Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Má vaše dítě zdravé nohy? Případné odchylky odhalí podoskop

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 437x )

Většina dětí se narodí se zdravýma nožičkama, přesto často může dojít k jejich postupnému poškození a deformitám. Podoskop je přístroj, který dokáže celou řadu potíží s chodidly u dětí odhalit. Včasná diagnostika a léčba pomůže tyto obtíže napravit a předejít tak případným problémům s pohybovým aparátem v dospělosti.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Většina dětí se narodí se zdravýma nožičkama, přesto často může dojít k jejich postupnému poškození a deformitám. Dětským nožkám je potřeba věnovat péči již  od chvíle, kdy se batole začíná více pohybovat, lézt, stoupat si a chodit. Aby se jeho nohy a nožní klenba vyvíjely správně, měly by mít především dostatek stimulů a podnětů ke správné aktivaci svalů, včetně všestranného pohybového vývoje. Mezi 3. až 6. rokem věku, kdy ještě není vývoj chodidel zcela ukončen, se pak doporučuje nechat je dítěti odborně zkontrolovat. V této fázi je totiž ještě možné případné deformity či odchylky od správného vývoje napravit.

Zdravá noha je důležitá pro správnou funkci celého pohybového aparátu

Vady nohou mají vliv na naše celkové držení těla, stoj či chůzi, neboť při chybné opoře není možné zajistit napřímení páteře. Mohou být dokonce příčinou zranění a souviset s nejrůznějšími bolestmi. Klíčové je proto podporovat správný vývoj chodidel už od mala.
„U malých dětí je velmi důležitá chůze naboso pro aktivní vytvoření klenby. Jde především o vhodné typy povrchů jako je písek, tráva, kamínky, nebo třeba uměle vytvořený senzorický koberec,“ radí fyzioterapeutka Bc. Alžběta Soldátová, DiS. z EUC Kliniky Praha – Šustova a dodává: 
„Na chodidlech se nachází velké množství nervových zakončení, a právě co nejpestřejší stimuly z nich aktivují plosku, a tím formují pohybový stereotyp i držení těla. Důležitá je samozřejmě i volba kvalitní obuvi, a to již od prvních bot, které je nutné vybírat opravdu pečlivě.“

Kdy je vhodné vyšetření absolvovat?

Za správný vývoj nohy dítěte tedy nesou hlavní odpovědnost rodiče. Ti by při podezření, že je s chůzí či nožkami jejich potomka něco v nepořádku, neměli váhat a zajít za odborníkem. Právě u dětí je totiž včasné odhalení odchylek od správného vývoje klíčové.
 „Klenba nohy se vytváří kolem třetího roku života a pokračuje zhruba do 8 až 10 let. Proto je ideální nechat dětem mezi 3. až 6. rokem života chodidla zkontrolovat a případně začít s terapií v době, kdy ještě není na nápravu pozdě,“ upozorňuje Alžběta Soldátová.

Jak podoskop funguje a co všechno dokáže zjistit?

Prvním krokem by měla být kontrola chodidel na speciálním přístroji, tzv. podoskopu. Ten dokáže odhalit ortopedické vady, deformity a posoudit celkový funkční stav nožiček. Jde o velmi rychlé a bezpečné vyšetření, které bez problémů zvládnou i malé děti. Jak funguje? Pacient se postaví na průhlednou desku, kterou prochází vysoce polarizované světlo, pod deskou je zrcadlo. Na základě zobrazení kontaktu chodidel s podložkou se pak posoudí rovnoměrnost zatížení chodidel a jejich postavení. Vznikne tak jakýsi snímek, s jehož pomocí můžeme ohodnotit funkční stav chodidel, kvalitu klenby, vady nohou a následně držení těla, postavení pánve a zakřivení páteře.

Díky podoskopu lze odhalit původ nejrůznějších potíží, které mohou mít na první pohled zcela jinou příčinu. 
„Často k nám přichází rodiče s tím, že jejich dítě má ploché nohy. My však z našeho vyšetření na podoskopu zjistíme, že o plochonoží nejde, ale problémem je například nedostatečná aktivace svalů nebo nerovnoměrné zatížení plosky a oslabení svalového aparátu. To se poté může projevovat vadným držením těla, šmajdáním, vbočenými kotníky, nohama do X nebo skoliózou,“ uvádí příklady z praxe Alžběta Soldátová.

Co se děje pak?


Pokud se ukáže nějaká deformita či nesrovnalost ohledně správného vývoje, následují další funkční vyšetření a zjišťování rodinné anamnézy včetně otázek o motorickém vývoji dítěte během prvního roku života. Je třeba detekovat, zda se jedná o ortopedický problém, který řeší lékař nebo je problém funkčního charakteru, a pak jej lze zvládnout v rámci aktivní fyzioterapie. Postavení nohy je možné ovlivnit pomocí stimulace plosky, naučením správných pohybových stereotypů při každodenních činnostech nebo třeba cvičením s aktivní klenbou  v optimálním nastavení segmentů, které může být pro děti zároveň zábavnou hrou,“ doplňuje Alžběta Soldátová.

Vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou

Pokud dítě na podoskop odešle pediatr se žádankou, je vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou. Není ale problém se na něj objednat přímo, což mnozí rodiče dělají. V tom případě si vyšetření zaplatí.

Zdroj: euc.cz

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chiropraxe II.

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce