Inzerce

Není tuk jako tuk. Některé tuky jsou pro tělo nenahraditelné

(15. března 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 537x )

V mnohých dietách je už jen slovo tuk na černé listině, natož pak přítomnost tuků ve stravě – tam jsou úplně zatracované. Nic ale není černobílé. Tuky a oleje do našeho jídelníčku bezesporu patří, dokonce jsou pro fungování složitého lidského organismu nepostradatelné. Jde jen o to, jaké druhy tuků konzumovat, abychom tím našemu zdraví prospěli.

shutterstock.com

Tuky jsou společně s bílkovinami a sacharidy základní stavební jednotkou buněk v lidském těle. Jsou nedílnou součástí mnoho biochemických procesů, které v našem těle probíhají – patří mezi ně například složité syntézy enzymů a hormonů. Tuky pro nás představují zásobárnu energie, podílejí se na termoregulaci a fungují také jako výstelka vnitřních orgánů. Pro zdravý a dlouhý život jsou potřebné stejně jako ostatní základní živiny. Platí samozřejmě pravidlo, že všeho moc škodí, takže i příjem tuků ve stravě je dobré mít pod kontrolou. Zvláště pokud se bavíme o tucích nasycených, které jsou pro zdraví škodlivé.

Nízkotučná strava je z dlouhodobého hlediska problematická

Chcete žít zdravě a dlouhé, mít štíhlou linii a cítit se po fyzické stránce dobře a plní energie? Podle lékaře Davida Freje, který se dlouhodobě zabývá léčbou chronických, zejména civilizačních onemocnění, vyvážená strava rozhodně nespočívá ve vyloučení či omezování tuku jako takového.

Kvalitní a zdravé tuky jsou nejdůležitější živinou v naší stravě. David Frej dokonce přesvědčivě dokazuje, že epidemii cukrovky, obezity, nemocí srdce a dalších život ohrožujících civilizačních chorob způsobila v posledních letech hojně propagovaná nízkotučná strava s převahou nezdravých, průmyslově zpracovaných tuků a margarínů. Tato strava jde navíc často ruku v ruce s nadbytkem sacharidů a rafinovaných cukrů. Kniha přináší výsledky studií, které ukazují, že cukry spolu s nedostatkem tuků a také nízká hladina cholesterolu zkracují život a zvyšují riziko nemocí.

Volte tělu prospěšné tuky 

První a nejdůležitější je proto zařadit do jídelníčku více zdravých tuků v kvalitním mase, másle, sádle a vejcích. Velice důležité jsou pro nás také ořechy, kakao a nerafinované rostlinné oleje, například řepkový, lněný, olivový nebo kokosový. Zdravé tuky dokonce působí na tělo příznivě: chrání před nemocemi srdce, mozkovou mrtvicí a cukrovkou, snižují riziko demence a zpomalují stárnutí, mají protizánětlivé účinky a patří do první linie boje proti rakovině. Zdravé tuky nezpůsobují ukládání tuku v těle a naopak podporují hubnutí. Ke škodlivým tukům patří umělé transmastné kyseliny. Jde o částečně ztužené tuky ve smažených jídlech, chipsech, sušenkách a dalších sladkostech. Tyto tuky vznikají průmyslovou úpravou či zahříváním za vysokých teplot.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Mohlo by vás zajímat

Děti, jejich pozornost a pocit štěstí ovlivňuje pitný režim

Klinické studie prokázaly vliv hydratace na kognitivní schopnosti dětí, jejich soustředění a pozornost. Dostatek vhodných tekutin (zejména čisté pramenité nebo minerální vody) podporuje poznávací funkce dětí, ale také dobrou náladu i pocit štěstí, zatímco nedostatek vody nebo příjem nevhodných tekutin (limonád a dalších sladkých nápojů) je podstatně zhoršuje. Tuto skutečnost je třeba brát v potaz i u dětí s ADHD, tedy trpících syndromem poruchy pozornosti.

Proč je pro někoho jídlo nebezpečné?

Každý dvacátý Čech se musí vzdát potraviny, která je pro jeho zdraví nevhodná. Jestliže neodolá, čekají ho nepříjemnosti.

Stárnutí je přirozený proces

Stárnutí je proces individuální, přirozený v pozdějších fázích průběhu lidského života, ale u každého probíhající různě rychle. Je důsledkem a projevem geneticky podmíněných procesů stárnutí všech systémů a tkání lidského těla, je spojeno také s řadou psychologických a sociálních změn. Stárnutí může ovlivnit životní styl, choroby a životní podmínky stárnoucího jedince, to znamená i sám senior nebo jeho blízcí.

Nedostatek zeleniny v dětské stravě znamená větší riziko nemocí v dospělosti

Jen dvacet procent českých kojenců a batolat jí dost zeleniny a ovoce. Ostatním maminky volbou špatné stravy zakládají na kardiovaskulární onemocnění, větší riziko nádorů, vředy nebo cukrovku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.