Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Nitrooční čočky: pro koho nejsou vhodné

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6274x )

Oční specialisté zvládnou v dnešní době pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a postiženého vrátit do normálního života, aniž by musel používat brýle či kontaktní čočky.

Dobrá rada
shutterstock.com

Existují tři druhy operací, při kterých lékaři vyměňují lidskou čočku za umělou

  1. Výměna čočky kvůli šedému zákalu, ta je nejčastější.
  2. RLE – Refractive Lens Exchange, neboli výměna čočky za účelem korekce dioptrií.
  3. PRELEX – Presbyopic Lens Exchange – výměna čočky za účelem léčby presbyopie neboli vetchozrakosti – neschopnosti zaostřit na čtení, obvykle ve věku 40 let a více.

Na dotazy týkající se tohoto zákroku odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha

Existují nějaké kontraindikace zavádění nitroočních čoček? Kdo tento zákrok nemůže podstoupit?

Při operaci šedého zákalu se v současnosti jednoohniskové nitrooční čočky implantují prakticky u každého. Výjimku snad tvoří jen stavy po těžkém úrazu nebo oči extrémně poškozené oči jinou oční chorobou. Víceohniskové čočky jsou nevhodné pro pacienty s potenciálním rizikem následné operace sítnice, tedy u lidí s degeneracemi sítnice, sítnicovými membránami, stavy po odchlípení sítnice, u diabetiků, dále u pacientů s rizikem pooperační zánětlivé reakce, tedy u lidí s revmatologickými a některými autoimunitními chorobami. Nevhodné jsou také u pokročilého zeleného zákalu nebo z některých osobnostních či profesních důvodů.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Je možné laikům nitrooční čočku nějak prakticky popsat, aby si dovedli představit, co se do oka implantuje? Liší se nějak jedno-, bi – a trifokální nitrooční čočky svou velikostí, tvarem apod.? 

Nitrooční čočka má optickou část a úchytnou část. Vypadá jako maličká plastová destička (kruhovitého, resp. čočkovitého tvaru) s dvěma úchytnými raménky, která se fixují do pouzdra po původní lidské čočce. Velikost celé této čočky je i s raménky 12 mm, většinou je ohebná, aby se dala srolovat do malé ruličky a vsunout do oka malým operačním řezem (2,5 mm). Následně se v oku v pouzdře rozvine a tam zůstává fixovaná po zbytek života. U jednoohniskové čočky je optická část hladká, u víceohniskových čoček má v sobě soustředně kružnice, které zajišťují ohyb na štěrbině. To je fyzikální princip, který umožňuje rozdělení světla, a tedy zajišťuje fokusaci (vytvoření obrazu) z různých vzdáleností – tedy z dálky, z blízka event. ze střední, tj. počítačové vzdálenosti.

Čtěte také: Jak na šeroslepost? Zhoršené vidění za šera mohou vyřešit správné brýle i laserová operace

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 213 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce