstěkrát sladší než cukr, ale nemá žádnou kalorickou hodnotu. Za den byste na kilogram hmotnosti neměla sníst více než 15 mg.
  • E 951 * aspartam: syntetické sladidlo, zvýrazňovač chuti a důležitá součást bílkovin. Je dvěstěkrát sladší než cukr, avšak nízkoenergetický. Nemocní fenylketonurií ho mohou jen ve velmi omezeném množství. Zdravým je doporučováno maximálně 40 mg na kilogram váhy.
  • E 952 * cyklamáty: syntetická sladidla, která jsou třicet-až padesátkrát účinnější než cukr. Povolená dávka je jen 7 mg na kilogram tělesné hmotnosti. V USA jsou tato sladidla například úplně zakázána. Výzkumy na zvířatech, kterým byla podávána, totiž poukázaly na zvýšené riziko rakoviny močového měchýře, sníženou plodnost a buněčné změny. Pozdější evropské studie však tyto výsledky nepotvrdily.
  • E 954 * sacharin: nejstarší a nejvíce používané náhradní syntetické sladidlo tři- až pětsetkrát sladší než cukr. Má hořce kovovou pachuť, proto se většinou používá ve směsích s jinými sladidly. Denní povolená dávka je 5 mg na kilogram váhy. Některé starší pokusy prokázaly vliv na vznik rakoviny, novější studie to ale zpochybňují. Přesto se časté používání sacharinu raději nedoporučuje.
  • E 420 * sorbitol: alkoholické sladidlo, zvlhčující látka a zahušťovalo získané z řepného cukru nebo škrobu. Energetickou hodnotu má sice stejnou jako cukr, ale sladí mnohem méně. Více než 20 g denně může ovšem mít u citlivých jedinců projímavé účinky.

S použitím informací z Dietologického centra Brno

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 439 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jakým způsobem se dají vyjmout kořeny z dásně?

Dobrý den, na pravé straně mám ulomené tři zuby, jeden dole a dva nahoře. Mám je ulomeny celé, pouze v dásni zůstaly "zbytky" zubů a kořeny. Jakým způsobem se kořeny z dásně dají vyjmout? Klasickou extrakcí to není možné, zbytky zubů jsou tak malé, že je kleštěmi nelze chytit a vytáhnout. Jaké je prosím možné řešení a je to hrazeno pojišťovnou? Děkuji

Chemoterapie již nemusí být utrpením: nevolnosti a zvracení se dá předejít moderní léčbou

Chemoterapie je základem léčby mnoha druhů zhoubných nádorů. Její účinek však bývá vykoupen nežádoucími účinky, především nevolností a úporným zvracením, které působí pacientům utrpení a děsí je často ještě před zahájením léčby. Lékaři však mají k dispozici moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale umějí jim i předejít.

Ošetření rány po vytažení stehů

Dobrý den, při úrazu jsem utrpěla otevřenou ránu očního víčka, jsem týden po vytažení stehů. Byl mne doporučen klasický Heparoid, ten je příjemný, ale nevím, zda to má účinek a nebo gel Contractubex, po tom mě to velmi nepříjemně stahuje . Můžete mi doporučit ještě nějaký přípravek, vhodný na obličej? Děkuji za odpověď.

Silvestrovské pohromy pro naše oči

Každý rok se v Česku během silvestrovské noci zraní několik set lidí při odpalování ohňostroje a petard. Nejčastěji dochází ke zraněním rukou a prstů, ve statistikách se ale hned na další příčce pravidelně umisťují hlava a oči.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.