Inzerce

Na co máte jako rodiče v nemocnici nárok?

20. února 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4312x

Čeká vaše dítě pobyt v nemocnici? Na co všechno jako zákonní zástupci našich dětí máme právo.

Dobrá rada
foto: shutterstock.com

Rodiče jsou nositelé práv a povinností ve vztahu k dítěti. V prvé řadě jsou zákonnými zástupci dítěte a mají tak právo činit za dítě právní úkony, ke kterým není samo způsobilé. To se týká i rozhodování o zdravotní péči.

Na co všechno jako rodiče máme právo

Být se svým dítětem celý den

Dítě má právo být hospitalizováno spolu s doprovodem. Rodič dítěte nebo jiná blízká osoba mají u dítěte do šesti let věku právo na potvrzení o pracovní neschopnosti a pobyt za ně hradí zdravotní pojišťovna u které je pojištěno doprovázené dítě. Pobyt doprovodu dítěte staršího šesti let je hrazen ze zdravotního pojištění jen se souhlasem revizního lékaře, jinak si hradí hospitalizaci sám. O přijetí rodiče by měl rozhodovat lékař v závislosti na aktuálním zdravotním stavu dítěte. Většinou však rozhoduje na základě volné kapacity a provozních podmínek nemocnice. Zákon však bere v úvahu pouze zdravotní stav dítěte. Pokud vám tedy lékařem není pobyt indikován, pak vám nevzniká ani nárok na lůžko, ani na potvrzení o pracovní neschopnosti. Ani při přijetí doprovodu však není zaručeno, že mu bude přiděleno lůžko na stejném oddělení, na němž bude dítě hospitalizováno. Je možné, že bude rodič umístěn do ubytovacích prostor, které jsou součástí tohoto zařízení a následně může za dítětem docházet. Rozhodnutí lékaře o tom, zda doprovod bude nebo nebude přijat na lůžko, nijak neomezuje právo dítěte na nepřetržitou přítomnost doprovodu a právo doprovodu na přítomnost u dítěte. I doprovod, který k hospitalizaci přijat nebyl, má právo s dítětem mladším osmnácti let v nemocnici zůstat, a to v souladu s provozním řádem nemocnice.

Právo dítěte a rodičů na bezprostřední nepřetržitý kontakt je zakotveno v Listině základních práv a svobod a rodiče je možné oddělit od dítěte jen na základě rozhodnutí soudu.

Zájem dítěte musí být vždy na prvním místě! Mezi tyto zájmy lze zařadit například urychlení a zlepšení zdravotního stavu, psychická podpora, posílení důvěry mezi rodiči a zdravotnickým personálem a lepší zvládnutí následné péče o dítě doma. Proto by se mělo rodičům dostat povzbuzení, aby s dítětem v nemocnici zůstali.

Dítě do 15 let má právo být hospitalizováno spolu s dětmi, odděleně od dospělých, alespoň v samostatných pokojích.

Čtěte také: Změny v očkování malých dětí od ledna 2018

Výběr zdravotnického zařízení

Jako rodiče máte právo zvolit si, v jakém zdravotnickém zařízení dojde k zákroku. Samozřejmě toto nejde u akutních zákroků, ale u plánovaných operací si můžete zvolit jakoukoliv nemocnici v České republice. Můžete si tedy dopředu zjistit, kde vyjdou vašim požadavkům vstříc. Nemáte však nárok si zvolit, do které nemocnice vás zdravotnická služba zdarma dopraví. Automaticky budete odvezeni do nemocnice, která je neblíže nebo kterou určil váš lékař. Pokud budete trvat na převozu do vzdálenější nemocnice, musíte uhradit rozdíl mezi původním a vámi vybraným zařízením, včetně cesty zpět.

Nahlížet do zdravotnické dokumentace


Zákonní zástupci mají právo být plně informováni o tom, co se s jejich dítětem děje, včetně úplného poučení o nahlížení do zdravotnické dokumentace, pořízení výpisů či kopií této dokumentace apod. Toto právo může být omezeno jen v případech vymezených zákonem – například lze-li předpokládat, že poskytnutí této informace by ohrozilo zdraví či život dítěte, nebo v případě důvodného podezření na týrání či zneužívání dítěte.

Čtěte také: Když bolí ouško

Informovat se o stavu pacienta

Lékař je povinen vám srozumitelně vysvětlit zdravotní stav dítěte. To platí i pro výsledky z vyšetření. Měl by s vámi podrobně probrat léčbu i její možná rizika a nevýhody. Také si můžete zvolit osoby, které budou informovány během pobytu v nemocnici o zdravotním stavu. Tyto osoby můžete kdykoliv změnit. I dítě má právo být informováno, jaký je jeho zdravotní stav a o poskytované zdravotní péči a to přiměřeným způsobem s ohledem na věk a úroveň jeho rozumového chápání.

Odmítnout léčbu

Pokud máte s jakýmkoliv zdravotnickým úkonem nebo léčbou vašich dětí „problém“, můžete je odmítnout.

Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)

Co si vzít s sebou a na co nezapomenout při odchodu z nemocnice

Před plánovanou hospitalizací se informujte u registrujícího praktického lékaře pro děti a dorost nebo na webových stránkách příslušné nemocnice na požadované dokumenty a nezbytné osobní věci, které je třeba vzít s sebou pro dětského pacienta do nemocnice. Při příjmu dítěte se požaduje předložení průkazu totožnosti zákonného zástupce a průkazu pojištěnce – dítěte.

V případě hospitalizace doprovodu dítěte též průkaz pojištěnce doprovodu.

Pamatujte, že zdravotní a očkovací průkaz dítěte a mladistvého je nutné brát s sebou ke každému lékaři.

Při propuštění požadujte propouštěcí zprávu, včetně dalšího léčebného postupu pro registrujícího lékaře. Informujte se o potřebě kontrol v případě dobrého zdravotního stavu, ale i v případě zhoršení. Dítě má nárok na vybavení léky na tři dny, stejně jako dospělá osoba.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Dětské nemoci
Partner rubriky Dětské nemoci
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

    Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

  • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

    Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

  • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

    Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.