Nejčastější letní popáleniny jsou od slunce a grilu

( Barbora Neubergerová | přečteno: 42476x )

Každá popálenina, která je větší než pět dětských dlaní, je nebezpečná a patří do péče lékaře. Popálené malé děti jsou častými klienty záchranné služby. Je jedno, jestli se spálily tak, že si sáhly na kamna, o svíčku, nebo při letním grilování.

shutterstock.com

Pozor na otevřený oheň

Velkým nebezpečím je otevřený oheň, tedy táboráky, svíčky, zapálené pochodně, petrolejové lampy a další zdroje ohně. „K úrazům otevřeným ohněm může dojít mnoha způsoby. Pádem do ohniště, požárem, který vznikne od zapálené svíčky, neopatrnou manipulací s ohněm a dalšími způsoby. Hrozbou jsou ale i zahradní grily, krby, kamna. Popálit se můžeme nejen o oheň v nich, ale i o jejich rozpálené stěny a rožně,“ upozorňuje primář Ludomír Brož.

Otevřený oheň může způsobit všechny stupně popálenin, v nejtěžších případech i nejvážnější stupeň číslo III., při kterém se v místě poškození vytvoří nekrózy. Ty se samy nezhojí, musí být chirurgicky odstraněny. „K nejvážnějším úrazům otevřeným ohněm dochází při jeho vdechnutí, kdy dojde k poškození sliznic dýchacích cest. V těžkých případech vzniká na sliznicích silné překrvení a otoky, které mohou vést až k neprůchodnosti dýchacích cest,“ vysvětluje lékař.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 817 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Prevence a první pomoc při psím kousnutí

Psi komunikují se svým okolím pouze tím, co mají k dispozici - svým tělem, rozsahem různých zvuků a svými zuby.

Příprava na živelnou katastrofu

Živelná katastrofa přijde většinou bez očekávání.

Co dělat při podezření na otravu

Dětem ochutnávajícím svět se můžou dostat do pusy i jedy. Jsou všude kolem nás – v čisticích prostředcích, okrasných rostlinách, domácích lékárničkách… Přesto, že podle výsledků ankety by celá třetina čtenářů našeho webu jako první při otravě vyvolala zvracení, jsou případy, kdy právě zvracení může způsobit daleko větší škody než samotná otrava.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.