Máte problémy se spánkem, veďte si deník.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6631x )

Spánek je jednou ze základních biologických potřeb a předpokladem zdravého a spokojeného života. Moderní životní styl, doprovázený často stresem a dlouhou či nepravidelnou pracovní dobou, přispívá k rozvoji spánkových potíží. Pokud nějaké problémy se spánkem máte, je vhodné tyto údaje zapisovat do spánkového deníku, který slouží k tomu, aby lékař i pacient věděl, jak to se spánkem opravdu vypadá.

Dobrá rada
shutterstock.com

Spánkový kalendář (spánkový deník) je obdobou kalendáře epileptika. Pacient zaznamenává tabulkovou formou 24 hodinový průběh spánku a bdění a všechny aktivity, které mohou mít vliv na kvalitu spánku a to po dobu 1–4 týdnů. Může upozornit na eventuální vztahy poruch spánku a bdění s 24 hodinovým rytmem nebo s některými životosprávnými návyky. Pro objektivizaci poruch spánku je vhodné, pokud spánkový deník vyplňuje společně s pacientem i jeho partner, který je schopen objektivně posoudit partnerovy návyky a problémy.

Spánkový deník je nejjednodušší pomůckou do které pacient zaznamenává, zda spal, či nikoli, a během dne zapisuje svoje aktivity, náladu a stupeň ospalosti. Při zapisování těchto údajů se však nemusíte stresovat, že jste nějaký údaj vynechali, toto rozrušení by mohlo být příčinou horšího usínání.

Co by měl obsahovat spánkový deník?

  • Datum a určení dne v týdnu.
  • Záznam dění v průběhu dne. Co nejvíce informací s upozorněním na události, které mohly ovlivnit spánek.
  • Zvyky před spaním. Doba ulehnutí, za jak dlouho jste usnuli, kvalita spánku - počet probuzení a doba do opětovného usnutí, sny, podivnosti v chování (jezení, chození po místnosti, křik, pláč, chrápání). S některými informacemi vám mohou pomoci vaši nejbližší.
  • Co jste dělali, když jste nemohli spát a jak vám uvedené aktivity pomohly.
  • V kolik hodin jste se ráno probudili a za jak dlouho po probuzení jste vstali z postele.
  • Jak hodnotíte bdělost po probuzení, zaznamenejte případné zakolísání bdělosti během dne spolu s okolnostmi, které k němu mohly přispět. Poznačte i zdřímnutí nebo spánek.
  • Zapište užívání psychoaktivních látek včetně údajů o množství kofeinu a alkoholu, stresující události, cvičení či jinou pohybovou aktivitu.
  • Na závěr zkuste naplánovat další den a odhadněte, jak ho zvládnete.

spánkový deník

Tento deník pak předložte svému ošetřujícímu lékaři. Bude jistě skvělou pomůckou nejen v diagnostice vašich problémů, ale i pro zvolení odpovídající léčby.

Zdroj: Medicína po promoci

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 327 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Melatonin

Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku...

Nadměrná denní spavost je často opomíjený problém

Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se vyznačuje chorobným sklonem k usínání během dne. Může se vyskytovat jako důsledek nedostatečného nočního spánku, nebo jako neurologická porucha.

Psychosomatická onemocnění - tělo a duše volají o pomoc

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Psychosomatická medicína chápe člověka jako komplexní celek a neodděluje tělo (sóma) a duši (psyché). Tento přístup k medicíně vám může být užitečný, když zdravotní problémy i přes intenzivní léčbu přetrvávají nebo se příznaky nemoci stále vrací. Je možné, že je za tím právě psychosomatické onemocnění.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.