Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Na očkování proti HPV by měli chodit také chlapci

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9293x )

Nechat očkovat proti lidským papilomavirům nejen děvčata, ale i chlapce – to je doporučení odborníků z HPV College, jak zlepšit prevenci. Vakcína totiž nejenže zabrání muži, aby se stal přenašečem, ale hlavně ho ochrání před dalšími druhy rakoviny, které papilomaviry působí.

shutterstock.com

„Celkový počet úmrtí na rakovinu děložního čípku za rok se pohybuje kolem čtyř stovek – to je jedna žena každých 20 hodin. V zemích západní Evropy mají výskyt této nemoci výrazně nižší. Ne proto, že by tamní obyvatelé měli jiné sexuální chování. Důvod je ten, že tam stát ani obyvatelé samotní nepodceňují prevenci. Máme ještě co dohánět,“ podotýká profesor Blahoš.

Povědomí o lidských papilomavirech (HPV – human papilomavirus) se začalo zvyšovat poté, co se objevila vakcína. V ČR je hrazena z veřejného zdravotního pojištění třináctiletým dívkám od roku 2012. Přesto je jich však v cílové skupině proočkována jen zhruba polovina.

„Naše veřejnost je indoktrinována odpírači očkování. Mají dokonce odborné zastání – paní doktorka Anna Strunecká se všemožně snaží v publikacích bránit tomu, aby se u nás děti a mladiství očkovali. Má argumenty vycházející z ojedinělých případů, které se staly ve světě a kde nikdy nebyla prokázána přímá souvislost mezi očkováním a neurologickými či jinými důsledky,“ stěžuje si primář Jiří Ondruš, předseda lékařského sdružení HPV College. Podle Jaroslava Blahoše má přitom očkování proti HPV oproti jiným vakcínám naprosté minimum nežádoucích účinků.

Nutno podotknout, že ČR není jedinou zemí, která se potýká s odmítači očkování – např. v USA je problém ještě větší. Právě proto, že ale není proočkována celá cílová skupina, by pomohlo rozšíření vakcinace i na chlapce.

„Mnozí muži se domnívají, že se jich problematika HPV netýká, což je zásadní nepravda. Každoročně se ve světě vyskytne 11 tisíc nádorů penisu. Nádory hlavy a krku způsobené papilomaviry jsou u mužů čtyřikrát častější než u žen a onemocní jimi 17 tisíc mužských pacientů. Přibývá také nádorů anální oblasti, které se každoročně objeví u 11 tisíc mužů. Nejčastější pohlavně přenosná choroba jsou genitální bradavice, kde je rozložení mezi pohlavími 54 procent u mužů a 46 procent u žen – jde o miliony případů ročně. Některá onemocnění jsou život ohrožující, jiná velmi nepříjemná,“ shrnuje místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Celosvětově jsou HPV příčinou pěti procent onkologických onemocnění.

Virus se snadno přenese kontaktem kůží a sliznic. Je přitom možné nakazit se i od někoho, kdo nemá žádné projevy infekce. Většina nákaz papilomaviry navíc sama odezní – 80 procent lidí se během života s infekcí setká, ale onemocní jen menší část z nich. Která, bohužel není možné předvídat. U závažných onemocnění se pak choroba rozvíjí roky, genitální bradavice se projeví za týdny až měsíce.

Právě genitálních bradavic podle odborníků celosvětově přibývá. „Jde o onemocnění, které často recidivuje, kazí partnerské vztahy a léčba je nepříjemná. Riziko snižuje monogamie a bariérová ochrana, naopak ho zvyšuje kouření. Vynikající prevencí je pak očkování. Žádná léčba přitom není stoprocentně účinná – máme sice nový preparát, který lze užívat i k domácí léčbě, ale ani ten není zcela zaručený a nezabrání recidivám. Každý rok onemocní chorobou 400 lidí na 100 tisíc obyvatel, takže je výskyt 20x vyšší než u karcinomu děložního hrdla. Šance na to, že člověk někdy v životě bradavice dostane, je šest procent a podle některých zahraničních statistik je číslo ještě vyšší. Více než 20 procent lidí v ČR navíc s bradavicemi nic nedělá, chodí s nimi po světě a šíří je dál,“ varuje Vladimír Dvořák.

Protože na onemocnění způsobená papilomaviry není, s výjimkou rakoviny děložního hrdla, screening, přistupují už mnohé státy k tomu, že hradí očkování nejen děvčatům, ale také chlapcům. Vedle Austrálie, která je v této oblasti průkopníkem, tak již činí i USA, Kanada, Rakousko či Německo.

Že povědomí o očkování pro chlapce není zatím příliš velké, dokazují i čísla VZP. Ta totiž v září vyhlásila akci, že na vakcinaci přispěje 11 až 13letým chlapcům 2000 korun (celková cena vakcín je necelých 4 300 korun plus poplatek za aplikaci). Dosud si však voucher vyzvedlo pouze 152 lidí, přičemž ještě není jasné, kolik z nich očkování skutečně podstoupí – částka se totiž vyplácí až po druhé dávce vakcíny. Ti, kdo by o příspěvek měli zájem, mohou voucher dostat do konce roku.

Volání odborníků po tom, aby proti rakovině způsobené lidskými papilomaviry (tzv. HPV) byli kromě dívek běžně očkováni i chlapci, se letos rozhodla alespoň částečně vyslyšet Všeobecná zdravotní pojišťovna. Od podzimu spustila mimořádný očkovací program, ve kterém chlapcům ve věku 11 až 13 let nabízí příspěvek na vakcinaci 2 000 korun.

Zájemci o tuto nabídku mají teď ovšem čas už jen do konce roku 2014, kdy si musí vyzvednout voucher a nechat si aplikovat první ze dvou dávek. Příspěvek jim může být vyplacen po předložení potvrzeného voucheru a dokladů o zaplacení a aplikaci obou dávek vakcíny. Podmínkou pro získání příspěvku v aktuálním mimořádném programu VZP je též členství zájemce v Klubu pevného zdraví.

Přečtěte si také

Jak poznám černý kašel?

Čtvrt milionu Čechů neví, že mají cukrovku

Zrakový trénink - posilovna pro vaše oči 

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Užívání vitaminu E jako prevence

Vas nahled na pravidelne denni uzivani E vitaminu /dnes jiz vitamin 400/ jako jeden z prostredek jak pomoci muzum starsich od 50 let v prevenci v budoucnu nastupivsich uropotizi. Ma se vitamin E brat na lacno nebo toto neni podstatne? Udajne se ma vytvaret antivitamin E pokud jsou brany vitaminy E na lacno.

Mýty a fakta o rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce