Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Nepodceňujme ochranu před invazivním meningokokovým onemocněním

( Komerční prezentace | přečteno: 3895x )

Je začátek školního roku, mladí lidé tráví více času v kolektivu svých spolužáků, při sportovních aktivitách nebo v klubech a na diskotékách. Všude tam se mohou setkat s nosičem...

Je začátek školního roku, mladí lidé tráví více času v kolektivu svých spolužáků, při sportovních aktivitách nebo v klubech a na diskotékách. Všude tam se mohou setkat s nosičem invazivního meningokokového onemocnění sérologické skupiny C. Nemoc sama probíhá velmi rychle. Z člověka plného zdraví je během několika málo hodin nemocný v tak těžkém stavu, že je nezbytná intenzivní péče na specializovaném pracovišti. I přes veškerou odbornou péči může dojít k úmrtí pacienta.

Široká veřejnost má o této nemoci zkreslené či minimální informace. “Proč jsem nebyl dostatečně informován o takto zákeřném onemocnění?“ Takto se ptají rodiny, které se na vlastní kůži setkali se zákeřným meningokokovým onemocněním typu C. „Vzhledem k nízké informovanosti nemají lidé možnost volby, aby si případně zvolili možnou prevenci v podobě očkování“, říká matka, která přišla o svého syna. V současné době je na našem trhu očkovací látka, která je bezpečná a dlouhodobě chrání proti této nemoci.

Proč se chránit před invazivním meningokokovým onemocněním sérologické skupiny C?

Meningokokové infekce jsou bakteriálního původu a jejich vyvolavateli jsou bakterie označované jako Neisseria meningitidis, které se vyskytují v celém světě, někdy i v místních epidemiích. V České republice se jedná o dva nejrozšířenější typy, a to sérologickou skupinu B a C. Přestože počet hlášených velmi těžkých onemocnění se pohybuje kolem stovky případů ročně, jde o závažný zdravotní problém, protože úmrtnost se pohybuje u některých forem nemoci až kolem 25 % a jde převážně o mladé lidi ve věkové skupině 15 – 19 let.

Onemocnění se přenáší vzdušnou cestou, inkubační doba se pohybuje mezi jedním až sedmi dny. Zdrojem je většinou nosič meningokoka, eventuálně i člověk s rozvinutým onemocněním. Nemoc se může projevit v několika klinických formách. Může probíhat od zánětu v nosohltanu, zánětu plicního až po nejtěžší formy, kterými jsou hnisavý zánět mozkových blan a zaplavení organismu bakteriemi, provázené selháváním životně důležitých orgánů, tzv. meningokokovou sepsí. Onemocnět může člověk v jakémkoliv věku, i když nejčastěji tento případ nastává u dvou věkových skupin. U malých dětí mezi 3 - 5 lety života, ale více u mladých lidí mezi 15 až 19 lety. U této věkové skupiny bývá uváděn údaj, že krátce před onemocněním došlo k větší zátěži, například k probdělé noci s oslavou, diskotéce, aktivitám v kolektivu (zájezd, brigáda...), prochladnutí apod.. Nemoc sama probíhá většinou velmi rychle, takže z plného zdraví je během několika málo hodin nemocný v tak těžkém stavu, že je nezbytná intenzivní péče na specializovaném pracovišti.

Charakteristika invazivního meningokokového onemocnění

Časná stadia meningokokové meningitidy se dají diagnostikovat obtížně, protože se podobají nachlazení. Inkubační doba je velmi krátká.

Mezi nejčastější příznaky meningitidy se řadí celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice, bolest hlavy, bolest v krku, bolest svalů a kloubů. Po těchto příznacích může následovat náhlý nástup ospalosti, zmatenosti, ztuhlosti krku, vyrážka, poruchy vědomí, křeče.

Protože se bakterie šíří do ostatních částí těla prostřednictvím krevního oběhu, mohou být zánětem postiženy i další orgány, např. oči, srdce, plíce, játra, ledviny.

Následky invazivního meningokokového onemocnění mohou zahrnovat ztrátu sluchu, slepotu, epilepsii či trvalé poškození mozku s psychomotorickou retardací, amputaci prstů a v nejhorších případech toto onemocnění vede k úmrtí. ”Interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím u invazivních meningokokových onemocnění je velmi krátký, v průměru 24,6 hodiny.” (z přednášky Doc. MUDr. Pazdiory).

Možnosti prevence

Proti meningitidě sérologické skupiny B nebyla zatím vyvinuta univerzálně použitelná vakcína.

Onemocněním sérologickou skupinou C je možno předcházet očkováním, které v organismu vyvolá tvorbu protilátek. Ty pak chrání jedince při styku s bakteriemi před rozvojem onemocnění.

Pro očkování proti invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny C byla vyvinuta nová generace očkovacích látek. Jsou známy jako konjugované vakcíny a jedná se o očkovací látky účinnější, než byla předchozí generace polysacharidových vakcín. Nové konjugované vakcíny (jako např. NeisVac-C) proti invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny C jsou zařazovány do pravidelného očkovacího schématu dětí v některých evropských zemích.

Očkovat se mohou děti od 2 měsíců věku, adolescenti i dospělí. Konjugovaná vakcína zaručí dlouholetou ochranu proti invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny C.

Klinické studie prokazují, že k vytvoření ochranných protilátek postačuje pouze jedna dávka konjugované vakcíny. Lze ji aplikovat současně s jinými očkovacími látkami. Vakcína organismus dlohodobě chrání.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR jako první zdravotní pojišťovna přispívá od 1. srpna 2003 svým pojištěncům ve věku od 15 do 19 let na očkování proti meningokokovému onemocnění typu C ve výši 700 Kč.

Seznam očkovacích center, kde lidé mohou díky očkovaní získat dlouhodobou ochranu proti invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny C, je uveden na internetových stránkách Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR www.zpmvcr.cz. Většina jmenovaných očkovacích center má tuto vakcínu k dispozici nepřetržitě na skladě.

Druhou variantou je očkování u praktického lékaře. Při návštěvě vypíše lékař předpis, na který si může zájemce vyzvednout vakcínu v nejbližší lékárně Ta je povinna dodat požadovanou vakcínu nejdéle do 24hod. Zájemce pak musí co nejdříve navštívit svého praktického lékaře a nechat si vakcínu aplikovat. Pokud tak neučiní, musí zajistit správné uskladnění při teplotě +2C až +8C (v chladničce) po dobu nezbytně nutnou a následně navštívit ošetřujícího lékaře k aplikaci vakcíny.

Tisková zpráva, Praha, 18. srpna 2003

"\n

ExMise Public Relations, Petra Ulrichová, Záhřebská 23/25, Praha 2, 120 00, E-mail: [email protected], Tel.: 221 592 450

"

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce