Máte hubnout právě vy?

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 7432x )

Česká republika patří ve výskytu obezity na přední místo v Evropě. Lidé se snaží hubnout především pod dojmem zdravotních rizik s obezitou spojených. Nezanedbatelný je však i nadměrný psychický tlak společnosti, která povýšila štíhlost na ideál. Právě tento tlak nutí k hubnutí i ty, kteří to nepotřebují, a tím jim škodí jak na zdraví tak i na duši.

Česká republika patří ve výskytu obezity na přední místo v Evropě. Lidé se snaží hubnout především pod dojmem zdravotních rizik s obezitou spojených. Nezanedbatelný je však i nadměrný psychický tlak společnosti, která povýšila štíhlost na ideál. Právě tento tlak nutí k hubnutí i ty, kteří to nepotřebují, a tím jim škodí jak na zdraví tak i na duši.

Kdo by měl tedy vlastně hubnout?

Obezita je nadměrné ukládání tuků, obvykle spojené s vzestupem váhy nad tzv. váhu normální, která je podle lékařských, statisticky ověřených zkušeností vzhledem ke stavbě kostry a svaloviny a k charakteru práce nejvhodnější pro jedince určitého věku a pohlaví. Průměrný obsah tukové tkáně v těle představuje u mužů 10 až 25 % a u žen 18 až 30 %. U obézních mužů přesahuje tuk 25 % a u žen 30 % tělesné váhy. Množství tuku se měří obtížně.

Nejčastěji se určuje množství podkožního tuku měřením kožních řas kaliperem na více místech těla a ze zjištěných hodnot pak lze spočítat podíl tukové tkáně na celkové tělesné váze. Existuje i řada modernějších metod, např. měření tuku pomocí přístroje Bodystat, který na základě různé elektrické vodivosti jednotlivých složek těla určí procento tuku v těle, a na základě zjištěných údajů počítačový program doporučí vhodnou úpravu stravovacích a pohybových návyků.

Vzhledem k tomu, že tuk si nemůžete většinou změřit sami, používají se k posouzení stupně obezity různé indexy vycházející pouze z tělesné váhy a výšky. V poslední době se hodnotí stupeň obezity pomocí indexu tělesné váhy BMI (body mass index), který si můžete vypočítat ze vzorce: BMI = tělesná váha (kg) / výška (m)2. Vážíte-li tedy 62 kg a měříte 165 cm, je váš BMI = 62 / (1,65) 2 = 62 / 2,7 = 23.

Je-li váš BMI v rozmezí 20 až 25 (norma), určitě nehubněte. O hubnutí byste však měli určitě uvažovat, pokud se vaše BMI pohybuje v pásmu střední (BMI 30 až 40) či těžké obezity (BMI více než 40), která je spojena s vysokými zdravotními riziky. Vytyčte si splnitelný cíl, třeba abyste se cítili lépe, zhubli v pase o pár centimetrů, snížili hladinu cholesterolu, nebo krevní tlak.

Na hubnutí nespěchejte, za optimální se považuje, když shodíte půl kilogramu do týdne, při těžším stupni obezity maximálně 1 kg za týden. Pracujte metodou postupných cílů. Těšte se z každého dne, kdy jste udělali něco pro své zdraví. Pokuste se přetvořit negativní postoj, který většinou doprovází rozhodnut hubnout, v pozitivní. Smiřte se s tím, že je zcela normální porušit občas svá předsevzetí. Nejdůležitější je, aby vám po porušení nenaskočila myšlenka, "začnu zase od pondělí, od prvního", ale pokuste se co nejdříve vrátit k tréninku správných návyků.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
53%
Zatím hlasovalo 343 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Pozor na diety

Tak jako auto potřebuje k jízdě palivo, potřebuje i tělo ke svému fungování energii. Pro naše tělo jsou palivem potraviny, které mu umožňují, aby správně fungovalo - srdci, aby rozvádělo krev do celého těla, plicím k dýchání, svalům k pohybu a mozku k myšlení, zkrátka umožňují nám žít.

Jídlo v restauraci nemusí zničit plány na dietu

I když držíte dietu, můžete občas zajít do restaurace na jídlo. Pak je dobré vědět, že porce grilovaného kuřete má polovinu kilojaulů ve srovnání s kuřetem pečeným a čtyřikrát menší energetickou hodnotu, než třeba slepice na smetaně.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.