Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Máte problémy se spánkem, veďte si deník.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8600x )

Spánek je jednou ze základních biologických potřeb a předpokladem zdravého a spokojeného života. Moderní životní styl, doprovázený často stresem a dlouhou či nepravidelnou pracovní dobou, přispívá k rozvoji spánkových potíží. Pokud nějaké problémy se spánkem máte, je vhodné tyto údaje zapisovat do spánkového deníku, který slouží k tomu, aby lékař i pacient věděl, jak to se spánkem opravdu vypadá.

Dobrá rada
shutterstock.com

Spánkový kalendář (spánkový deník) je obdobou kalendáře epileptika. Pacient zaznamenává tabulkovou formou 24 hodinový průběh spánku a bdění a všechny aktivity, které mohou mít vliv na kvalitu spánku a to po dobu 1–4 týdnů. Může upozornit na eventuální vztahy poruch spánku a bdění s 24 hodinovým rytmem nebo s některými životosprávnými návyky. Pro objektivizaci poruch spánku je vhodné, pokud spánkový deník vyplňuje společně s pacientem i jeho partner, který je schopen objektivně posoudit partnerovy návyky a problémy.

Spánkový deník je nejjednodušší pomůckou do které pacient zaznamenává, zda spal, či nikoli, a během dne zapisuje svoje aktivity, náladu a stupeň ospalosti. Při zapisování těchto údajů se však nemusíte stresovat, že jste nějaký údaj vynechali, toto rozrušení by mohlo být příčinou horšího usínání.

Co by měl obsahovat spánkový deník?

  • Datum a určení dne v týdnu.
  • Záznam dění v průběhu dne. Co nejvíce informací s upozorněním na události, které mohly ovlivnit spánek.
  • Zvyky před spaním. Doba ulehnutí, za jak dlouho jste usnuli, kvalita spánku - počet probuzení a doba do opětovného usnutí, sny, podivnosti v chování (jezení, chození po místnosti, křik, pláč, chrápání). S některými informacemi vám mohou pomoci vaši nejbližší.
  • Co jste dělali, když jste nemohli spát a jak vám uvedené aktivity pomohly.
  • V kolik hodin jste se ráno probudili a za jak dlouho po probuzení jste vstali z postele.
  • Jak hodnotíte bdělost po probuzení, zaznamenejte případné zakolísání bdělosti během dne spolu s okolnostmi, které k němu mohly přispět. Poznačte i zdřímnutí nebo spánek.
  • Zapište užívání psychoaktivních látek včetně údajů o množství kofeinu a alkoholu, stresující události, cvičení či jinou pohybovou aktivitu.
  • Na závěr zkuste naplánovat další den a odhadněte, jak ho zvládnete.

spánkový deník

Tento deník pak předložte svému ošetřujícímu lékaři. Bude jistě skvělou pomůckou nejen v diagnostice vašich problémů, ale i pro zvolení odpovídající léčby.

Zdroj: Medicína po promoci

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Spanek-poruchy.jpg
Od založení společnosti Magniflex v roce 1962 právě uplynulo 60 let. Toto významné výročí oslavuje nejen vznik společnosti, ale také výjimečnou značku, jejímiž silnými stránkami jsou poctivé řemeslo a neustálá inovace.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Prosté chrápání neboli ronchopatie

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce