Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ



(Thymus serpyllum L.)
Příprava čaje
Jednu čajovou lžičku sušené natě přelijeme šálkem vařící vody. Doporučujeme sladit medem. Takto připravený čaj pijeme několikrát denně.
Užívaná část
![]() |
Nedřevnatá kvetoucí nať (Herba serpylli) |
Sběr a sušení
Sbírá se od května do srpna, ale ideální doba sběru je v červnu, mezi polednem a čtrnáctou hodinou. Suší se rychle ve stínu ve slabých vrstvách.

Jak vypadá
Mateřídouška úzkolistá je jednou z mnoha druhů mateřídoušek, které se u nás vyskytují. Všechny domácí druhy této značně proměnlivé rostliny nesou souborný název mateřídouška obecná. Jsou to drobné, příjemně voňavé byliny až polokeříky rostoucí v trsech. Plazivá lodyha bývá až třicet centimetrů vysoká a většinou u země dřevnatí. Kvete od května do září, květy jsou na konci lodyhy uspořádány do květenství červenofialové barvy.
Kde se rostlina vyskytuje
Mateřídoušku najdeme na suchých a slunných místech - pasekách, stráních, lesních mýtinách.
Co nať mateřídoušky obsahuje
Hlavní obsahovou látkou jsou silice a třísloviny.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Látky obsažené v mateřídoušce mají silný antiseptický (bránící množení a vývoji mikroorganismů) účinek.
Dříve: Tradičně se mateřídouška používala při onemocněních dýchacích cest a špatném trávení. Nezanedbatelné místo měla v použití při opilosti, ale také při bolesti hlavy a nočních můrách.
Dnes: Používá se jak vnitřně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu), tak zevně.
Vnitřně: Nejznámější je užívání mateřídoušky, jestliže potřebujeme napomoci v odstranění hlenů a proti kašli. Hlavně v době nachlazení, protože má schopnost dezinfikovat dýchací cesty. Můžeme ji však také užívat jako prostředek harmonizující trávení. Zabraňuje tvorbě plynů a účinkuje proti průjmu.
Zevně: Mateřídouška je vhodná k omývání ran a to i hnisajících. Koupel, do které přidáme odvar z mateřídoušky působí celkově povzbudivě. Její dezinfekční účinek můžeme využít při zánětech v ústní dutině.
Na co si dát pozor
Izolovaná silice je ve vyšších dávkách toxická, při vnitřním užívání hrozí nebezpečí dráždění ledvin.
Přidat nový komentář