Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Nezapomínejme na svá prsa!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 793x )

Každá žena ví, jak se starat o svou pleť, o své nehty nebo třeba vlasy. Ví ale ženy, že také prsa si zaslouží a dokonce potřebují svou speciální péči? Samovyšetření, správná podprsenka a mnoho dalších tipů, jak se o prsa starat se dozvíte v přiloženém článku.

shutterstock.com

Sluníčko stále svítí, a i když jsou někdy dny deštivé, jindy zase slunce ukazuje svou sílu. Ať tak nebo tak, kalendářní léto je téměř za námi. Snad každá žena si ráda pořídí nějaký pěkný nový módní kousek, kterým světu ukáže daleko více svého těla, než je tomu v zimě. A protože se se ženskou krásou bez pochyby pojí také ženská prsa, je třeba myslet i na ně, a to nejen v létě. Nezapomenout na kvalitní opalovací krém je samozřejmostí, ale co bychom si my ženy měly připomenout právě v péči o svá prsa?

S nákupem nových modelů se bezesporu zpravidla pojí také důkladnější péče o tělo, a to především proto, že své tělo v teplých měsících ukazujeme o trochu více než po zbytek roku. Není to jen vitální, hebká a zdravá pokožka, spolu s lesklými vlasy, co ženy dělá krásnými. Jsou to také zdravá prsa (všech velikostí!).

I prsům totiž můžeme poskytnout správnou péči. Před sluncem je musíme chránit krémem se správným UV faktorem, po opalování je zase hydratovat. Na hydrataci ženy často zapomínají. I když bychom prsům měly věnovat stejnou péči jako třeba své tváři.

Samovyšetření - nejjednodušší metoda, jak včas zachytit rakovinu prsu

Ke každodenní péči určitě jednou měsíčně zařaďte také samovyšetření prsou. Pečlivým prohmatáním prsou si totiž můžete zavčasu nahmatat případnou bulku, a navštívit pak lékaře. Ten prsa vyšetří a probere s vámi další postup. Chybou je návštěvu lékaře odkládat, například ze strachu. Čím dříve po sebemenším nálezu odborníka navštívíte, tím lépe. Nejlepší je navštívit gynekologa, který s vámi probere další postup. A nebo se rovnou objednejte do akreditovaného mamocentra.

Optimální je provádět samovyšetření jednou měsíčně. Na důležitost samovyšetření prsu poukazuje v rámci společné kampaně značka zubních past Sensodyne a nezisková organizace Loono. Už druhým rokem tak připomínají ženám, že pravidelné samovyšetření prsou zabere jen pár minut a může zachránit život. A protože tuba zubní pasty vydrží zhruba jeden měsíc, pak vám frekvenci vyšetření právě její výměna vždy připomene.

„Každá žena by měla myslet na své zdraví. Chceme aby se prevence stala přirozenou činností každé ženy a aby ji bavila. Jednou měsíčně si sáhnout na prsa a provést si samovyšetření může mnoha ženám zachránit život. Nebojte se toho. Poprosit můžete také svého partnera, který vám se samovyšetřením určitě rád pomůže,“ říká brand manažerka za značku Sensodyne, Eliška Jurková.

Čtěte také: Samovyšetření prsou

A co ještě můžeme pro svá prsa udělat (nejen v létě)?

Pravidelnou hydrataci a každoměsíční samovyšetření prsou už máme jasně dané, jsou ale další věci, díky kterým o svá prsa můžeme ještě lépe pečovat.

Hned na úvod jeden beauty tip:

Pro rozjasnění pokožky dekoltu obložte prsa plátky citronu a nechte působit pět minut. Opláchněte studenou vodou. Citron pleť rozjasní a zpevní. Službu vám prokáže i bílý jogurt, který na deset minut nanesete na krk i dekolt.

Preventivní prohlídky

I když svá prsa pravidelně samovyšetřujete, je nutné chodit také na kontroly k lékaři.

Malé změny při samovyšetření neodhalíte, stejně jako samovyšetření nenahradí mamografii (odhalí daleko menší změny, než si je žena schopna nahmatat).

Čtěte také: Vyšetření prsu: ultrazvuk, nebo mamograf?

Špatně zvolená velikost podprsenky

Špatně zvolená velikost podprsenky nebo plavek, a to především u žen s větším poprsím, zdraví nemusí vůbec prospívat. Ženy, které mají větší prsa, mohou mít díky nevhodnému prádlu například problémy s bolestmi zad. Nejčastější chybou je příliš velký obvod podprsenky. Ten správný má být tak pevný, aby unesl sedmdesát procent váhy poprsí.

Kostice košíčků pak musí přesně lemovat ňadro, aby byla podpora ideální. Čím větší objem, tím by měla být širší ramínka podprsenky.

Nepřiměřené posilování prsních svalů

Mnoho žen se domnívá, že prsa zvětší nebo zpevní cvičením. Často se tak dopouštějí velké chyby, že je extrémně posilují. To vede k tomu, že se prsní svaly zkracují a ženám pak vznikají kulatá záda.

Není ale třeba na sport zanevřít. Také se vyplatí investovat do sportovní podprsenky. Skvělé je si každý den tělo protáhnout, správně dýchat a myslet na správné držení těla. A co se sportu týče, pak nešlápnete vedle pravidelným plaváním. Styl prsa posílí všechny svaly spjaté s poprsím a vy si k tomu odnesete skvělý pocit, že jste pro sebe něco udělala.

„Ke správně zvolené velikosti podprsenky si pořiďte kvalitní opalovací krém a zubní pastu, která vám, až dojde, připomene, že si máte sáhnout na prsa a zkontrolovat si je,” říká Eliška Jurková ze Sensodynu.

Přiřaďte ještě pravidelnou návštěvu lékaře a můžete být klidné, že pro svá prsa děláte maximum

Čtěte také: Příznaky rakoviny prsu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 568 lidí

Mohlo by vás zajímat

Novinky v léčbě rakoviny prsu

doc. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.,Onkologická klinika, 7. února 2002

Kombinovaná hormonální substituce zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu.

U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce