Oční specialisté zvládnou v dnešní době pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a postiženého vrátit do normálního života, aniž by musel používat brýle či kontaktní čočky.
Existují tři druhy operací, při kterých lékaři vyměňují lidskou čočku za umělou
- Výměna čočky kvůli šedému zákalu, ta je nejčastější.
- RLE – Refractive Lens Exchange, neboli výměna čočky za účelem korekce dioptrií.
- PRELEX – Presbyopic Lens Exchange – výměna čočky za účelem léčby presbyopie neboli vetchozrakosti – neschopnosti zaostřit na čtení, obvykle ve věku 40 let a více.
Na dotazy týkající se tohoto zákroku odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Existují nějaké kontraindikace zavádění nitroočních čoček? Kdo tento zákrok nemůže podstoupit?
Při operaci šedého zákalu se v současnosti jednoohniskové nitrooční čočky implantují prakticky u každého. Výjimku snad tvoří jen stavy po těžkém úrazu nebo oči extrémně poškozené oči jinou oční chorobou. Víceohniskové čočky jsou nevhodné pro pacienty s potenciálním rizikem následné operace sítnice, tedy u lidí s degeneracemi sítnice, sítnicovými membránami, stavy po odchlípení sítnice, u diabetiků, dále u pacientů s rizikem pooperační zánětlivé reakce, tedy u lidí s revmatologickými a některými autoimunitními chorobami. Nevhodné jsou také u pokročilého zeleného zákalu nebo z některých osobnostních či profesních důvodů.
Čtěte také: Příznaky šedého zákalu
Je možné laikům nitrooční čočku nějak prakticky popsat, aby si dovedli představit, co se do oka implantuje? Liší se nějak jedno-, bi – a trifokální nitrooční čočky svou velikostí, tvarem apod.?
Nitrooční čočka má optickou část a úchytnou část. Vypadá jako maličká plastová destička (kruhovitého, resp. čočkovitého tvaru) s dvěma úchytnými raménky, která se fixují do pouzdra po původní lidské čočce. Velikost celé této čočky je i s raménky 12 mm, většinou je ohebná, aby se dala srolovat do malé ruličky a vsunout do oka malým operačním řezem (2,5 mm). Následně se v oku v pouzdře rozvine a tam zůstává fixovaná po zbytek života. U jednoohniskové čočky je optická část hladká, u víceohniskových čoček má v sobě soustředně kružnice, které zajišťují ohyb na štěrbině. To je fyzikální princip, který umožňuje rozdělení světla, a tedy zajišťuje fokusaci (vytvoření obrazu) z různých vzdáleností – tedy z dálky, z blízka event. ze střední, tj. počítačové vzdálenosti.
Čtěte také: Jak na šeroslepost? Zhoršené vidění za šera mohou vyřešit správné brýle i laserová operace