aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Máte hubnout právě vy?

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 8124x )

Česká republika patří ve výskytu obezity na přední místo v Evropě. Lidé se snaží hubnout především pod dojmem zdravotních rizik s obezitou spojených. Nezanedbatelný je však i nadměrný psychický tlak společnosti, která povýšila štíhlost na ideál. Právě tento tlak nutí k hubnutí i ty, kteří to nepotřebují, a tím jim škodí jak na zdraví tak i na duši.

Česká republika patří ve výskytu obezity na přední místo v Evropě. Lidé se snaží hubnout především pod dojmem zdravotních rizik s obezitou spojených. Nezanedbatelný je však i nadměrný psychický tlak společnosti, která povýšila štíhlost na ideál. Právě tento tlak nutí k hubnutí i ty, kteří to nepotřebují, a tím jim škodí jak na zdraví tak i na duši.

Kdo by měl tedy vlastně hubnout?

Obezita je nadměrné ukládání tuků, obvykle spojené s vzestupem váhy nad tzv. váhu normální, která je podle lékařských, statisticky ověřených zkušeností vzhledem ke stavbě kostry a svaloviny a k charakteru práce nejvhodnější pro jedince určitého věku a pohlaví. Průměrný obsah tukové tkáně v těle představuje u mužů 10 až 25 % a u žen 18 až 30 %. U obézních mužů přesahuje tuk 25 % a u žen 30 % tělesné váhy. Množství tuku se měří obtížně.

Nejčastěji se určuje množství podkožního tuku měřením kožních řas kaliperem na více místech těla a ze zjištěných hodnot pak lze spočítat podíl tukové tkáně na celkové tělesné váze. Existuje i řada modernějších metod, např. měření tuku pomocí přístroje Bodystat, který na základě různé elektrické vodivosti jednotlivých složek těla určí procento tuku v těle, a na základě zjištěných údajů počítačový program doporučí vhodnou úpravu stravovacích a pohybových návyků.

Vzhledem k tomu, že tuk si nemůžete většinou změřit sami, používají se k posouzení stupně obezity různé indexy vycházející pouze z tělesné váhy a výšky. V poslední době se hodnotí stupeň obezity pomocí indexu tělesné váhy BMI (body mass index), který si můžete vypočítat ze vzorce: BMI = tělesná váha (kg) / výška (m)2. Vážíte-li tedy 62 kg a měříte 165 cm, je váš BMI = 62 / (1,65) 2 = 62 / 2,7 = 23.

Je-li váš BMI v rozmezí 20 až 25 (norma), určitě nehubněte. O hubnutí byste však měli určitě uvažovat, pokud se vaše BMI pohybuje v pásmu střední (BMI 30 až 40) či těžké obezity (BMI více než 40), která je spojena s vysokými zdravotními riziky. Vytyčte si splnitelný cíl, třeba abyste se cítili lépe, zhubli v pase o pár centimetrů, snížili hladinu cholesterolu, nebo krevní tlak.

Na hubnutí nespěchejte, za optimální se považuje, když shodíte půl kilogramu do týdne, při těžším stupni obezity maximálně 1 kg za týden. Pracujte metodou postupných cílů. Těšte se z každého dne, kdy jste udělali něco pro své zdraví. Pokuste se přetvořit negativní postoj, který většinou doprovází rozhodnut hubnout, v pozitivní. Smiřte se s tím, že je zcela normální porušit občas svá předsevzetí. Nejdůležitější je, aby vám po porušení nenaskočila myšlenka, "začnu zase od pondělí, od prvního", ale pokuste se co nejdříve vrátit k tréninku správných návyků.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 76 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Zdravou výživou ke zdravé hmotnosti

V našem dnešním článku začneme hovořit o základních zásadách zdravé výživy a o tom, jakým způsobem si může každý vytvořit zdravý jídelniček podle svých jídelních zvyků. K lepšímu porozumění tohoto tématu se však musíme nejprve seznámit s důležitou pomůckou - potravinovou pyramidou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce