Inzerce

Máte problémy se spánkem, veďte si deník.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7139x )

Spánek je jednou ze základních biologických potřeb a předpokladem zdravého a spokojeného života. Moderní životní styl, doprovázený často stresem a dlouhou či nepravidelnou pracovní dobou, přispívá k rozvoji spánkových potíží. Pokud nějaké problémy se spánkem máte, je vhodné tyto údaje zapisovat do spánkového deníku, který slouží k tomu, aby lékař i pacient věděl, jak to se spánkem opravdu vypadá.

Dobrá rada
shutterstock.com

Spánkový kalendář (spánkový deník) je obdobou kalendáře epileptika. Pacient zaznamenává tabulkovou formou 24 hodinový průběh spánku a bdění a všechny aktivity, které mohou mít vliv na kvalitu spánku a to po dobu 1–4 týdnů. Může upozornit na eventuální vztahy poruch spánku a bdění s 24 hodinovým rytmem nebo s některými životosprávnými návyky. Pro objektivizaci poruch spánku je vhodné, pokud spánkový deník vyplňuje společně s pacientem i jeho partner, který je schopen objektivně posoudit partnerovy návyky a problémy.

Spánkový deník je nejjednodušší pomůckou do které pacient zaznamenává, zda spal, či nikoli, a během dne zapisuje svoje aktivity, náladu a stupeň ospalosti. Při zapisování těchto údajů se však nemusíte stresovat, že jste nějaký údaj vynechali, toto rozrušení by mohlo být příčinou horšího usínání.

Co by měl obsahovat spánkový deník?

  • Datum a určení dne v týdnu.
  • Záznam dění v průběhu dne. Co nejvíce informací s upozorněním na události, které mohly ovlivnit spánek.
  • Zvyky před spaním. Doba ulehnutí, za jak dlouho jste usnuli, kvalita spánku - počet probuzení a doba do opětovného usnutí, sny, podivnosti v chování (jezení, chození po místnosti, křik, pláč, chrápání). S některými informacemi vám mohou pomoci vaši nejbližší.
  • Co jste dělali, když jste nemohli spát a jak vám uvedené aktivity pomohly.
  • V kolik hodin jste se ráno probudili a za jak dlouho po probuzení jste vstali z postele.
  • Jak hodnotíte bdělost po probuzení, zaznamenejte případné zakolísání bdělosti během dne spolu s okolnostmi, které k němu mohly přispět. Poznačte i zdřímnutí nebo spánek.
  • Zapište užívání psychoaktivních látek včetně údajů o množství kofeinu a alkoholu, stresující události, cvičení či jinou pohybovou aktivitu.
  • Na závěr zkuste naplánovat další den a odhadněte, jak ho zvládnete.

spánkový deník

Tento deník pak předložte svému ošetřujícímu lékaři. Bude jistě skvělou pomůckou nejen v diagnostice vašich problémů, ale i pro zvolení odpovídající léčby.

Zdroj: Medicína po promoci

Komerční sdělení
magniflex_KS.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 20 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chrápání u dětí

Chrápání je snížená průchodnost dýchacích cest, která vyvolává chvění měkkého patra. Trápí muže, ženy, ale nevyhýbá se ani dětem. Ve většině případů nejde o nikterak závažný zdravotní problém, jsou však případy, kdy je namístě konzultace s lékařem.

Kvalitní spánek ovlivňuje naše zdraví i délku života

Spánek a sny byly vždy předmětem mytologie a přisuzovala se jim mytická moc. Jeho kvalita a množství má vliv na naše zdraví i délku života. Nedopřejeme-li dlouhodobě našemu tělu dostatek odpočinku nebo je náš spánek nekvalitní, může to mít vliv na vznik kardiovaskulárních chorob a dalších nemocí. Jak dlouho bychom měli spát? Jaký vliv mají na klidný spánek elektronická média? A jak je to se spánkem na dovolené a při cestování?

Do nového roku zdravě? Na pomoc si vezměte i bylinky

Pravidelně cvičit, zdravě jíst, zhubnout, přestat kouřit, dlouho spát a méně se stresovat. Zdravý životní styl už řadu let patří mezi nejpopulárnější předsevzetí, která si Češi dávají v novém roce. I v tom letošním se řadí mezi favority, které si plánuje dát přibližně třetina lidí. Ve zdravém stylu života mohou být pomocníkem nejen vlastní motivace, ale i bylinky, které k němu neodmyslitelně patří.

FYZIOporadna: ideální polohy pro zdravý spánek

V posteli člověk tráví dvě pětiny svého života. Vstává-li unavený a rozlámaný den co den, je to nejen nepříjemné, ale i zdraví škodlivé. Jaká poloha je pro spánek ideální, aby si páteř, svaly a klouby maximálně odpočinuly?

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.